Czech English French German Russian

Co čekat pár hodin po porodu?

Autor  Jana Kantorová 09. 05. 2015

Když jsem čekala první dítě, nenapadlo mě myslet na nic jiného než na to, co bude před porodem a hlavně při něm. S druhým dítětem jsem se chtěla zaměřit na ty krásné chvíle po něm. Víte, co se děje s tělem nebo miminkem po porodu?

Bohužel jsem si to nemohla napodruhé prožít sama. Můj porod byl nakonec ukončen císařským řezem v celkové narkóze. Těch pár hodin po porodu jsem strávila spánkem a přemýšlením na jipce. Jediné, na co jsem mohla myslet, bylo to, jak moje miminko vypadá a jestli je úplně v pořádku. Až doma, pár dní po porodu, jsem si vzpomněla, že mě vlastně zajímalo, co se děje s naším tělem těsně po narození miminka. Rozhodila jsem proto sítě, zeptala se všech svých kamarádek a dala dohromady 10 věcí, které se mohou stát i vám.

1. Velká únava: To vás asi úplně nepřekvapuje po dvoudenních porodních bolestech, ale velká únava přijde, i když bude váš porod rychlý nebo proveden jako plánovaný císařský řez. Budete cítit svaly v těle, o kterých jste ani nevěděly, že je máte. Já osobně si vzpomínám na bolest svalů na břiše. Cítila jsem je ještě dva dny po porodu a měla jsem pocit, jako bych nerodila, ale dělala stovky sedů-lehů.

2. Třes: Ihned po porodu se může objevit pocit chladu a nevysvětlitelný třes. K samotnému třesu dochází kvůli hormonálním změnám, radosti, ale také jako reakce na anestezii. Během několika minut většinou třes odezní. I já jsem se třásla. Hned jak jsem slyšela svoji první holčičku plakat, moje tělo spustilo vlnu hysterické euforie. A s ní přišel i stres.

3. Nemusíte cítit okamžitou touhu miminko chytit do náruče: Někdy je porod tak vyčerpávající, že je žena ráda, že to má za sebou. Moje kamarádka mi říkala, že po 16hodinovém porodu toužila jen spát. To, že jí synka dali na břicho, ji spíš obtěžovalo. „Byl krásný, ale já chtěla zavřít oči a spát. Ne se mazlit na povel,“ říkala mi Lenka. Druhý den už se ale na malého nemohla vynadívat a začalo to správné muchlání.

4. Bolesti po porodu: Jestliže čekáte, že bolesti ustanou hned po porodu, pak vás nejspíš budeme muset zklamat. Ještě nějakou dobu po samotném porodu vaše děloha aktivně pracuje. Stahuje se do původní velikosti, a to může být stejně nepříjemné jako porod. Navíc se zhoršují při kojení miminka. To nejhorší ale přejde nejdéle po 4 až 6 týdnech.

5. Krvácení i po císařském řezu: Obě své děti jsem rodila císařským řezem. Velmi mě překvapilo, že i po této operaci odcházejí velmi silné očistky. V případě prvního porodu jsem krvácela dokonce 8 týdnů.

porod1 clanek

6. Velké bříško: Když se na mě po porodu přišli do nemocnice podívat kamarádi, první, co je překvapilo, byla velikost mého břicha. Druhý den po porodu bylo břicho pomalu stejně velké, jen se více třáslo a pokožka nebyla tak napjatá. Není to nic výjimečného, břicho nemizí hned po porodu. Zůstává v něm zvětšená děloha, roztažené svaly i kůže. Do původního stavu se dostane až během několika měsíců.

7. Zpotíte se: A to doslova. Během několika dnů nebo týdnů po porodu se může objevovat, nejčastěji v noci, silné pocení. Já jsem se kolikrát musela převléknout. Stává se to z důvodu rychlého poklesu hladiny estrogenu a vody v těle. Nadměrné pocení by mělo během několika týdnů odeznít.

8. Začne odcházet voda: Nepříjemné otoky a váha navíc začne pomalu ale jistě po narození miminka mizet. Zhruba po 24 hodinách se začíná tělo nahromaděných tekutin zbavovat. Budete se tedy víc potit a chodit častěji močit. Zase přidám svoji zkušenost. S první holčičkou jsem přibrala celých 30 kilo. Z velké většiny šlo o zadržovanou vodu. Jakmile jsem se druhý den podívala do zrcadla, viděla jsem, že už nemám oplácaný obličej, a konečně jsem měla zase prsty a nohy.

9. Náladovost: Období šestinedělí je notoricky známo jako hormonální houpačka. Změny nálad, smutek, štěstí, nevysvětlitelný pláč, baby blues a další se mohou objevit v podstatě ihned. Trochu tréninku už jste možná zažily v těhotenství, ale to je oproti šestinedělí jen slabý odvar.

10. Naprosté štěstí: Hned ze dvou důvodů. Jako mávnutím kouzelného proutku zmizí většina těhotenských obtíží. Budete moci dát vale bolesti zad, těhotenské rýmě, pálení žáhy, bolesti pánevních kostí, atd. První noc po porodu se vám bude sladce spát. Vlastně nejspíš spát nebudete, protože druhým důvodem naprostého štěstí bude váš malý uzlíček. Bez ohledu na to, jak unavená budete a bez ohledu na bolesti, které možná budete mít, nejspíše budete sledovat, jak krásné vaše miminko je, jaké má vlásky, spočítáte znovu prstíky, budete kontrolovat, jestli dýchá a nebo budete hledat vaši i partnerovu podobnost. Každopádně není se čemu divit, právě jste se totiž staly svědkem zázraku.

 

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060