Czech English French German Russian

Nový časopis pro maminky Baby L´amour a MY jsme tam! Aneb článek - Má práce je mým snem i koníčkem!

Autor  Pavla Maříková 22. 10. 2013 Zajímavosti

Přečtěte si, jak to všechno kolem FITMAMI začalo ... a jak i vy můžete spojit cvičení, práci, čas s vašimi dětmi a k tomu najít velkou kupu nových přátel.

(Autor: Šárka Schmidtová, zdroj: časopis Baby L´amour)

Odjakživa byla sportovně založená, vyzkoušela kdeco od atletiky, akrobacie až k tenisu a judu. Bez sportu si život nedokáže představit!

Až do poslední chvíle před porodem prvního dítěte aktivně cvičila, ještě dva dny před narozením Lilianky byla v posilovně a je přesvědčená, že právě cvičení jí pomohlo se po porodu vrátit velmi rychle zpět do kondice. Ovšem už pár měsíců po narození dcery zjistila, že s miminkem už nemůže jít kdykoli se jí zachce cvičit do fitka nebo sportovat, ani s hlídáním to nebylo valné a kromě toho nechtěla od své milované holčičky odcházet. Co s tím?

Mámy, buďte fit!

„Z duše se mi protivily obyčejné procházky s kočárkem a samotnou mě běhat s kočárkem nebo jezdit na in-linech nebavilo. Hledala jsem tedy způsob jak propojit pohyb, trávení času s děťátkem, procházku a ještě k tomu být s fajn lidmi. Vzpomněla jsem si, že když jsem byla před více než deseti lety na studijně pracovním pobytu v USA, všimla jsem si, že tam v parku pobíhají a cvičí maminky s kočárky. Pak jsem na to ale zapomněla a vybavilo se mi to až ve chvíli, kdy jsem sama řešila, jak skloubit mateřství, sport a vůbec být … s dětmi v kondici! Takže – proč by nemohly cvičit i u nás maminky s kočárky či malými dětmi? Lekce by probíhaly venku na čerstvém vzduchu a zahrnovaly by jak aerobní tak formovací část – tedy to, co většina maminek potřebuje po porodu nejvíce. Od nápadu k samotné realizaci byl pak již jen kousek.“  A název? Pavla hledala něco, co bude jasně vystihovat podstatu sportovního fitness programu pro maminky. Každý si hned uvědomí, že „Fitmami“ je spojením dvou slov – fitness a maminka – a maminky, které cvičí, jsou – Fitmaminky!

Prvnímimi klientkami byly samozřejmě nejdříve Pavliny kamarádky, později jejich známé a pak se nabalovaly další. Rychle jich přibývalo, protože podobný „problém“ jako měla Pavla, tedy touhu sportovat, cvičit a zároveň trávit čas se svým děťátkem a nemuset řešit hlídání, mělo mnoho žen s malými dětmi. Krátce po založení Fitmami si Pavla nechala vytvořit webové stránky a rozjela PR kampaň v  časopisech zaměřených. „Dnes máme velmi dobře fungující web, aktivní a živou facebookovou stránku FITMAMI, kde maminky živě komunikují o všem, co se týká zdravého životního stylu, a navázali jsme spoustu partnerství s projekty, které se zaměřují také na maminky, fitness a životní styl,“ dodává Pavla.

IMG 7280 640x427

Cvičení v parku

Cvičení s kočárky FITMAMI kombinuje aerobní a posilovací bloky. Velmi zjednodušeně jde tedy o intervalový trénink, který je pro formování postavy a hubnutí ideální. Pavla to popisuje detailně: „S kočárky běháme, posilujeme u nich s dětmi i bez dětí, někdy s cvičebními pomůckami, využíváme hodně i samotného terénu v parku jako jsou kopce či schody, cvičíme na lavičkách, a to vše prokládáme hrami a říkankami pro děti, aby je cvičení také bavilo.  Celá lekce je postavená a uzpůsobená tak, aby ji zvládla jak maminka začátečnice, tak i žena, která je zvyklá intenzivně sportovat.“

Když byla Pavla těhotná podruhé, nedalo se očekávat nic jiného, než vymyslí cvičení i pro nastávající maminky. Takové lekce probíhají také venku v přírodě, maminka si s sebou může vzít i starší dítě, ať už v kočárku nebo na odrážedle. FIT4MIMI kombinuje sportovní chůzi, posilování a protahování, zařazují se i kompenzační cviky určené přímo pro období těhotenství.

