Czech English French German Russian

Posedlost lezením

Autor  Pavlína Gembicky 30. 04. 2017 Rodina a děti

Milé ženy a maminky, pokud mezi vaše koníčky patří horolezectví, nebo jen lezení na stěně v hale, a nadšeně čekáte, co se z tohoto článku dozvíte, tak vás pravděpodobně zklamu. Ale možná přece jen ne!

Na naše sportovní úspěchy si totiž zakládáme už v kojeneckém a batolecím věku (od vrozených dispozic nyní upustíme), kdy v prvním roce života probíhá nejrychlejší pohybový vývoj. Jako maminky máme tedy velkou moc podpořit správný psychomotorický vývoj dítěte a založit jeho sportovní kariéru pomocí správných pohybových stereotypů. Záměrně píšu „podpořit“, což dle mého názoru nejlépe vystihuje naši roli. Ano, každé dítě je jiné, každé má své tempo a vrozené dispozice. Zrovna tak je i každá maminka jiná. Od přehnaně starostlivých, které skoro denně hlídají, zda se jejich ratolest vyvíjí dle tabulek až po ty, které své dítě posadí ve 3 měsících do houpačky před televizi.

Hledejte ten správný stimul pro své miminko

Pokud čtete tento článek, patříte pravděpodobně do skupiny maminek, které správný vývoj svého dítěte zajímá, nechtějí nic uspěchat, zanedbat, ale ani přeskočit a urychlit. Každá vývojová fáze má svoje opodstatnění.  Ruku na srdce, tendenci srovnávat rychlost vývoje svého dítěte s ostatními postihne téměř každou z nás. Ano, jsme u zmíněných tabulek!  Co když se v půl roce ještě nepřetáčí, co když v 9 měsících ještě neleze? Základní radou je nestresovat sebe ani miminko, ale hledat vhodné stimuly správného vývoje. Ne každé dítko je od pár týdnů svého života „rádo na bříšku“, a oproti tabulkám tedy může nabrat zpoždění. Jako rodič můžeme vhodně motivovat a podpořit správné vzpřimování a přetáčení, které je poté základem pro rotaci, plazení, lezení, šikmý sed, stoj, sed a chůzi. Věřte, že trpělivost a klid se vyplatí, ostatně jako u všeho, co se miminek týká. Každá fáze motorického vývoje má své opodstatnění a návaznost. Na základě mnoha studií je prokázáno, že pokud důležitou fázi vývoje vynecháme, pravděpodobněji dojde k určitým nežádoucím projevům pohybového aparátu v pozdějším věku.

nacvik lezeni small

Jak a v čem můžete své miminko podpořit?

* Již v prvních třech měsících je žádoucí střídat v době bdělosti miminka polohu na bříšku a na zádech, i když zpočátku jen na pár minut přes den a s dopomocí. Dochází k postupnému zapojování svalů a osovému nastavení páteře.

* Důležitá je opora horních končetin ve směru před rameny, hlídání nepřetěžování krční páteře záklony hlavy. Vhodné je cvičení nejen na rovné tvrdé podložce, ale rovněž i na velkém míči a těle rodiče, kdy je miminko nuceno zapojit ruce jako oporu.

* Pokud miminko již tento první vzpor na loktech zvládá, dochází obvykle mezi 3 až 6 měsícem života k prvnímu přetočení ze zad na bok a poté na bříško. Opačným směrem z bříška na záda dochází až později díky zapojení dalších svalů, obvykle mezi 6 až 8 měsícem.

* Důležité je podporovat dítě v pozici na boku a kontrolovaném přetáčení bez švihu a záklonu hlavičky. Pokud si tuto dovednost osvojí, začnou se „přepravovat“ pomocí válení sudů.

* Postupným posilováním paží do vyššího sporu je další fází v ideálním případě lezení, kterému mnohdy předchází plazení.

Lezení trénují i dospělí sportovci

Tím se dostáváme k hlavním myšlence článku. Lezení je považování za podstatnou etapu ve vývoji dítěte. Bylo dokázáno, že trénuje podporování obou mozkových hemisfér, zlepšuje koordinaci a soustředění, posiluje střed těla, břišní a zádové svaly, připravuje tělo na změnu z polohy horizontální do vertikální (stoj, chůze a sed). Dá se říci, že sed je cíl celého vývoje a lezení je cestou k cíli, a to velmi prospěšnou. K sedu často dojde až poté, co batole zvládne stoj s oporou. Lezením by dítko mělo trávit ideálně několik měsíců k dostatečnému posílení svalů, díky nimž si poté z polohy na všech čtyřech sedne. Při lezení by měly být ručičky a kolena na šíři ramen (zpočátku může být rozestup širší), mělo by docházet ke střídavému dostatečnému pohybu (nejde o šoupání), dlaně jsou otevřené bez vtočení dovnitř, chodidla jsou v nártech mírně stočená dovnitř, nedochází k rotaci v kyčli. Není překvapením, že v současnosti patří různé modifikace nácviku lezení k rehabilitačním prostředkům při korekci vadného držení těla, prevenci bolesti zad a rovněž i tréninků sportovců.

Lezte po čtyřech i se svým děťátkem

K přeskočení lezení přispívá pasivní posazování, dlouhé trávení času v autosedačce, houpačce, malé ohrádce, chodítku apod. U mnoha dětí jsou stimuly k lezení důležité a je více než žádoucí na ně dbát a připravit tak tělo na vertikální pozici, ve které bude trávit většinu svého života. Při absenci lezení mohou vzniknout zdravotní potíže – vadné držení těla, ploché nohy, nohy do X, problémy s kyčlemi a páteří.

Pokud má vaše miminko tendenci lezení přeskočit, snažte se ho motivovat a dopomáhat mu k lezení. Dovolte si i vy sejít na všechny čtyři a být tak trochu „posedlé lezením“. Věřte, že prospěšnost bude na obou stranách a třeba tím navíc přispějete k budoucí sportovní zdatnosti vašeho dítka. 

Text: lektorka fitMAMI® Pavlína Gembicky 

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060