Czech English French German Russian

4 věci, které se změní narozením dětí

Autor  Jana Kantorová 03. 03. 2015

A je to tu! Stala se z vás matka. Máme pro vás seznam věcí, které už nikdy nebudou stejné, když jsou z vás rodiče. Jaké?

Vaše tělo se najednou proměnilo v krmící a uspávací stroj. Váš romantický partner se stal otcem. Mohlo vás zaskočit i to, když jste zjistila, že jste se několik dní nepřevlékla z pyžama. Ale to není všechno. Zjistili jsme pro vás opravdu zásadní informace. Možná o nich ještě nevíte, ale změní váš život navždy.

1. Už se NIKDY nevyspíte

S klidným a tvrdým spánkem se rozlučte. V prvních třech letech se vlastně nevyspíte skoro vůbec a pak stejně budete spát s jedním okem otevřeným. Na začátku proto, že děti pláčou, mají hlad nebo máte potřebu na ně koukat a říkat si, jak jsou roztomilé. V následujících pár letech už je u sebe v posteli úplně nevyžadujete, ale ony stejně přijdou. Bez pozvání. A tak se nevyspíte, protože vás kopou do břicha a loktem se vám snaží zatlačit oko do hlavy. Když je jim 15, máte konečně pocit, že se vyspíte. Ale ono ne. Jejich pozdní příchody a návštěvy diskoték (zvláště, když máte holku) vás nenechají klidnými do té doby, než jsou pod peřinou. A tak bychom mohli pokračovat dál. Prostě s dětmi přijdete o klidný spánek. Už napořád je totiž budete mít v srdci a pro jistotu budete spát jen naoko, protože co kdyby vás potřebovaly.

2. Začnete jinak mluvit

Můžete se snažit sebevíc tomu zabránit, ale jakmile se stanete rodičem, váš slovník se chtě nechtě změní. Každý den řeknete hned několik vět, které říkají jenom rodiče. Jsou věty, které jste slýchávali jako děti a zařekli se, že je rozhodně svým potomkům nikdy neřeknete. Ale najednou je to tu: „Neodejdeš od stolu, dokud to jídlo nedojíš.“ Nebo „To pochopíš, až budeš starší.“ Pak se může objevit všemi „nerodiči“ zatracované a zesměšňované „my máme, kakáme, vstáváme“. Ale stane se to i mně, a to se tomu opravdu bráním. Někdy to prostě z pusy vypustím, ani nevím jak. Není se čemu divit, když celé dny trávíte právě s miminkem. A pak jsou tady věty, které vám přijdou naprosto normální, ale ty, kteří děti nemají, rozhodně překvapí. „Neškrábej se při jídle na zadku.“ Nebo „Stůj, nepokadil ses náhodou?“ Život v zemi s dítětem je prostě paráda. Kromě toho ale život s malým dítětem znamená i oživení fantazie, kdy budete vymýšlet vlastní světy, neexistující zvířata nebo pohádkové víly. A posuďte sami – není tohle lepší, než vést nepříjemný hovor se šéfem?

3. Všechno vás vyděsí

Dokud jsem se nestala matkou, nechápala jsem, proč se o mě moje máma tolik bála. Teď už tomu rozumím. Najednou vidím svět jako nebezpečné místo a nejraději bych obě své děti někam schovala. Na dlouho. Alespoň dokud jim nebude třeba 30. Jako bezdětná jsem milovala horory, teď o nich nemůžu ani slyšet. Znělka zpráv mě děsí. A nakonec, brečela jsem i u Princezny ze mlejna. Rodičovství je prostě plné adrenalinu a empatie. Kromě toho, že jsou pro vás některé filmy těžší na psychiku a rozbrečí vás kdejaká světová tragédie, přináší to i kladné stránky: stáváte se vnímavější a citlivější k tomu, co vám říká vaše rodina i svět kolem.

4. Přestanete řešit blbosti

A konečně poslední (a nejlepší bod). Jakmile se stanete rodičem, nebudete mít čas nic předstírat. Čert vem kancelářské hádky vašich kolegů, ani politika už se vás ani nedotkne, pokrytecké a rýpavé narážky a příspěvky na facebooku jednou pro vždy hodíte za hlavu. S příchodem miminka si poskládáte vlastní priority. Já jsem si třeba uvědomila, že nehodlám ztrácet čas s lidmi, kteří mi nic nedávají a jenom berou. S lidmi, kteří mě vysávají. S hloupými lidmi. Může to být trochu brutální, ale pozor, máte příležitost zaměřit se na opravdu důležité věci. Na rodinu a vaše hlavní zájmy (pravděpodobně budete mít čas jen na jeden koníček). Na všechno ostatní prostě není chuť, ani čas a ani energie. Protože je potřeba vyprat, uklidit dětský pokoj a diskutovat s tím prckem o těch výše zmíněných imaginárních zvířatech. A to je to pravé štěstí. Přejeme vám krásné rodičovství.

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060