Czech English French German Russian

Zdravotní výhody běhu - s kočárkem i bez

Autor  fitMAMI 11. 04. 2017 Pohyb a sport

Běh je fenomén již dlouhá léta a běhání s kočárkem se stalo hitem posledních let. Má hned několik výhod - můžete si zlepšit celkovou vytrvalost a zvednout si náladu. Výhodou také je, že běhat s kočárkem můžete prakticky kdekoliv a s minimálními finančními náklady. 

 

Běhání navíc prospívá nejen pohybovému aparátu, ale také srdci a cévnímu systému a je přínosné k celkové tělesné kondici. Pravidelné běhání může pomoci snížit vysoký krevní tlak či cholesterol. Jak postupovat, když s během teprve začínáte? Zeptali jsme se přimářky Mudr.Michaely Tomanové z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. „Před samotným během je vhodné také tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Můžete začít desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Vliv běhu na naše kosti

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. „Běh je tak jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí (Bone mineral density, tzv. BMD). Výzkumy potvrdily, že BMD je vyšší u lidí, kteří se vhodně hýbají a tím zatěžují kosti. Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Žádná jednostranná zátěž není ideální a platí to i při běhu. Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout pohybový aparát. V tomto jsou ideální právě lekce fitMAMI®, které obsahují jak krátké úseky běhu s kočárkem, tak i bloky posilování, kompenzačních cvičení atd.

IMG 4183

Vhodná obuv na běh

Pro zdraví kloubů je nutné zvolit především vhodnou a kvalitní obuv. Na té se vyplatí nešetřit a je dobré se při nákupu poradit s odborníkem. Vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.

 

Děkujeme za spolupráci Mudr. Michaele Tomanové z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060