Czech English French German Russian

Je mu rok! Co už všechno umí?

Autor  Jana Kantorová 07. 04. 2015

Během prvních 12 měsíců „ujde“ vaše miminko dlouhou vývojovou cestu. Po roce se totiž ze zcela závislého kojence stane samostatně chodící a myslící batole. Pojďte si spolu s námi znovu projít celou jeho cestu.

Právě v prvních měsících rodiče uvidí ty významné „první okamžiky“: první úsměv, první slovo, první otočení, první kroky, první pád… O všech těchto významných milnících, my rodiče, čteme v chytrých knihách. A často býváme zklamaní, protože naše dítě prostě nejede podle tabulek. Podle odborníků je zabývání se vývojovými stádii miminka důležité, protože jedině tak můžete kontrolovat, jestli dítě putuje po normální vývojové linii. Ale zároveň dodávají, že i milníky mají obrovskou škálu.

Navíc dobu, kdy dítě dosáhne určitého vývojového stupně, určují mnohé faktory, třeba genetika nebo prostředí, ve kterém vyrůstá. Například těžší dítě bude lézt později nebo dítě, které vyrůstá v bilingvní rodině nebo pod vlivem staršího sourozence, bude mluvit později, než je průměr. Kromě toho může být dětský vývoj nerovnoměrný, protože ne do každé aktivity, kterou dítě dělá, dává stejné množství energie. To znamená, že třeba dítě, které brzy mluví, nemusí být tak fyzicky aktivní a zdatné. Spíše než porovnávání vlastního dítěte s ostatními se zaměřte na fakt, že dítě postupuje od jedné fáze ke druhé. A přitom vůbec nezáleží, jak rychlý ten postup je. Co tedy můžete očekávat v prvním roce?

1. – 3. měsíc

Komunikace: Už od narození pozná miminko váš hlas. Právě ten ho provázel celých devět měsíců a je to jediná věc, kterou na světě zná opravdu důvěrně. Když mluvíte, můžete si všimnout, že se soustředí na vaši tvář a postupem času se otáčí za vaším hlasem. Až kolem druhého měsíce se miminka poprvé cíleně usmějí. Dřívější úsměvy jsou sice roztomilé, ale spíše náhodné reflexivní pohyby obličejových svalů.

Řeč: První zvuky, které miminko vydává, jsou reflexivní – chrochtání, kašlání a kýchání. I v porodnici vás personál většinou upozorní, že miminko vydává prapodivné zvuky, které sice zní hrozivě, ale není potřeba se jich bát. Během prvních třech měsíců se pak miminko naučí vykřikovat

Fyzické výkony: Během prvních dvou měsíců začne miminko více ovládat své pohyby, jsou méně trhané a dítě získává kontrolu krku. Celkově se jeho tělo postupně zpevňuje. Po třetím měsíci jsou některé děti schopné uchopit a chvíli udržet chrastítko. Miminko by se během těchto prvních tří měsíců mělo cvičit v pasení koníčků a na začátku 4. měsíce by mělo bez problémů udržet hlavičku nahoře.

Aktivity: Buďte svému miminku co nejblíže. Když na něj mluvíte, nakloňte se až nad něj. Dotýkejte se ho, hlaďte ho, mluvte na něj a usmívejte se. Umístěte ho také na rovnou plochu, aby si mohlo procvičovat svaly a kopat třeba do závěsných hraček.

rok clanek

4. – 7. měsíc

Komunikace: Vaše dítě se často směje a dokáže se smát i nahlas. Píská a výská radostí a podívá se na vás, když vyslovíte jeho jméno. V těchto měsících ještě děti nezažívají úzkost při pohledu nebo dotyku někoho cizího, a proto bývají velmi společenské. Zájem více lidí si užívají. Ví, že když zmáčkne tlačítko na hračce, hračka vyloudí zajímavý zvuk, objeví se světlo nebo jiná akce.

Řeč: Po čtvrtém měsíci začíná miminko vyluzovat různé zvuky: vrčí, syčí, prská a chraptí. Kolem 6. až 7. měsíce se začínají v řeči kojenců objevovat souhlásky i samohlásky jako třeba ba, ta nebo da. Od 7. měsíce se snaží co nejvíce napodobovat zvuky, které děláte vy.

Fyzické výkony: Ve 4. měsíci se většinou děti začínají cíleně otáčet. Nejdříve z bříška na záda a zhruba o měsíc dva později opačným směrem. Dokáže zvednout hlavu, když leží v lehátku a již účelně uchopuje předměty, které ho zaujmou, a ty si dává do pusy. Zlepšuje se koordinace pohybu ruka-ústa, přesouvá si objekty z ruky do ruky a začíná dělat třeba paci paci. Obecně se říká, že se děti kolem šestého měsíce samy posazují, ale opravdu samostatný přímý sed se může objevit klidně až v 8. měsíci.

Aktivity: Dávejte dítě alespoň na půl hodiny denně na bříško, aby si budovalo sílu horní poloviny těla. Podávejte mu hračky a ukazujte mu, co umí. Na miminko stále mluvte, klidně mu můžete jen vyprávět, co právě děláte. Zároveň ale nechte své miminko nějakou dobu bez pozornosti, zvláště když se na chvíli dokáže samo zabavit.

8. – 12. měsíc

Komunikace: Během těchto měsíců se z vašeho drobečka stává opravdu společenský jedinec. Dokáže zamávat, tleskat rukama a zajímat se o věci, které se mu líbí. V osmém měsíci se objevuje separační úzkost. Je to běžné – dítě si totiž neuvědomuje, že objekt (většinou matka), na který je fixované, existuje, i když ho nemá na očích.

Řeč: Kolem devátého měsíce je už dítě schopné říkat i řetězce samohlásek a souhlásek jako bababa, dadada, což je někdy známé pod pojmem žvatlání. V 10. měsících si začíná blábolit pro sebe a jeho řeč začíná znít jako mluva, i když do řeči má ještě daleko. Kolem 1. roku života se začínají objevovat první slova – mama, baba, tata apod.

Fyzické výkony: Ve věku osmi měsíců už miminko plně využívá svoje ruce. Ovládá už úchop palec-ukazováček. V těchto měsících se vývoj různí – některé děti začínají sedět, lézt a pomalu si stoupají. Jiné děti déle leží a točí se na bříško, ale poté přeskočí fázi plazení a jdou rovnou na nohy. Některé děti roku utečou a začínají běhat ještě před prvními narozeninami. Jiné ještě po prvním roce chodí jen s oporou nebo kolem nábytku. Na své dítě nespěchejte a raději si užívejte, že za ním nemusíte neustále utíkat.

Aktivity: S takto starými dětmi už začíná být sranda. Začněte dětem číst a vyprávět pohádky, zkoušejte hrát hry jako vkládání hraček do otvorů různých tvarů, pojmenovávejte obrázky a zvířátka, choďte s dětmi co nejvíce ven.


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060