Czech English French German Russian

Děti a pohyb: začněte je motivovat!

Autor  Pavla Maříková 23. 10. 2014 Zajímavosti

Nemusíme studovat výzkumy pediatrů, aby nám bylo jasné, že děti postihuje jedna z nejvážnějších nemocí civilizovaného světa – lenost. Naše děti se stále více zakulacují, jsou nemotorné, vyhýbají se jakékoliv tělesné námaze, volný čas tráví u televize a počítače. Je načase to změnit. Jak?

U předškolních dětí to není tak hrozné, jako u těch starších. Pohyb je totiž jejich biologickou potřebou, kterou musí uspokojit. Pokud s přibývajícím věkem jejich pohybová aktivita upadá, je to většinou důsledkem špatného vzoru rodiče. Děti se totiž učí tak, že napodobují dospělé, hlavně své rodiče. Naučí se tak všemu, co potřebují pro život. Jednou z těchto oblastí je i zdravý životní styl, stravování i fyzická aktivita. Pokud se rodiče nevěnují žádnému sportu, ani nejsou zvyklí trávit volný čas procházkami, dítě to od nich „odkouká“ a s tímto vzorcem chování se ztotožní.

deti clanek

Dopřejte dětem aktivitu

Dítě by mělo trávit 7 hodin týdně aktivním pohybem! Pohybová aktivita začíná klesat s obdobím vstupu do školy. Děti najednou tráví více času v lavici, doma musí dělat domácí úkoly. Taky se jim mění životní styl, jejich volný čas začíná vyplňovat televize a počítač. V pubertě se pak začínají projevovat první příznaky nedostatku pohybu – křivení páteře, oslabené zádové a břišní svaly, špatné držení těla. A to je situace, která si žádá odborníky, pediatra, ortopeda a fyzioterapeuta. Ve čtrnácti letech ostuda a katastrofa!

Dejte na dítě

Stává se, že dítě s postupem věku mění své preference, jakému sportu se chce věnovat. Rodiče vidí, že v původním sportu má výborné výsledky, ale jeho to pomalu láká jinam. Nezáleží na tom, zda sport dítěti jde. Je důležité, do jaké míry ho chce opustit. Jestliže nemá vnitřní motivaci, jde o přání rodičů nebo okolí, pak toho později stejně nechá. Podle slov psychologů odchází kolem 17, 18 let věku průřezově ze všech sportovních odvětví zhruba 70 až 80 procent sportovců, kteří dosahovali dobrých výsledků. „Jeden z důvodů je, že to nebyl jejich sport. Sice dosahovali dobrých výsledků, ale najednou zjišťují, že existují i další aspekty života,“ míní psychologové. Existuje hranice 12 let, kdy se nejvíce rozvíjejí smysly dítěte. Pokud se věnuje více sportům, rozvíjí všestrannost, pomůže mu to později k vyšší výkonnosti, začne-li se věnovat pouze jednomu sportu. Doporučovala bych, aby si dítě vyzkoušelo individuální sporty, i ty kolektivní, aby se takzvaně našlo.

deti clanek2

Motivujte správným směrem

Při výběru sportu pro dítě by měli rodiče brát zřetel na sportovní historii rodiny, zda dítě upřednostňuje přítomnost v kolektivu, nebo preferuje individuální jednání. Dítě často napodobuje, co vidí v televizi, rodiče by si tohoto měli všímat a při výběru sportu to pak zohlednit, protože dítě se pak bude sportu věnovat právě z oné klíčové vnitřní motivace. Při motivaci ke sportu je velice důležitým faktorem respektování zájmů dítěte o sportovní disciplínu. Podpora svobodné volby dítěte je pro dosažení sportovního úspěchu velmi podstatná. Nicméně u nás tomu tak často nebývá. Přehnané ambice rodičů, ale i touha po bezstarostném životě dítěte vedou k upřednostňování sportů, které jsou buď in, nebo se u nich předpokládají slušné výdělky. Což samozřejmě není dobře.

Důležitý parťák: MATKA

Přestože rodinu tvoří vždy oba rodiče, matka u sportovců hraje často mnohem důležitější roli. Vzpomeňme například matku Jaromíra Jágra, která mu v podstatě neustále utváří to nejlepší zázemí. Předností matek je vždy spíše submisivita, trpělivost, skromnost a empatie. I díky těmto vlastnostem neustále stály v pozadí svých úspěšných dětí, aniž potřebovaly získávat obdiv okolí. Naopak vždy zajišťovaly a stále zajišťují svým dětem maximální servis, který vede k utváření pozitivního sociálního zázemí.

deti clanek1

Pár tipů na závěr

Od malička spolu choďte na procházky, výlety, kola, kuželky, hřiště, lyžování, plavání apod. I když se nejedná o sportovní výkon, účinek je velmi podobný. V zimě choďte na lyže, běžky, sněžnice, bruslení, stavte sněhuláky, bobujte, vyšlapejte si ve sněhu bludiště a v něm pak hrajte honičku.

Pohyb a jeho pozitiva!

• Sport snižuje nemocnost.
• Pozitivní dopad na psychiku dítěte.
• Udržuje tělesnou hmotnost.
• Zvyšuje kapacitu plic.
• Pomáhá k navozování nových přátelství.
• Pomáhá od psychické únavy, napětí a stresu.
• Zlepšuje srdeční a cévní činnost, snižuje tlak.
• Kolektivní sporty naučí disciplíně a vyrovnávat se s výhrou i prohrou.

 

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060