Czech English French German Russian

Práce, nebo dítě? Můžete mít oboje!

Autor  Jana Kantorová 28. 10. 2014

Nebudeme vám lhát – skloubit práci a děti není vůbec jednoduché. Ale s našimi tipy to půjde o něco snadněji.

I když podle posledních statistik zhruba jen 10 % českých maminek na rodičovské dovolené i nadále pracuje, zdá se mi, že kolem mě akčních maminek stále více přibývá. Mnohem více než v dřívějších letech jsou ženy při péči o dítě (popř. děti) aktivní a spolu s výchovou zvládají ještě přispívat do rodinné kasy. Důkazem toho je stále více žen, které podnikají a zakládají vlastní firmy a vlastní živnosti. Ať už jde o psaní knih, háčkování čepic a hraček nebo třeba pečení dortů na zakázku. Není divu – ženy si i na mateřské dovolené chtějí užívat finanční nezávislost, chtějí se mezi plenkami a šišláním realizovat a dělat dál práci, kterou mají rády. Navíc také není tajemství, že vypadnou-li z kola na tři až čtyři roky, je těžké se do pracovního koloběhu potom vracet.

Lehké za hranicemi, těžké u nás

České maminky mají ale mnohem těžší situaci, než ty západní. U nás se o podpoře maminek jen mluví. V televizi i v časopisech. Realita je ale úplně jiná. Firmy většinou berou matky jako nevhodné a neperspektivní zaměstnance a snaží se jich zbavit tak rychle, jak jen je to možné. Mnozí zaměstnavatelé pak ani maminkám nevycházejí vstříc, když se chtějí vrátit do práce jen na pár dní v týdnu. Jen málo maminek si tak může dovolit ten luxus práce z domova nebo na částečný úvazek. Jen 6 % zaměstnavatelů v Čechách opravdu nabízí matkám na mateřské dovolené flexibilní úvazky a většinou jde o nadnárodní firmy, kterým se zkušenost s pracujícími maminkami ověřila právě ze zahraničí. Myslím ale, že tohle nízké číslo není jen vinou českých firem – i tady platí rovnice, že poptávka zvyšuje nabídku. Je tedy načase začít nahlas mluvit o firemních školkách, částečných úvazcích a výhodách, které pracující maminky mohou svým zaměstnavatelům přinést.

Nikdo není dokonalý

A to platí jak při mateřství, tak při práci. Rozhodnete-li se vrátit do práce (myslíme i práci doma), pak rozhodně nepropadejte depresím, když se něco nebude dařit nebo to nepůjde přesně podle vašich představ. Je to totiž normální. I když se v časopisech pro ženy častokrát dočtete, jak je to snadné, není to pravda. Ani trošičku. (Věřte mi – mám dvě děti a práci k tomu.) Už samotná péče o dítě je práce na plný úvazek. A přidáte-li k tomu ještě jinou práci, pak je naprosto normální, že to čas od času bude drhnout, že se vám do něčeho nebude chtít, že sem tam budete unavená a podrážděná a že jednou za čas budete mít výčitky, že se nevěnujete práci nebo dítěti dostatečně. Důležité je to nevzdat a čas, který vyhradíte práci nebo miminku strávit plnohodnotně, a netrápit se výčitkami, že nejste s dětmi každičkou minutu jejich dětství.

pracedite clanek

Benefity pro všechny

Kromě peněz navíc do domácího rozpočtu, přináší práce ještě další benefity pro zbytek rodiny. Uvědomíte si, že ne všechno v životě se točí jen kolem vaší rodiny. Práce vás také udrží ve hře a ve spojení se světem. Většina maminek totiž po rodičovské dovolené trpí nízkým sebevědomím a tohle je skvělá satisfakce v touze po intelektuální stimulaci. Své si ve vaší práci najdou také děti – dopřejete jim trávení času s vaším manželem nebo babičkami. A tak i oni budou mít možnost budovat si s dětmi skvělý vztah. Možná dokonce zjistíte, že bez vás se vaše děti novým věcem učí mnohem rychleji a snadněji. Pozitivní vliv bude mít vaše práce nejspíše i na manželství. Váš partner se do dění v domácnosti bude zapojovat stejnou měrou, protože ví, že stejně jako on, i vy pracujete. Navíc budete mít nová témata pro společné hovory (o tom kolikrát se miminko ten den pokakalo už rozhodně mluvit nebudete). Posledním a asi tím nejcennějším benefitem pro manželství je, že práce do vašeho manželství vrátí jiskru – jako důvtipná pracující žena mu budete připomínat tu ženu, kterou si před lety vzal.

Tip fitMAMINKY:

Při práci se nemusíte vzdát ani kojení. Jestliže vaše miminko bude celý den u babičky, nemusí to hned znamenat příkrm umělým mlékem. Stačí jen pořídit si odsávačku a nebát se miminku dát jednou za čas mléko z lahvičky. U dětí starších tří měsíců to kojení nijak neohrozí.

5 tipů, jak hravě zvládnout práci i s dítětem:

1) Základ je v dobrém hlídání. Možná máte na začátku pocit, že zvládnete pracovat, i když bude vaše dítko doma. Trošku doufáte, že bude spát (to u miminek) a nebo si bude hrát u sebe v pokojíčku (to u těch starších). Věřte ale zkušené pracující matce – nejdůležitější je najít si spolehlivé hlídání. Ať už je to manžel, babička nebo chůva, důležité je pečující osobě naprosto důvěřovat. Jen tak nebudete myslet v průběhu stanoveného pracovního času na to, co se asi děje doma.

2) V práci je na prvním místě práce. Každému bude vyhovovat jiný čas práce, ale určitě si vyčleňte ve svém denním rozvrhu den a čas, kdy se budete věnovat jen a jen práci. Některým maminkám vyhovuje práce po večerech, jiné zase zvládnou veškeré pracovní povinnosti ve dvou dnech z týdne. V tom stanoveném čase se věnujte čistě pracovním povinnostem. Takže žádné surfování po online obchodech a ani chatování s kamarádkami.

3) Najděte rovnováhu. Nemusíte být supermatka. Pokud jste spokojená vy, vaše dítě i celá rodina, stačí to. V tu chvíli je jedno, že máte plný koš špinavého prádla nebo nemáte už týden vytřeno.

4) Čas pro sebe. Jakmile zjistíte, že práce neničí váš vztah s potomkem, pak snadněji začnete realizovat své touhy, koníčky a přání. A svůj čas potřebujete i jako maminky. Být matkou přeci neznamená vše podřídit dítěti.

5) Důležité je opravdu chtít. A nebát se. Skloubit práci s péčí o miminko není jednoduché, ale rozhodně to není ani nemožné. S podporou rodiny to určitě zvládnete. Hlavně tehdy, když budete dělat něco, co vás opravdu baví.

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060