Czech English French German Russian

Nemůžete otěhotnět? Zkuste akupunkturu!

Autor  Jana Kantorová 09. 05. 2015

Akupunktura je jednou z nejoblíbenějších alternativních metod, které pomáhají podporovat plodnost. Zjistili jsme pro vás, jak to celé funguje. A jestli vůbec.

Podle wikipedie.cz je akupunktura léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během níž se do tzv. akupunkturních bodů pacienta nabodávají malé jehličky. Tyto body leží na dráhách energie nebo-li meridiánech, které spojují jednotlivé orgány a podle nauky jimi proudí čchi - životní energie. Problém nastává ve chvíli, kdy je životní energie v nerovnováze. Akupunkturní jehličky se tak zapichují právě do míst, kde se nerovnováha objevuje, a snaží se potíže odstranit. Akupunktura se jako léčebná metoda používá při řešení mnoha zdravotních obtíží. Od bolesti zad, přes léčbu úzkostí i akné, až po problémy s plodností.

Neplodnost v číslech

Každý rok u nás i ve světě stále více přibývá neplodných párů. Mezi mnoha neznámými důvody existují i takové, které známe. Patří k nim odkládání početí, životní styl, vrozená vada, úraz či nemoc. Dříve se neplodnost přisuzovala hlavně ženám, poslední statistiky ale ukazují, že se na ní významně podílejí i muži.
- O neplodnosti páru se mluví v případě, že nedojde k otěhotnění během 1 až 2 let při sexu zhruba 2x týdně
- Pravděpodobnost otěhotnění v jednom cyklu je 20 %
- Na celém světě je 10 % všech párů neplodných
- Sekundární neplodností, tedy neschopností počít další dítě, trpí až 25 % párů
- Zhruba 15 % po dvou letech neúspěšného snažení vyhledá lékařskou pomoc
- Až ve 40 % případů jsou problémy na straně žen
- U mužů se problémy vyskytují zhruba v 10 – 30 % případů
- Problémy u obou partnerů se objevují v 15 – 30 %

akupunktura clanek

 

Jak pomáhá při „neplodnosti“?

Vyvážením toku energie si akupunktura klade za cíl zvýšit a zlepšit plodnost. Plodnost a naděje na početí se zvyšuje díky těmto čtyřem bodům:

- Reguluje hormonální funkce v těle
- Zvyšuje průtok krve do vaječníků a dělohy a pomáhá uvolňovat svaly, které zlepšují šance k uchycení, implantaci, vajíčka
- Řeší příčiny, které způsobují syndrom polycystických ovarií
- Celkově pomáhá zmírňovat napětí, odbourávat stres a způsobuje uvolnění

Co na to lékaři?

Lékařský svět je rozdělený na dvě poloviny. Jedni jsou k akupunktuře skeptičtí a tvrdí, že neexistuje žádný vědecký důkaz, že při neplodnosti jehličky pomáhají. Druzí jsou zase zastáncem názoru, že akupunktura pomáhá tím, že stimuluje nervové a svalové tkáně. Jistotou ale je, že pomáhá ženu uklidnit, zbavuje stresu a napětí a pomáhá relaxovat. A právě to je možná tím pravým klíčem k úspěchu, tedy zvýšení plodnosti.

Už je i na klinikách

V dnešní době se stále více odborníků obrací při řešení komplikovaných případů k alternativní medicíně, zvláště pak k akupunktuře. Početí dítěte je takovým malým zázrakem a velmi důležitá je při něm psychika obou z páru, převážně však ženy. V některých centrech pro léčbu neplodnosti tak pomáhají ženám i zázračné jehličky.

Nezapomínejte na zdravý životní styl

To, jak žijeme, ve velké míře ovlivňuje celý náš život. A s ním i schopnost otěhotnět, donosit a porodit dítě. Proto je při boji s neplodností k akupunktuře přidat také zdravou stravu, správnou váhu, pravidelný pohyb a relaxaci. Klíčem k úspěchu je také vědění, kdy to stále zkoušet a kdy už je čas přivolat na pomoc medicínu a umělé oplodnění.


Chcete se dozvědět více zajímavostí a dostávat magazín fitMAMI každý měsíc zdarma
do emailové schránky? Pak zde zadejte svůj email.

P.S. Zaregistrovali jste se až nyní a je vám líto, že jste nestihli předchozí čísla?
Můžete si je s odstupem ZDARMA stáhnout zde.

Registrační formulář magazínu fitMAMI®

Jméno a Příjmení
Vyplňte prosím své celé jméno…

E-mail
Vyplňte prosím platný e-mail…

Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060