Czech English French German Russian

Blog - Hubnutí v zimě

Autor  Pavla Maříková 28. 01. 2014 Zdravá výživa

V období zimy je pro mnoho lidí běžné, že naberou kila tuku, které se pak během roku snaží shodit. Je to tím, že se v zimě zpomaluje metabolismus? Poradí vám náš lektor semináře Výživa dětí Ing. Martin Škába. A mimo to se dozvíte, proč i v zimě se vyplatí sportovat venku - třeba právě FITMAMI ®.

Lisa Cohn, majitelka Park Evenue Nutrition v New Yorku říká: „tělo je přizpůsobivý tvor a upraví si rychlost metabolismu v závislosti na jeho vytížení . Když je tělo vystaveno nízkým okolním teplotám, musí organismus vydávat větší množství energie, aby vás udržel v teple, což znamená, že rychlost metabolismu může stoupat“.

Metabolismus a zima

A proč lidé v zimě tloustnou, když se jim metabolismus zrychluje? Ono to není zase tak jednoduché. Pokud se člověk pohybuje venku během nízkých teplot, metabolismus se zrychluje. Ale pokud k tomu přidáme ještě další faktory jako krátké dny a dlouhé noci, málo slunečního svitu, většina lidí nemá chuť se moc hýbat a naopak utápí podzimní a zimní špatné nálady konzumací velkého množství jídla, tělo se tolik nepotí, takže lidé méně pijí a organismus je dehydratován. Vyjde nám něco jiného.

Těžší jídla + méně pohybu + méně hydratace = pomalejší metabolismus a zvyšování tukové vrstvy

Lisa Cohn dodává: „nabírání tukové tkáně v období zimy má jednoduchou logiku. Snížený výkon se zvýšenou chutí k jídlu způsobuje v zimě zvýšení tělesné hmotnosti“. Zima je spojená s období vánočních svátků, kde lidé nejčastěji konzumují mnoho sladkého, tučného, slaného, mnoho masa, návštěvy restaurací, hodování pozdě do noci a mnoho alkoholu. To vše raketově nastartuje narůstání hmotnosti.

Jak zastavit nabírání v zimě a podpořit spalování tuků

V prvé řadě se musíme zaměřit na plánování pohybu, ze kterého budeme mít radost. Je vhodné se zaměřovat na OUTDOOR aktivity (chůze nebo běh ve sněhu, cvičení s kočárky FITMAMI, lyžování jak sjezdové tak lépe běžky, delší túry). I 30 min procházka po obědě a večeři dělá divy. Podpoříte trávení, detoxikaci těla a spálíte více energie. K tomu přidáte informace od našich prababiček nebo z řady čínské medicíny a to se pak budou se dít divy.

skoleni fitmami leden201338 II

Konzumace zahřívajících potravin podpoří metabolismus

Zjistíte, že vědění našich dávných předků má také souvislosti se znalostmi východních kultur. Zaměříme se na tzv. termický účinek potravin. Každá potravina, kterou sníme, v našem těle během trávení vytváří chlad, je neutrální nebo plodí teplo. A nyní v zimě je velmi důležité se zaměřovat na konzumaci stravy se zahřívajícími účinky. Tím, že nás potraviny vnitřně zahřejí, podpoří se i zvýšení činnosti metabolismu a budete lépe spalovat tuky. Příroda pro nás připravila zeleninu jako zelí, tykve, dýně, růžičková kapusta, cibule, česnek, pórek, celer apod.

Vhodně zvolené potraviny a správná úprava = spalování tuků i v zimě

Potraviny upravujte vždy tepelně. Nedoporučuji jíst čerstvé ovoce ani zeleninu. Velmi ochlazují tělo, zpomalují metabolismus a v neposlední řadě oslabují imunitní systém. Nyní v zimě jsou nejlépe husté zeleninové vývary nebo tepelně upravená zelenina přidávaná ke každému jídlu. Skvělý pomocník je i řady koření. V zimním období používejte k přípravě pokrmů kari, sušený česnek, bazalku, sušený zázvor, pepř, papriku. V zimě se nebojte ani masa. Je možné v hojné míře využívat ryb případně drůbežího masa v bio nebo domácí kvalitě.

Potraviny podporující metabolismus v období zimy

Nyní si ukážeme přehled potravin vhodných ke konzumaci během zimy. Také zde platí pravidlo jíst tepelně upravenou zeleninu ke každému jídlu, jíst dostatek bílkovin, nejíst sladké, jíst dostatek vlákniny (např. lněné semínko), jíst pravidelně během dne a dostatečně pít. „Existuje koření, které urychluje trávení a tím má vliv i na zvyšování metabolismu. Je to hlavně česnek, skořice, paprika a zázvor“, říká Arielle Fierman, trenérka a výživový specialista.

Obiloviny: divoká rýže, kroupy, oves, pohanka

Luštěniny: sója

Zelenina a ovoce: lilek, zelí, cibule, česnek, pórek, mrkev, třešně, hrozny, meruňky, jahody

Mléčné výrobky: kozí sýr, kozí mléko

Ořechy: vlašské

Ostatní: mořské řasy, mořská sůl, minerální vody , kakao, kokosové mléko

Maso: kuře, jehněčí, kozí maso, bažant

Ryby: losos, slávka, humr, úhoř, tuňák, pstruh, sardinky

Koření: kozí maso, čili, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř, skořice, rozmarýn, zázvor

S pokorou doufám, že vám tyto rady pomohou s redukcí tukových vrstev i v zimě. O to pak budete mít na jaře méně práce nebo budete moci dosáhnout ještě lepší a zdravější postavy v roce 2014.

Autor: Ing. Martin Škába, Výživový specialista, kouč zdravého životního stylu, lektor našeho semináře Výživa dětí

www.skaba.cz

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060