Czech English French German Russian

Připravte dítě na školku!

Autor  Jana Kantorová 07. 04. 2015

Moje holčička bude v září nastupovat do školky. A já se na jednu stranu těším, ale také vím, že to nakonec obrečím a budu mít o ni strach. Právě proto se nyní zaměřuji na přípravu, aby byl přechod z domácího prostředí do toho vzdělávacího co nejjednodušší.

Odborník fitMAMINKY:
Kristýna Šatalová
lektorka projektu Naucmese.cz a učitelka v MŠ
Praha

Pro začátek je důležité zjistit si, co všechno bude vaše dítě ve školce potřebovat. „Takový seznam najdete na webu školky nebo tam zavolejte. Určitě bude potřeba vzít oblečení do třídy, bačkory, sezonní oblečení na pobyt venku, pyžamo, oblečení pro případ „nehody“. Možná kartáček a pastu, hřeben, papírové kapesníky, triko na výtvarné činnosti, sportovní úbor, pláštěnku a holiny,“ říká Kristýna Šatalová. Má-li vaše dítě oblíbeného plyšáka nebo jinou hračku, bez které neudělá krok, pak se nejdřív ve školce zeptejte. Většina školek důrazně nedoporučuje nebo nedovoluje, aby si děti nosily vlastní hračky do školky. Hrozí jejich ztráta, poškození, děti se o ně perou, hádají se, apod. Za to ten pláč doma nestojí. Zkuste svému drobečkovi vysvětlit, že hračka musí zůstat doma. „Rozhodně doporučuji vše podepsat a dávat dětem oblečení, které se může ušpinit. Dále čtěte pravidelně nástěnky, ať víte, co se ve školce děje. Byla by škoda, aby zrovna vaše dítě nestihlo výlet, zapomnělo si masku na karneval,“ radí lektorka.

Veďte děti k samostatnosti

Pokud jste ještě nezačali, tak je čas právě teď. Ve školce nebudete, abyste dítě mohla obléknout, nakrmit, uspat apod., a paní učitelka má těch dětí na starosti až 28. Děti jsou navíc velmi rády, když si mohou dělat věci „po svém“.

Trénujte tedy s dětmi:

- Samostatné oblékání
- Jezení příborem, pití z hrnečku
- Používání wc a umývání rukou
- Uklízení hraček
- A hlavně je naučte slova jako: dobrý den, na shledanou, děkuji, prosím, není zač, apod.

fitMAMINKA radí:

Některé děti, pokud výše zmíněné věci neumí, nakonec nechtějí chodit do školky, protože se stydí. Neděláte to tedy jen pro sebe, ale hlavně pro to malé dítě.

Co se děje ve školce?

Ve školce se děti seznámí s různými činnostmi, které bývají tematické a většinou vychází z ročního období. Je na učitelkách, jak pestrá paleta činností to bude. Někde se setkáte s každodenní rozcvičkou, povídáním v kroužku, poslechem čtené pohádky, malováním, zpíváním. Jinde budou více jezdit na výlety nebo si více hrát. Záleží také na věku dětí ve třídě. S těmi nejmenšími to bude většinou formou hry, ty starší se budou připravovat na vstup do školy. V některých školkách mají televize a počítače. Jiné se zaměřují více na ekologii. „Jsou děti, které mají problém vydržet i při krátké čtené pohádce. Jiné děti neznají štětec, nůžky a některé ani pastelky. Najdou se i takové, které neumějí vyjít schody, seskočit z pařezu. Umožněte tyto činnosti svým dětem před nástupem do školky, budou se cítit sebevědoměji,“ radí odbornice Kristýna Šatalová.

Kdo si hraje, nezlobí

Hra o dětech hodně napoví. „Jak a s čím si dítě hraje, jaká má naučená pravidla při hrách, kdo umí uklízet a kde to doma všechno dělá maminka,“ vypočítává Kristýna Šatalová. Dopřejte dětem kvalitní hračky a hry, které děti rozvíjí v různých směrech. Hrajte si s nimi, ale naučte je hrát si také samotné. Budete mít více času pro sebe. A dohlédněte na to, že na konci her je potřeba roztahané pomůcky pro hru uklidit. K tomu dále Kristýna dodává: „Některé děti mají problém hrát si s jinými dětmi, vyžadují dospělého. To chce ale čas, nestresujte se tím. Nebojte se hry na dětském hřišti, nestůjte stále za dítětem. Nechte ho naučit se rozhodovat, co zvládne a co ne. Také se naučí být ve společnosti jiných dětí. Učte ho řešit problémy.“

Závěrem

Je dobré, když rodič napíše nebo řekne paní učitelce informace o dítěti, které mu přijdou důležité. Mohou to být informace o rodinných vztazích, ale také o tom, co má dítě rádo, co mu nechutná, co rádo dělá, čeho se bojí, že ještě nemluví. Někde to řeší formou dotazníku. Při vyplňování nespěchejte, děláte to pro vaše dítě. A vlastně i pro vás.


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060