Czech English French German Russian

Při hubnutí jde i o matematiku aneb správná tepovka je základ

Autor  Pavla Maříková 12. 04. 2013 Zajímavosti
Aby mělo naše sportování a jakékoliv cvičení smysl, je třeba primárně vědět, proč cvičíme a čeho chceme cvičením dosáhnout.

Hubnutí Fitmami

Aby mělo naše sportování a jakékoliv cvičení smysl, je třeba primárně vědět, proč cvičíme a čeho chceme cvičením dosáhnout. Může to být zvýšení fyzické kondice, hubnutí, posílení zdraví nebo třeba „jen“ (záměrně dáváme do úvozovek, protože jde o velmi důležitý faktor) dobrý pocit ze sebe samé.

Většina maminek řeší po těhotenství a porodu pár kilo navíc a proto je jejich nejčastější motivací ke cvičení snaha zhubnout. Abychom však při cvičení spalovali primárně tuky, je třeba kontrolovat výši tepové frekvence (rychlost srdečního tepu), ve které se během lekce pohybujeme.

Ideální hladina tepové frekvence pro odbourávání tuků se pohybuje mezi 55 – 65% maximální tepové frekvence. Tehdy se spaluje nejvíce tuku pro hrazení vydávané energie. Pro zlepšování „fyzické kondice“ je potřeba dosáhnout intenzity cvičení vyšší – asi 70-80% maxima.

Jak si sami lehko spočítáte vaši maximální tepovou frekvenci (MTF)?

Nejlépe MTF zjistíme při stupňovaném zátěžovém testu na bicyklovém ergometru nebo na běhátku v laboratoři. Jestliže nemáme možnost podrobit se zátěžovému testu, můžeme svou MTF odhadnout na základě svého věku.

TF max = 220 – věk (vyjádřený v rocích)

Teď již stačí, když si z výsledného čísla spočítáte 55 – 65% a víte mezi jakými hodnotami se při lekcích FITMAMI pohybovat.

Svou tepovou frekvenci si můžete kontrolovat sportesterem popř. alespoň občas v pauzách na pití, měřením tepu na zápěstí či ze strany na krku.

Naprosto nejjednoduším (avšak zároveň nejméně přesným) způsobem měření je tzv. talk test – stačí, když zvládnete během lekce lehce konverzovat nebo odpovídat vaší instruktorce. Pak máte alespoň zhruba jistotu, že se stále pohybujete v aerobním – tedy spalovacím pásmu.

Na lekcích cvičení s kočárky FITMAMI tedy – MLUVENÍ DOVOLENO :)!

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060