Czech English French German Russian

Sportovní školka, odkud se dětem nechce domů

Autor  Pavla Maříková 08. 08. 2013 Zajímavosti

Žena sršící energií a optimismem na dálku, která vás hned při prvním setkání strhne svým nadšením pro sport a především pohyb dětí.

To je zakladatelka (a maminka malé dcerky v jedné osobě) sportovních dětských mateřských školek Markéta Skalická, která si vzala za cíl bojovat s dětskou nadváhou,a podobně jako ve FITMAMI, budovat vztah dětí ke sportu odmalička.

 

Markéto, jsi "hlavou i srdcem" sportovní dětské mateřské školky Človíček, od září chystáte otevřít i první sportovní základní školu. Jak Tě vlastně napadlo otevřít si školku se sportovní náplní? Co byl ten prvotní impuls?

„To, že naše školka bude mít sportovně-pohybovou náplň se zaměřením na všestranný pohybový rozvoj dětí, tedy především atletiku, jsme vybrali hned na začátku. Byli jsme rozhodnuti již dříve, když jsme měli první dceru, a ne příliš dobrou zkušenost se školkou a školou. Tělocvik dětí znamenal pouze procházku po okolí, aby si děti neublížili a ven se chodilo jen sporadicky. A to jsme chtěli změnit. Důležité je pro nás vytvořit vztah dětí k pohybu už od malička, podporovat radost z pohybu a vytvářet spoustu zážitků a prožitků v rámci společných her a aktivit.“

V čem se vaše školky liší od klasických, ať již státních nebo soukromých školek?

„Asi je jasné, že největší rozdíl je právě v důrazu a frekvenci pohybu. Mimo klasické aktivity v MŠ u nás děti denně cvičí, chodíme ven běhat, sportovat, hrát hry, jednou týdně plavat a v odpoledních hodinách nabízí naše školky řadu kroužků- tedy nejen sportovních. V zimě lyžujeme, bruslíme, pořádáme atletická soustředění, jezdíme na cyklo výlety a další.“

„Cílem a náplní našich sportovních škol a školek je nejen dětem vrátit zpátky přirozený pohyb a radost z něj, ale také rozvíjet intelekt dětí. Spolupracujeme na řadě projektů a také s různými organizacemi např. Mensou ČR, ČAS, Cambridge, Logopedickou společností a dalšími. Je toho mnoho, asi je nejlepší si to sám vyzkoušet :-).“

fitness bootcamp children


Jak vypadá klasický den v takové sportovní školce?

„Co celý den děláme? Cvičíme, hrajeme si, povídáme, zkoumáme, vysvětlujeme, experimentujeme uvnitř i venku, řešíme logické hádanky, pracujeme na noteboocích, chodíme na interaktivní výstavy, do lesa, jezdíme na turnaje, závody, máme soutěže, účastníme se výletů, máme řadu kroužků a aktivit - nejen sportovních, pořádáme akce i s rodiči, tvořivé dílny i sportovní turnaje. Je vtipné, že se od nás dětem domů často ani nechce.“

Přijímáte děti na základě nějakých přísných pravidel nebo na základě talentových zkoušek?

„Děti přijímáme po zápise a také osobním pohovoru s rodiči, kde jsou seznámeni s naší náplní, cíli a činností. Fungujeme celoročně a rodiče jsou o činnosti a svých ratolestech informováni denně od paní učitelky, mohou si zavolat, psát dotazy emailem nebo si maminka s maminkou popovídat navzájem v naší kavárně nebo jen tak počkat a strávit příjemné odpoledne u kávy či herně u nás.“

Myslíš si, že jsou dnešní děti skutečně lenivější nebo je to dáno především přístupem a příkladem rodičů?

„Děti nejsou lenivé, pohyb je pro ně základní a přirozenou činností, jen se ten pohyb z našeho života v tom shonu a sterilním prostředí pro děti trochu vytrácí. My s dětmi chodíme do lesa, lezeme na stromy i do nerovného terénu, vracíme jim možnost nebát se hýbat a běhat, házet či skákat tak, jak to bylo běžné dříve.“

Kdy je vhodné začít u dětí budovat vztah ke sportu?

„Pohyb nás provází po celý život. S atletickou přípravkou začínáme od malinka. Nejdříve cvičí maminka společně s dítětem. Učí se pohybovat v prostoru, poznávat pomůcky, poslouchat pokyny a cvičit s dopomocí rodiče. Jakmile povyroste, začíná cvičit samo se svým trenérem a tak jak roste, mění se v závislosti na věku a pohybových schopnostem činnost cvičení.“

kids sports soccer team

Občas se říká, že "kovářova kobyla chodí bosa" - jak jsi na tom se sportováním ty?

„Většinu času trávím s dětmi a cvičím s nimi a v čase, který mi zbývá ráda plavu, bruslím na inline bruslích, jezdím na kole, mám ráda bosu, ale i lezení na skalách.“

Co by si sportovně "naladěným" maminkám vzkázala?

„Pokud je pro vás už malé dítě "človíček" s velkou osobností a chcete, aby z něj vyrostl zdravý, aktivní a také sebevědomý člověk, jste u nás na správném místě.“

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060