Czech English French German Russian

Je libo smoothie z placenty

Autor  Jana Kantorová 07. 02. 2015

Téma alternativního přístupu a návratu k přírodě se začíná zase dotýkat i tak křehkého procesu jako je porod. Někdy se to zdá ale docela přehnané. Nebo ne? Dámy, posuďte samy, když se vás ptám, daly byste si koktejl z vlastní placenty?

Že se něco takového může dít v Americe, mě ani trošku nepřekvapilo. Tam je totiž možné opravdu všechno. Od splnění amerického snu po pojídání placenty po porodu. Avšak nedávno jsem narazila na článek, ve kterém si vlastní placentu jako smoothie dopřávala Češka a ještě na svých webovkách zveřejnila recept. Co ji k tomu vedlo? Musela jsem se tomu podívat na kloub.

Tak pravila medicína

Když někdo udělá něco, co je mimo normu, davy začnou šílet. Ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu. Často se takto snaží šokovat celebrity. Začalo to nenápadně, hvězdy (zvláště ty hollywoodské) začaly své přirozené porody natáčet. A nyní si k tomu navíc dávají smoothie z placenty. Když jsem se o toto téma začala zajímat konkrétněji, zjistila jsem, že nejde jen o výdobytek elity Hollywoodu. Ve skutečnosti nejde o nic nového. Tradiční čínská medicína tento zvyk praktikuje už stovky let s tvrzením, že pojídání vlastní placenty má na ženu po porodu velmi pozitivní vliv. Vzhledem k tomu, že je placenta sama o sobě plná vitaminů a některých hormonů (např. lidského placentárního laktogenu, který pomáhá produkovat mléko), je placentofagie (akt jedení placenty) velmi aktuálním tématem. Ačkoli většina savců v přírodě po porodu svou placentu požírá, odborníci ve zdravotnictví s tímto stále narůstajícím trendem příliš nesouhlasí. Kromě čínské medicíny je tato metoda oblíbená také ve vietnamské, maďarské a italské kultuře.

Odstraňuje následky porodu

Zastánci pojídání placenty (není jich mnoho a u nás v Čechách byste je asi snadno spočítali) tvrdí, že je užívání placenty užitečné při odstraňování následků porodu. Dodává totiž energii, která je potřebná v péči o miminko, a podporuje proces rychlejší regenerace a hojení. Látky v ní obsažené, zvláště pak kmenové buňky, pomáhají hojit ránu, která v děloze po odloučené placentě zůstala. Také hormony v ní obsažené podporují laktaci, zkracují dobu odcházení očistků a pomáhají bojovat proti poporodní depresi a baby blues.

placenta clanek

A co v placentě najdete?

Jde přímo o elixír zdraví. Placenta je doslova nabitá vitaminy, minerálními látkami a hormony, které mají velmi pozitivní vliv na zdraví ženy. Jde např. o železo, vitamin B6 a E, hormony oxytocin, který usnadňuje kojení, snižuje poporodní krvácení a stimuluje zavinování dělohy, a CRH, který snižuje stres, a dále pak hormon prolaktin zvyšující produkci mateřského mléka. V neposlední řadě obsahuje také bílkovinu cytokin, která působí jako podpora při regeneraci poškozených buněk a tkání.

Steak, koktejl nebo pilulka

Možná vás právě napadá, jak je asi takovou placentu možné pojídat. V podstatě jakkoli. Jsou kultury, které ji jedí syrovou, jiné národy ji zase připravují jako steak nebo zapékají do lasagní. Každopádně přijatelnější pro západní svět jsou tinktury, pilulky, koktejl, esence, krémy nebo homeopatické léky. Příprava pilulek se ujala zvláště ve Velké Británii. Placenta se pak zpracovává usušením nebo uvařením a následným usušením. Placenta by se měla uchovávat maximálně 12 hodin v chladu, poté musí být zpracována. K placentě se při přípravě mohou přidat i další suroviny jako třeba citron, zázvor nebo zelené chilli.
Nejoblíbenější formou je smoothie nebo koktejl z placenty ihned po porodu. Do takového se kromě placenty přidává i ovoce, zelenina a další suroviny. Zlepší chuť a podpoří vstřebávání látek v placentě obsažených. Nakonec by vás mohlo zajímat, jak taková pilulka nebo koktejl chutnají. Já osobně nevím. Pojídání placenty je na mě příliš výstřední. Ale podle zkušeností žen z internetu nemá žádný zápach ani pachuť. Naopak je spíše bez chuti a přejímá chuť doprovodných surovin.

Pozor! V České republice budete mít nejspíš problém dostat placentu do svých rukou. V nemocnicích je s ní nakládáno jako s biologickým odpadem a musí být vyhozena. Navíc o vlivu pojídání placenty se toho v odborných kruzích příliš neví – existuje jen málo výzkumů. Nikdo tedy nedovede říct, co to lidskému tělu opravdu přináší.

Co je placenta?
Orgán, který se vyvíjí na stěně dělohy v průběhu těhotenství, poskytuje dítěti kyslík a výživu a zároveň eliminuje toxiny, které se mamince dostávají do těla. Poté, co se narodí dítě, placenta se od stěny dělohy odděluje a zhruba po 15 až 30 minutách je vyloučena.


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060