Czech English French German Russian

Naučte se „učit“ cizí jazyky

Autor  Jana Kantorová 24. 09. 2014

Schopnost domluvit se cizím jazykem je dnes jeden z hlavních faktorů, které významně ovlivňují úspěch a spokojenost jak v profesním, tak i osobním životě. A to pro národy jako je ten náš, a jejichž jazyky nepatří mezi ty „světové“, platí dvojnásob.

Znalost jazyka je v současné době velmi důležitá zejména pro pracovní uplatnění, ale podle lingvistů znalost jazyků přináší člověku užitek i v jiných oblastech, například posiluje argumentační dovednosti, obecně pomáhá zlepšit studijní výkon, ale také posiluje a zároveň „otevírá“ mysl. Jazykové znalosti uplatníte nejen v práci, ale také při cestování, studiu, poznávání historie i při svých zájmech apod. Způsobů, jak se cizí jazyk naučit je řada, záleží na vůli a na tom, co vám vyhovuje.

Jazyky v číslech:

- Ve světě se mluví ohromujícími 5000 až 10 000 jazyky (do odhadů nebyly započítány dialekty a varianty jazyků).
- Prvními 12 z celkového počtu jazyků mluví zhruba 3/5 obyvatel planety, prvními 30 pak více než ¾ obyvatel.
- Mezi těmito 2 póly se nachází EU, jejichž půl miliardy obyvatel z 27 členských zemí hovoří 23 úředními jazyky.
- Nejpoužívanějším mateřským jazykem je němčina – tu ovládá zhruba 90 miliónů rodilých mluvčích, za ní následuje angličtina, francouzština a italština.
- V ČR více než polovina Čechů neovládá žádný druhý jazyk
- Jedním jazykem (mimo češtinu) se v ČR domluví 27 %, dvěma 14 % a třemi nebo více jazyky se domluví 5 % dotázaných.
- Nejčastěji lidé ovládají angličtinu, druhým jazykem je němčina.

Jazykové kurzy

Pomocníkem, jak si cizí jazyk osvojit, jsou různé jazykové kurzy. Jejich nabídka je skutečně široká – zvolit můžete skupinový kurz pořádaný pravidelně ve stejném čase a na stejném místě pro skupinu studentů, kurzy jsou rozděleny dle pokročilosti. Jste-li velmi zaneprázdnění, je pro vás ideální individuální kurz, neboť si můžete výuku přizpůsobit svým potřebám a svému programu. V některých firmách jsou zaměstnancům nabízeny firemní kurzy, ale využít můžete také kurzy dálkové s nabídkou internetového nebo korespondenčního studia, intenzivní pobytové kurzy, a to jak na území ČR, tak v zahraničí. Nadstavbou jazykových kurzů jsou speciální kurzy zaměřené na konverzaci či na zvládnutí odborných výrazů, obchodní angličtiny apod., samostatnou kategorii pak tvoří kurzy zaměřené na určitou věkovou skupinu.

jazyky clanek

Ani v dospělosti není pozdě

Naučit se cizí jazyk není pro dospělé jednoduché, vyžaduje to spoustu času, práce, píle a neustálé motivace. Ale dá se to zvládnout. Počáteční nadšení mnohdy rychle opadne, a tak se velká většina dospělých často stává věčnými začátečníky. Ale neházejte flintu do žita, pokud se do toho chcete znovu pustit, zapomeňte na negativní zkušenosti a zkuste to znovu. Ostatně, i když začínáte už poněkolikáté, věřte tomu, že se neustále posunujete dál a dál. Při každém novém začátku si totiž prohlubujete dříve nabyté znalosti a k nim přidáváte něco nového. Nadšení a chuť do studia je důležitá, aby vás však brzy neopustily, věnujte více času výběru vhodného kurzu.

Pro další kroky se vám bude hodit naše doporučení:

Stanovte si konkrétní cíl – chci se domluvit na dovolené, při nákupech a v běžných životních situacích. Tomu pak přizpůsobte svůj plán studia a každý týden kontrolujte, jak se vám jej daří plnit.
V kurzu se nedejte odradit tím, že patříte k nejslabším, začínáte od nuly a ostatní jsou o krok napřed. I díky takové motivaci je brzy doženete. Pamatujte na to, že jen jazykový kurz nestačí, pro znalost jazyka je důležité každodenní domácí samostudium - zkuste se věnovat jazyku alespoň 30 minut denně. Jedině tak se vám znalosti uloží do dlouhodobé paměti a hned tak je nezapomenete.
Používejte různé pomůcky, které vám zvládnutí jazyka ulehčí a zpříjemní. Vypište si slovíčka a fráze na kartičky, při učení je otáčejte a vyřazujte ta zvládnutá. K těm těžším se vracejte, vytvořte si jakoukoli další pomůcku pro jejich zapamatování.
Nebojte se mluvit a nenechte se odradit svými chybami. Nestyďte se, neboť důležité je se domluvit, na chybách tolik nesejde. Důležité je se rozmluvit, ztratit ostych, chyby odstraníte dalším studiem.
Nenechte se odradit krizí, která samo s sebou také přijde. Stačí stres, větší pracovní vypětí, nemocné dítě, osobní problémy a krize na sebe nedá dlouho čekat. Připravte se na to, že krize určitě přijde a nebude jen jedna, pak je důležité uvědomit si, kolik času už jste studiu věnovali, proč se jazyk učíte, oživit motivaci a najít novou chuť do učení. Přeci to teď nevzdáte!
Využijte všech možností být v kontaktu s jazykem, který se učíte. Začněte sledovat televizi, filmy v původním znění s titulky, čtěte časopisy, knížky se zjednodušenými texty, a pokud to lze, navštěvujte jazykový kurz vašeho dítěte. I to vám přinese do studia oživení a často i nové znalosti.
Pokud máte základy jazyka a jen jste delší dobu nemluvili, můžete využít novinku s názvem Higgins. Jedná se o anglickou konverzaci po telefonu: Pan Higgins „studentovi“ několikrát denně telefonuje a vede s ním krátký neformální rozhovor z každodenního života. Student opakuje jednotlivé fráze rozhovoru, odpovídá Higginsovi podle vzoru, napodobuje výslovnost a intonaci, a to tak dlouho, až se mu rozhovor dokonale zaryje do paměti. Pravidelným a hlasitým opakováním vět do telefonu, jako by to bylo doopravdy, se student postupně „rozmluví“. Více na http://www.higgins.cz/


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060