Czech English French German Russian

Blog - Maminky na mateřské (ne)spěchají

Autor  Kamila Novotná 30. 09. 2013 Vašima očima

Maminky na mateřské nikam nespěchají? Krásný blogerský příspěvek Kamily Novotné.

Stála jsem v  obchodě s nepotravinářským zbožím. Podotýkám, že bylo asi 11 hodin dopoledne, kočárek s dítětem a velkou frontu jsem měla před sebou, když jsem se opovážila upozornit pána tak ve středním věku, že jsem ve frontě stála dříve jak on, tudíž by měl jít za mě. On ale začal nadávat: „Vy snad nikam nespěcháte, ne!?“ To jsem si tedy nenechala líbit a ironickým hlasem jsem mu řekla: „No jistě, maminka na mateřské má moře času a čas jí netlačí, že?“ - a posunula jsem se s kočárkem blíže k pokladně.

Tahle malá epizodka mě donutila se podívat na mateřství dnešní doby. O co je jiné mít dítě dnes a před 20-30ti lety? Moje maminka mi nejednou řekla, že obdivuje, co všechno s malým zvládám. Nikdy mi to nepřišlo, ale když jsme spolu na toto téma zavedly řeč, dozvěděla jsem se, že dřív to bylo opravdu jinak. Mladí rodiče většinou bydleli spolu se svými rodiči a prarodiči, o děti se tak staralo více lidí s velkou nezměrnou láskou. Navíc byly jesle, kde jsem i já už v 8mi měsících byla jako doma, protože maminka musela do práce, jinak by jí pracovní místo nedrželi.

Oproti tomu mladí rodiče dnešní doby mají své byty či domky, na které mají vzaté vysoké hypotéky. A tak tatínkové většinou vydělávají peníze a maminky se starají o děti a teplo domova. Současná společnost je trochu jinde, dnešní malé děti chodí do cvičení či zpívánek, na lekce plavání, kurzy znakování, do herny…to vše se svými maminkami, jež většina z nich ještě k tomu pracuje. Ne doma, kde se to bere jako samozřejmost, ale mají menší pracovní úvazky, nebo i podnikají. Na současnou maminku je kladen ještě jeden silný tlak společnosti - aby vypadala dobře a dbala o sebe. Víte zajisté proč. A tak maminky chodí ke kadeřnicím a na kosmetiku a navštěvují lekce cvičení s kočárky FITMAMI, aby byly v kondici a měly vedle pěkných postav i pevné zdraví. Vždyť když sami onemocní, musí se většinou postarat o sebe i své děti, protože babičky, které by mohli hlídat, stále ještě chodí do práce.

Busy-Mom-and-Housewife1

 

I proto jsem se dala k FITMAMI, abych mohla chodit cvičit se svým synem a nemusela řešit hlídání, které na nové adrese nemáme. V tom všem shonu není pak divu, když jde maminka po vzoru svého malého dítěte v osm hodin večer spát a kolikrát ani neslyší svého upracovaného chotě zalézat za ní do postele. A to je prozatím nemají oddělenéJ.

Přesto všechno si status „Být maminkou v dnešní době“ užívám. Proč? Třebas právě proto, že nemusím dát své dítko do jesliček a můžu ho opravdu vidět vyrůstat, učit všechny možné i nemožné věci na světě a těšit se každodenně z jeho smíchu, bezprostřednosti a radosti, když postaví třebas garáž z lega. Jen ten čas bych někde chtěla nabrat do zásoby, abych teda mohla pouštět lidi před sebe ve frontě.

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060