Běh je aktivita vhodná pro každého. Během zlepšíte svoji fyzickou a psychickou kondici a posilníte kardiovaskulární systém. Také může být nástrojem k tomu začít konečně něco po porodu dělat a přitom nemuset složitě shánět hlídání. Nejdůležitější podmínkou běhu s kočárkem je bezpečnost – a to jak vaše, tak hlavně miminka. Máme pro vás proto takový menší návod, nebo manuál chcete-li, jak bezpečně a s radostí běhat s miminkem v kočárku.
Na co je důležité myslet:
- věk dítěte: odborníci nedoporučují běhat s miminkem mladším šesti měsíců. Menší děti totiž neumí pořádně držet hlavičku a jejich tělíčko je příliš křehké, aby bez problémů zvládlo prudší pohyby.
TIP fitMAMI:
Jiné to je v případě, že máte joggingový kočárek, do kterého lze vložit autosedačka. Pak můžete začít běhat i s mladším miminkem. V autosedačce je totiž hlava a krk dítěte stabilní a ani ho neohrozí velké otřesy.
- správný výběr kočárku: i když běžet do obchodu se dá v případě nouze s každým kočárkem, na běžecký trénink s sebou raději nevozte golfky (na lekce fitMAMI však klidně dorazte i s nimi:-). Myslete hlavně na to, aby byl kočárek stabilní a nejlépe se čtyřmi většími nafukovacími koly. Dále je dobré, když je kočárek lehký, snadno ovladatelný, pohodlný a prostorný. A když jsme u těch kol – lepší volbou jsou šikmo posazená kolečka, jejichž výhodou je hlavně vysoká stabilita a ovladatelnost.
TIP fitMAMI:
Jestliže vás běh s kočárkem nadchnul, doporučujeme pořídit si speciální kočárek na běhání, tzv. jogging stroller. Běháte-li ale s běžným kočárkem, ujistěte se, že máte při běhu zaaretovaná přední kolečka. Předejdete tak možné kolizi.
- kdy běhat: nejlépe uděláte, když se v případě běhu s kočárkem budete podřizovat režimu svého miminka, ne své chuti a náladě. Tedy nejlepší je vyběhnout v případě, že je dítko najezené a právě nastává jeho čas na spánek či odpočinek.
TIP fitMAMI:
Aby byla cesta co nejpříjemnější, nezapomeňte svým dětem zabalit potřebnou výbavičku. Může se stát cokoli a tak určitě přibalte přebalovací potřeby, vodu, nějakou svačinku a oblíbenou hračku.
- jaký zvolit terén: teoreticky běhat jde všude, ale ne pokaždé by to bylo příjemné pro vás nebo miminko. Pro začátečníky je lepší rovinatý terén pokrytý asfaltem nebo štěrkem, máte-li dobré odpružení koleček, pak můžete zavítat i na upravenou, širší lesní cestu bez velkých kořenů.
TIP fitMAMI:
Pro pokročilé může být zajímavý a hlavně fyzicky náročnější kopcovitý terén. Pozor ale při cestě z kopce – rozjetý kočárek je opravdu potřeba držet pevně.
Jak na techniku?
Samostatnou kapitolou je běžecká technika s kočárkem. Od té „normální“ se poněkud liší.
- do běhu není vůbec anebo jen zpoloviny zapojena práce rukou. Na začátku je lepší držet při běhu kočárek oběma rukama, později pak ruce střídat – vždy jedna drží kočár a druhá je volná. Maminky, které mají již více zkušeností, ruce při běhu zapojují tak, že vždy kočárek na chvíli před sebe odstrčí. Je ale potřeba mít sebe, kočár i terén naprosto pod kontrolou.
- nejčastější chybou při běhu s kočárkem je opírání se o kočárek. Většina nezkušených maminek se na kočárek pověsí v domnění, že je to bezpečné, a je jim to příjemné, protože je běh najednou o něco snazší. Správně to tedy vypadá takto: rovná páteř, pevný střed těla, zpevněné svaly pánevního dna a podsazená pánev.
- došlap je přirozený, jen je krok za kočárkem o něco kratší.
- pro začátek je lepší střídat běh s chůzí, zvláště proto, aby mohla maminka kontrolovat správné postavení u kočárku, jak jsme psali výše.
- určitě si pak pamatujte, že není dobré tlačit na pilu a jít přes bolest. Lepší je začít po malých krůčcích a postupně přidávat.
Chcete se naučit správně s kočárkem běhat (a naučit se běh milovat :-), k tomu si procvičit celé tělo, posílit problematické partie a ještě k tomu být ve fajn partě, která vás bude motivovat ke stále lepším výsledkům? Přidejte se k nám a vyzkoušejte lekci cvičení s kočárkem fitMAMI.
Zdroj foto: Kestrade - distributor kočárků BOB a fitMAMI®