Czech English French German Russian

Šest děsů porodu. Jak je zvládnout?

Autor  Jana Kantorová 27. 10. 2014

Úspěšně jste si udělala miminko (to byla ta lepší část!) a teď už máte skoro celé těhotenství za sebou. Porod se rychle blíží – což je něco, co vás určitě zároveň velmi těší i děsí. I když čekáte Dítě č. 1, můžete ho zvládnout s chladem maminy s kupou dětí. Sebedůvěra je při hladkém průběhu porodem klíčová. Sebejisté ženy mají lepší pocit kontroly, lépe věří ve svou vlastní schopnost všechno zvládnout a u porodu jsou spíš schopné použít techniky, které se naučily. FitMaminka vám představí vše, díky čemu budete klidnější a sebejistější.

Postavte se svému strachu čelem

Porod je velmi emotivní a často nekontrolovatelná záležitost, proto je důležité, abyste dokázala pojmenovat své obavy ještě před ním samotným. Promluvit si o všech starostech s vaším gynekologem vás uklidní a díky pozitivnímu přístupu nakonec můžete pociťovat menší bolest a spíš se budete chtít vyhnout císařskému řezu, protože budete vědět, co vás čeká.

1. Obava: Budu muset rodit císařským řezem

Jak je tohle pravděpodobné: Možná jste slyšela, že čtvrtina dětí v Česku přijde na svět císařským řezem, ale to neznamená, že právě vy budete jedna z těch čtyř žen. Prvorodičky, které nečekají vícerčata, a které jsou těhotné celých čtyřicet týdnů, začnou často rodit spontánně. Jen zhruba 17 % prvorodiček rodí císařským řezem.

Co vám může pomoct: Možná byste si mohla najmout dulu, která s vámi bude na porodním sále. Jen zhruba 10 % žen, které s sebou měly dulu u porodu, nakonec rodilo císařským řezem (statistika České asociace dul z r. 2010, pozn. red.). Dula vám pomůže s volbou polohy při porodu, bude s vámi po celou dobu porodu a pomůže vám s překonáváním a úlevou porodních bolestí (možná bude u porodu i váš partner, ale ten vám jako zelenáč asi moc nepomůže). Řada zahraničních studií potvrzuje pozitivní vliv dul na porod a i v České republice už mnohé nemocnice umožňují jejich přítomnost u porodu.

Co s tím: Možná budete chtít rodit přirozeným způsobem, ale kdyby přece jen mělo dojít k císařskému řezu, měla byste znát zápory (delší hojení v šestinedělí), klady (rychlejší porod dítěte, pokud by mu začalo selhávat srdce) i alternativu (prostě zkusit jinou porodní polohu nebo ještě chvíli počkat). Pokud bude nakonec císařský řez nevyhnutelný, budete muset podepsat tzv. informovaný souhlas, a operace bude trvat asi 45 – 60 minut.

2. Obava: Já tu bolest nezvládnu

Jak je tohle pravděpodobné: Porod bude bolet, ale máte několik možností, jak to řešit – i když odmítnete léky na tlumení bolesti, to nejhorší bude brzo za vámi. Bolest má svůj účel, nutí vás zaujmout pozici a začít dělat pohyby, které pomůžou průběhu porodu. Většina žen dobře zvládá rané a aktivní stadium porodu, která navíc trvají nejdéle; ale to relativně krátké období (od jedné do tří hodin) je nejtěžší. Dobrou zprávou ale je, že chvíle, kdy budete tlačit, už je za rohem, stejně jako euforie z narození miminka. Pokud se necítíte na to všechno vydržet bez léků, prostě to řekněte a lékařský personál vám vyhoví – třeba epidurálem.

Co vám může pomoct: Začněte chodit na jógu. Ty ženy, které před porodem cvičily jógu, pak během porodu zažívají méně bolesti, a není se čemu divit – zdokonalování pohybů a dýchání zvyšuje odolnost, naučí vás, jak hluboce dýchat a pomůže vám uvolnit napětí. Může vám pomoci i vaše představivost: přeneste se v myšlenkách na nějaké příjemné místo, třeba tam, kde jste trávila líbánky. Představte si i detaily, šum moře, vůni květin... Svěřte svou představu svému partnerovi, aby vám ji pak mohl připomenout, až ucítíte stahy.

Co s tím: Zapište se na předporodní kurz. Kromě jiného se naučíte dýchací techniky a různé porodní polohy. A pokud vám pak přijde, že je hopsání na míči při stazích vážně úplně k ničemu, požádejte o epidurál, anestezii zaváděnou do bederní oblasti, která znecitliví bolest od pasu dolů. Navzdory rozšířenému přesvědčení, že kvůli epidurálu budete muset nakonec rodit císařským řezem, není tomu tak. Ale měla byste vědět, že epidurální anestezie může prodloužit aktivní část porodu, a tak se poraďte s lékařem.

