Czech English French German Russian

Kde je moje břicho?

Autor  Jana Kantorová 03. 03. 2015

Těhotenstvím se naše tělo mění. Samostatnou kapitolou je břicho, které dostává zabrat opravdu fest. Víte, kdy se vrátí do původního stavu a jak se se změnami vyrovnat? Zjistili jsme to za vás.

Už do příštího čísla pro vás připravujeme cviky na ploché břicho během šesti týdnů. Takže do plavek budete mít své tělo zpět!

Po prvním porodu mě na pokoji opravdu vyděsila velikost mého břicha. Vypadala jsem v podstatě stejně jako den předtím. Jediný rozdíl byl v tom, že břicho nebylo na omak tak tvrdé a kůže tak napnutá. Dlouho ani nemizela tmavá čára od pupíku dolů, tzv. linea negra. Měla jsem velké štěstí, že moje břicho nepoznamenaly strie, ale zase se musím vypořádat se dvěma jizvami po císařských řezích. A proto jsem se rozhodla zjistit o břiše po porodu víc.

Chce to čas!

Především, vaše břicho se musí zotavovat po devítiměsíčním těhotenství. A to chce hlavně dostatek času. Co způsobuje „jiné“ břicho:

- Děloha: představte si, že je vaše břicho balón, který se pomalu devět měsíců nafukuje, jak roste vaše dítě. Bohužel po porodu nepraskne, ale jen pomalu upouští vzduch. Od okamžiku kdy se vaše dítě narodí, hormony začínají pracovat na tom, aby stáhly vaši dělohu do původní velikosti. To trvá až 8 týdnů.
- Voda: Bříško i jiné partie jsou zvětšeny také přítomností nadměrného množství vody v těle. Jakmile porodíte, tělo začíná vodu vylučovat všemi možnými způsoby – močí, poševním sekretem i pocením.
- Tuk: Uložený tuk v břišních partiích začnete spalovat při péči o novorozence raz dva. Lepšího výsledku dosáhnete, když budete kojit a cvičit. Ale i přesto potrvá několik týdnů, než se objeví první viditelné výsledky.
- Strie a linea negra: Tady není zpráva tak pozitivní. Strie nikdy úplně nezmizí. Ale není to tak tragické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obvykle vyblednou a stanou se téměř neviditelné během 12 měsíců. Navíc jim můžete pomoci za použití laseru. Během roku zmizí také tmavá čára na břiše. Mně zmizela až po druhém porodu, ale zato vybledla během druhého měsíce.

Bude zase normální? Možná!

Snad každá z žen slyšela příběhy novopečených maminek, které všem na počkání říkaly, že měly ploché a pevné břicho bezprostředně po porodu. Ačkoli to (vinou všemožných celebrit, které se po týdnu od porodu ukazují ve velikostech 34) vypadá jako běžná praxe, je to spíše vzácnost. Některým ženám trvá doslova měsíce, než se zbaví těhotenského bříška – a bohužel, někdy se stane, že úplně nezmizí nikdy. Vaším hlavním společníkem by měla být trpělivost. Devět měsíců se břicho nafukovalo, minimálně stejně dlouhou dobu potřebuje k vyfouknutí.

Na čem to závisí:

- Na váze a velikosti těla před těhotenstvím
- Kolik jste přibraly v těhotenství
- Jak jste aktivní – před i po porodu
- Na kojení
- Na genech

bricho clanek

Kojení v popředí

Kojení opravdu pomáhá, a to hlavně v prvních měsících po porodu, kdy je krmení dítěte velmi časté. Ačkoli se to nezdá, kojení je energeticky náročné. A tak při krmení, ale i při vytváření mlíčka, žena spaluje tuky. Kromě toho spouští hormony, které pomáhají rychleji stahovat dělohu do původní velikosti, což je cvičení pro celé tělo.

fitMAMINKA říká:

Maminky si většinou stěžují, že nemohou zhubnout posledních pár kilo. Někteří odborníci se domnívají, že tělo si zadržuje tyto tukové zásoby na podporu produkce mléka.

Bez cvičení to také nepůjde

Sport a aktivní život také pomáhá efektivně spalovat tuky nejen v oblasti břicha. Ať už je to procházka s kočárkem, nebo hodina jógy. Po několika měsících navíc můžete začít bojovat trochu aktivněji – důsledný režim spojený z aerobní aktivity a posilování břicha dokáže divy. Ale předtím, než se do takového cvičení pustíte, zeptejte se raději lékaře. Zvláště ve chvíli, jestliže byl porod veden císařským řezem.

Zrádná diastáza

Slyšíte to poprvé – jde o rozestoupení přímých břišních svalů. V případě, že je to váš případ, je potřeba břichu věnovat dvojité úsilí, aby vypadalo jako před těhotenstvím. Diastáza sama o sobě není bolestivá, ale může způsobovat problémy a bolesti jiných partií. Může se objevit kýla, bolest v bedrech a zvětšující se lordóza. Pomůže správná aktivace příčného břišního svalu. V případě cvičení přímého břišního svalu s rozestupem hrozí, že si sval rozestup zafixuje.

A co dieta?

Obecně diety vůbec nechceme doporučovat. Jinak ale určitě s kily navíc pomůže pravidelné cvičení a v mnoha případech postačí úprava jídelníčku. Většinou postačí jíst pravidelně a vynechat mlsání po nocích. Ženy potřebují 1600 až 2400 kalorií k udržení váhy. Chcete-li zhubnout 0,5 až 1 kilo týdně, zbavte se zhruba 500 kalorií. Buď snižte příjem potravy, nebo zvyšte výdej pomocí sportu. Drastické diety se nehodí pro nikoho, natož pro maminky, které kojí. Navíc nic neřeší, protože vydržet dodržovat tvrdou dietu dlouhodobě prostě nelze. A hlavně extrémní diety způsobují stres, únavu a negativně ovlivňují produkci a kvalitu mléka.


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060