Czech English French German Russian

Průvodce epidurálem

Autor  Jana Kantorová 03. 03. 2015

Možná zrovna neplánujete porod císařským řezem, při němž se epidurální analgezie často využívá, ale i tak vás nejspíš s postupujícím těhotenstvím děsí blížící se porod a představa bolestí, které ho provází. Epidurál se nabízí jako snadné řešení, ale než si vysníte, že ho podstoupíte, měla byste vědět několik zásadních informací.

Nic není jen černobílé

Nemá smysl říkat, že je epidurál zlo, nebo naopak tvrdit, jak je vlastně úžasný. Jak na vás vlastně bude epidurál působit a jaké může mít vedlejší účinky? Prvotní pocit po jeho podání bude rozhodně úleva – bolesti od bederní oblasti přes břicho až k rodidlům budou ty tam. Tento účinek je vyhledávaný právě u těch porodů, kde přílišné bolesti vedou k zastavení porodu. Po podání epidurálu dojde k uvolnění porodních cest, a i když se pak docela nadřete, protože epidurál blokuje kontrakce (a bolesti z nich) a vy budete muset tlačit svojí vlastní silou a ne s pomocí hormonů a stahů, budete rodit prakticky bez bolesti. Je však třeba říct, že někdy ani epidurál zcela nepomůže, maminka třeba není schopna vytlačit dítě na svět bez pomoci kontrakcí, a tak může nakonec dojít k tomu, že porodník použije porodní kleště, nebo je rodičce podán oxytocin, který znovu stahy spustí.
Epidurál může mít i vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří nízký krevní tlak vedoucí k pocitům nevolnosti a zvracení. Je také možné, že při umrtvování bederní oblasti pocítíte bolest nebo brnění, jako když se uhodíte do brňavky. Po porodu můžete ještě několik dní pociťovat bolesti v zádech a vaše nohy budou jako z olova. Vzácně může docházet k neustávajícím bolestem hlavy.

Kdy má epidurál smysl?

Nepočítejte s tím, že přijedete do porodnice, řeknete si o epidurál a dostanete ho. Podání této analgezie se řídí pravidly a o tom, jestli dostanete epidurál, nebo ne, bude rozhodovat váš porodník.
Kvůli špatné pozici miminka. Jestli se vaše dítě nestačí před porodem otočit hlavou dolů a budete rodit koncem pánevním, dost pravděpodobně dostanete epidurální analgezii. Záleží také na váze dítěte nebo zda máte dvojčata - pokud je předpokládaná váha miminka nad 3,5 kg nebo když čekáte vícerčata, je větší pravděpodobnost, že budete epidurál potřebovat.
Při vyčerpání. Třeba budete ta šťastná a váš porod bude probíhat normálně, takže po pár hodinách od prvních kontrakcí už budete mít svoje miminko v náručí. Je ale možné, že se nebudete dost rychle otevírat a strávíte několik předlouhých hodin prožíváním kontrakcí, které budou jen vysilující, ale k samotnému porodu ne a ne dojít. Pokud budete vyčerpaná, je možné, že vám váš porodník nejdřív spíš doporučí epidurál než císařský řez.
Dalšími důvody pro epidurál jsou například vysoký krevní tlak rodící maminky, těhotenská cukrovka nebo snížený průtok krve placentou a porucha krevní srážlivosti.
A nakonec, může vám být podán epidurál i proto, že budete mít strach. Ale nemyslíme ten běžný strach, který pociťuje většina maminek před porodem nebo při něm, takovou tu nervozitu, nejistotu a očekávání. Některé maminky můžou při porodu pociťovat tak silný strach a bolest, že se otevírání porodních cest zastaví, rodička pak může začít i hyperventilovat, čímž utlumí přísun krve do placenty a k miminku. To je také vážný důvod pro podání epidurální analgezie.

fitMAMINKA zjistila:

Strachu z porodu se tím spíš zbavíte, čím víc klinických informací o něm vstřebáte ještě před porodem. Zajděte na předporodní kurzy, komunikujte se svým partnerem a lékařem a čtěte FitMaminku.


Jak to vlastně probíhá?
- při epidurální analgezii budete ležet na boku, se zády vyhrbenými do „kočičího hřbetu“
- anesteziolog očistí oblast vpichu antiseptikem, dostanete injekci s lokálním anestetikem
- teprve poté je zavedna jehla do epidurální oblasti (pocítíte tlak) a katetr s anestetikem (můžete cítit brnění)
- jehla je vyjmuta a katetr je upevněn k vaší pokožce, samotný katetr už neucítíte
- bude trvat asi 10-15 minut, než analgezie zcela zabere a je možné, že i pak bude dávkování ještě upraveno
- epidurál se podává maminkám otevřeným na 3-6 cm, pokud jste tedy zcela otevřená a porodní branka je zašlá, nebudete mít možnost aplikace této analgezie

Text: Martina Vitmanová


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060