Ovšem Pavla rozhodně neusnula na vavřínech a stále se snaží vzdělávat. Navštěvuje různé kurzy a semináře o cvičení a sportu, čte knihy a přiznává také, že velké množství inspirace lze najít i na internetu. „Stále ale říkám, že největším zdrojem inspirace jsou naše děti – stačí se na ně a jejich hry jen dívat, a pak stačí smysl pro pohyb a radost převést na dospělé. Nevěřili byste, jak velké nadšení mezi maminkami vyvolá, když hrajeme nějakou typicky dětskou pohybovou hru.“

Fitmami ale není jen o cvičení a sportu. Je to program pro maminky, které chtějí žít i společně se svou rodinou aktivně a zdravě. Pavla Maříková nabízí i různé semináře ohledně zdraví, jako je první pomoc u dětí a miminek či cvičení s dětmi, oblíbené jsou i masáže miminek a aktuálně chystá i velkou škálu kurzů a seminářů ohledně hubnutí po porodu, zdravé výživy maminky i dětí i cílené hubnoucí kurzy zaměřené speciálně na ženu po porodu.

IMG 7452 640x427

Nebojte se podnikat

Většinou se lidé, kteří začínají podnikat, bojí toho, kolik to bude stát. Nápad Pavly Maříkové je skvělý i v tom, že finanční náročnost pro rozjetí celého projektu FITMAMI byla velmi nízká a platí to i dodnes pro všechny nové cvičitelky FITMAMI, které si po vyškolení rozjíždějí své lokality pro cvičení s kočárky. Zdravé a fit chtějí být maminky přece všude! I v té nejmenší vesničce v republice ženy řeší, jak se vrátit zpět do kondice, jak zhubnout po porodu, jak cvičit, když nejbližší fitko je třeba kilometry vzdálené a manžel se vrací pozdě z práce. Jak sportovat a nemuset přitom řešit hlídání. „Byla jsem překvapená, když se na mne velmi rychle po rozjezdu projektu začaly obracet další a další maminky z různých koutů ČR, že by takové cvičení chtěly i u nich… Vytvořily jsme proto systém školení, kde školíme nové lektorky cvičení s kočárky FITMAMI, tak aby své lekce mohly vést přímo u nich ve městě a šířit tak nadšení z pohybu a zdravý životní styl i mezi své kamarádky.“

Cvičení probíhá po většinu času venku, odpadá tedy nutnost platit nájem, lektorkám, což jsou z velké části maminky na mateřské dovolené, je poskytována po vyškolení vlastní webová stránka s rozvrhem a profilem, takže nemusí investovat do svých vlastních webovek, dostávají dokonce balíček marketingových materiálů, letáčků a permanentek. Vlastní investice nové instruktorky je tedy pouze částka za školení, která se jí, pokud je šikovná, velmi rychle vrátí – mnohdy již v průběhu prvního měsíce, kdy začne cvičit vlastní lekce. Nechcete to zkusit taky?

Podnikavá máma

Den Pavly Maříkové je stejný nebo velice podobný jako dny jiných maminek. Vstává společně s dětmi a následuje klasický ranní shon; snídaně, vypravit Lili do školky, uklidit, připravit vše na celý den. Dopoledne zpravidla vede lekce FITMAMI nebo předcvičuje ve fitku, vrátila se totiž ke své profesi instruktorky a osobní trenérky. „Pokud jde o lekce FITMAMI, je se mnou samozřejmě i Samík, můj rok a půl starý syn, který mě ostatně doprovází i na většině schůzek či vyřizování. Je to takový můj parťák, který mě nechce spustit z očí, takže nějaká školička či delší hlídání stejně nepřipadá v úvahu. Po obědě jsem se Samíkem doma a buď oba odpočíváme, nebo si hrajeme. Pak vyzvedneme Lili ze školky a buď jedeme na různé kroužky, nebo jsme opět venku. Podvečer patří rodině, ukládání dětí, čtení pohádek apod…“ Část víkendů má Pavla pracovní, kdy školí nové instruktorky FITMAMI a pořádá různé akce, zbývající si maximálně užívá s rodinou a dětmi. „Rádi jezdíme na výlety, po hradech a zámcích, a když je možnost vyrazíme na hory nebo na kola.“

Ovšem večer, kdy mají jiné maminky pár hodin pro sebe, nastává pro Pavlu druhá směna. Protáhne se prý často až dlouho do noci. Zařizuje tehdy věci kolem firmy, píše články anebo plánuje, co nového pro „svoje“ Fimaminky vymyslí. „Mně to ale nevadí,“ usmívá se, „to, co dělám, mě baví a naplňuje. Pro mne je podnikání obrovskou motivací – nejen pracovní, ale i osobní – nutí mě neustále se vzdělávat v různých oborech, i v takových, o které by mě dříve ani nenapadlo se zajímat, jako je IT nebo právo, a osobnostně růst. Díky tomu, co dělám, se každý den učím něco nového a setkávám se zajímavými lidmi. Celý den mám tedy v zásadě jasně rozdělený na pracovní a rodinný – dopoledne a pozdě večer se věnuji práci, zbytek dne patří dětem a rodině. A – mimochodem – díky Fitmami jsem našla i své nejlepší přátele, se kterými trávím i velkou část svého volného času.“

 

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060