Czech English French German Russian

Dětská cyklistika pro nejmenší

Autor  Pavla Maříková 25. 04. 2013 Zajímavosti

Dětská cyklistika pro nejmenší

Pokud vaše dítko už začíná chodit, možná uvažujete o další metě v jeho pohybovém a sportovním vývoji – tedy posadit ho na kolo. Poprosili jsme naše přátele ve Skibi Kids,  aby nám poradilo, jak a na čem by takové cyklistické začátky měly ideálně proběhnout.

Odstrkovadlo – první krůčky

První cyklistické krůčky může dítě udělat již v době, kdy dělá první krůčky chodecké. Bude k tomu potřebovat odstrkovadlo, tedy vozítko, které má dvě přední a dvě zadní kola a samo nepadá a nepřeklápí se. Trénovat se dá doma i venku na hladkém povrchu.

Dítě tak nemusí udržovat rovnováhu, jen si na odstrkovadlo sedne a pohybuje se odrážením nohama od země. Na odstrkovadle se naučí odhadovat vzdálenost, zatáčet a odrážením si procvičí nožky.

Odrážedlo – vynikající průprava

Kolem druhého roku života může malý adept cyklistiky přesedlat na odrážedlo. Pohon tohoto malého kola bez pedálů zůstává stejný – tedy odrážení od země. Rozdíl je ovšem v tom, že odrážedlo od dítěte již vyžaduje udržování rovnováhy.

Jde o velmi účinný a zároveň bezpečný způsob, jak se dítě rovnováze naučí, protože když dítě balanc ztratí, jednoduše došlápne nohou na zem a nikam nespadne. Odrážedla děti navíc obvykle baví a nenásilnou a zábavnou formou tak získávají dovednosti, které později zúročí na opravdovém kole.

Při výběru odrážedla a odstrkovadla je nejdůležitější, aby dítě ze sedla dosáhlo celými chodidly na zem. Jen tak se totiž může pořádně odrazit. Praktické je, pokud má odrážedlo nastavitelnou výšku sedla, aby bylo možno je dítěti přizpůsobit i během růstu.

Všímejte si také toho, zda dítě bezpečně dosáhne rukama na řídítka. Uniknout by vám neměla ani kvalita zpracování odrážedla, které by mělo mít v ideálním případě bytelný, ale lehký kovový rám, nafukovací zapletená kola a neklouzavé gripy řídítek.

Některá odrážedla jsou vybavena přední pákovou  brzdou, ta ovšem není nutná, neboť ji dítě většinou stejně nedokáže dostatečně zmáčknout. Děti na odrážedlech intuitivně a spolehlivě brzdí podrážkami bot o zem.

na-odrazedle

A konečně kolo!

Po průpravě na odrážedle nastal konečně čas osedlat první opravdické kolo. Půjde o kolo ve velikosti 12“, popřípadě 16“ (palců). Velikosti dětských kol jsou označovány podle průměru ráfků právě v palcích.

Tato nejmenší dětská kola disponují balančními kolečky, která však lze z kola odmontovat. To doporučujeme udělat co nejdříve, jinak si na ně dítě zvykne a jeho cyklistické pokroky se zastaví.

O brzdách platí do značné míry to samé, co bylo řečeno u odrážedel. Pákové brzdy jsou pro dítě ještě příliš těžkým oříškem, takže se na kolech 12“ a 16“ brzdí protisměrným záběrem pedálů, tedy tzv. torpédem.

Brzd, ale také odpružené vidlice, přehazovačky a přesmykače se cyklističtí elévové dočkají až na kolech o velikosti 20“ a 24“. Na to si ovšem ještě nějaký čas počkáte.

kolo-deti

Helma od první chvíle!

Na co by si naopak váš potomek počkat neměl, je cyklistická helma. Tu by měl mít na hlavě již od oněch prvních krůčků na odrážedle.

Při výběru helmy si v první řadě zjistěte, zda má odpovídající bezpečnostní certifikaci. Údaj o ní najdete přímo na výrobku, přičemž v České republice jsou helmy na kolo certifikovány podle normy ČSN EN 1078.

Přejeme vám co nejúspěšnější cyklistický start a pokud máte nějaké další dotazy okolo začátků s cyklistikou, pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo si přečtěte články jak vybrat dětské kolo a další články na skibi.cz.

 
 
Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060