3. Obava: Děťátko se zasekne

Jak je tohle pravděpodobné: Váš miláček se takříkajíc „nezasekne“, přesto téměř polovina všech neplánovaných císařských řezů se provede proto, že se porod příliš protahuje nebo má váš junior nevhodnou polohu. Ani šíře vašich boků, ani velikost miminka neurčuje, nakolik bude porod snadný. Je prostě možné, že jeho hlavička bude nakonec špatně nakloněná, a něco takového se nedá vůbec předvídat.

Co vám může pomoct: Tím, že se budete pohybovat, pomůžete svému miminku sestoupit do porodních cest. Houpání na míči a pohyby ze strany na stranu, pozice kočky a kroužení pánví jako při břišních tancích pomáhají otevírat pánev a vytváří prostor pro miminko.

Co s tím: Někdy se porod prostě nedaří, i když se velmi snažíte. Podle toho, jestli je miminko ještě v děloze nebo nemůže projít porodními cestami, váš porodník přistoupí buď k císařskému řezu nebo mu pomůže na svět lékařskými kleštěmi či vakuumextrakcí. Proberte s lékařem své možnosti – rodit déle, využít klešťový porod nebo možnost operace – a zjistíte, že každý zákrok má své výhody.

desyporod clanek

4. Obava: Natrhnu se nebo budu potřebovat epiziotomii

Jak je tohle pravděpodobné: Epiziotomii – nástřih hráze, nebo tkáně mezi pochvou a konečníkem – u porodu podstoupí zhruba každá druhá žena. Provádí se kvůli tomu, aby nedošlo k samovolnému natržení vaziva, které se pak hůře hojí, a aby se urychlil postup hlavičky porodními cestami ven. Nástřih může být i velmi malý a nakonec bude vyžadovat jen pár stehů.

Co vám může pomoct: Porodní pozice na boku a vzpřímené pozice jsou pro ochranu hráze velmi vhodné. Dokonce i ženy, které dostanou epidurál, budou moct rodit v dřepu, díky čemuž by mohla hráz zůstat nepoškozená.

Co s tím: Kvůli porodu budete tak rozptýlená, že si nakonec ani nevšimnete, když vám porodník píchne anestezii a provede nástřih, neucítíte ani následné šití stehů, které se během pár týdnů zahojí. Až se bude jizva hojit, možná ucítíte svědění nebo napětí, ale teplá lázeň uvolní bolest a otok, a pokud se i tak budete hojit pomalu, lékař vám nejspíš předepíše estrogenovou mast. Po šestinedělí už po trhlině nebude ani památky.

5. Obava: Určitě se na porodním křesle pokadím

Jak je tohle pravděpodobné: Velmi. Pokud ve vás zůstalo cokoli, co může hlavička děťátka tlačit před sebou, tak se to dostane ven. Jak se hlavička miminka posouvá porodními cestami, stlačí to váš konečník jako tubu zubní pasty. Většina žen při vytlačení miminka vytlačí i trošku něčeho jiného, tak se tím nestresujte!

Co vám může pomoct: I přes to, že před porodem podstoupíte klystýr, se nedá zaručit, že váš tračník bude úplně prázdný.

Co s tím: Až budete tlačit, sestra bude vždy nablízku, aby vás očistila. Váš partner pravděpodobně stejně nic neuvidí, když bude sedět u vaší hlavy, ale i kdyby ano, tak co? Celou dobu sleduje, jak rodíte, veškeré zábrany jdou stejně stranou. Nejde o nic vážného.

6. Obava: Nestihnu se dostat do porodnice

Není moc pravděpodobné, že se vaše dítě narodí na zadní sedačce vaší oktávky. Většina prvních porodů trvá docela dlouho a budete mít dost času na to dostat se na příjem porodnice. Ve skutečnosti je velmi běžné, že se prvorodičky dostaví k porodu v rané fázi, kdy je děložní čípek rozšířen na méně než 4 centimetry, a od té chvíle to může trvat několik hodin nebo i dní, než se porod spustí, takže se pak nastávající maminky stejně vrací domů. Abyste předešla tomu, že se zchvácená dostanete do porodnice, kde se akorát otočíte na patě, zavolejte předem na sesternu, když vám praskne voda nebo když budete mít časté kontrakce – takové, které se opakují každých 5 minut, trvají 1 minutu a opakují se každou 1 hodinu. Pokud dorazíte do porodnice předčasně, váš stres může porod pozastavit. Nejlepší je tuto ranou část porodu strávit pomalou procházkou nebo úklidem domácnosti.

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060