Pokud nemá nastávající maminka v těhotenství potíže, nemělo by jí nic bránit v tom, aby zůstala po celou dobu až do porodu aktivní. Cílem cvičení v těhotenství není zvyšování kondice a už vůbec ne hubnutí, jde spíše o udržení optimální kondice, a to jak fyzické, tak i psychické.
Je prokázáno, že ženy, které se v těhotenství věnovaly nějakému sportu, zvládaly lépe nejen porod a zátěž s ním spojenou, ale lépe prožívaly i šestinedělí a rychleji se dostaly zpátky do původní formy. Navíc neměly problémy s velkým nárůstem váhy a následným hubnutím.
V těhotenství byste nikdy neměla začínat s novým sportem nebo zvyšovat zátěž. Užívejte si, že se neženete za žádným výsledkem, ale cvičte si skutečně jen pro radost. Poslouchejte, co vám říká vaše tělo a když jste unavená, přestaňte nebo si dejte krátkou pauzu. V těhotenství je více než kdy jindy důležité, abyste si sledovala tepovou frekvenci. Nikdy by neměla překročit hodnotu 140 – 150 tepů za minutu. Toto opatření je kvůli tomu, aby nedošlo k přehřátí organismu a zvýšení tepovky i u miminka. Pořiďte si speciální sporttesster nebo se řiďte pravidlem, že byste stále měla být schopna souvislé řeči. Dávejte si také pozor na přehřátí organismu – hodně pijte, cvičte ve větrané místnosti a přiměřeně se oblékejte. Tělesná teplota nesmí stoupnout přes 38´.
Vhodné aktivity v těhotenství:
1. plavání– vybírejte si pouze bazény s dokonalou čistotou a dávejte si pozor, abyste po plavání neprochladla
2. cvičení pro těhotné– speciální lekce určené právě pro toto období se skládají z posilovacích a protahovacích cviků, na konci hodiny se rozebírají jedenotlivé otázky kolem těhotenství, porodu a šestinedělí
3. chůze– pravidelné procházky ve svižném tempu vám zlepší náladu a pomohou vám při problémech s otoky kotníků
4. břišní tanec
– i v tomto případě existují speciální lekce pro těhotné, houpavý pohyb v bocích udělá dobře vám i miminku
5. cvičení na velkých míčích
– gymnastický balón utlumí narázy a pomůže vám uvolnit bolavá záda, navíc na něm můžete posílit celé tělo
6. gravidjóga– obsahuje upravené pozice z jógy, je dynamická, ale neunavíte se při ní
7. pilates– zvolte pouze lekci určenou pro nastávající maminky, kdy má lektorka zkušenosti s cvičením pro těhotné, pilates zapojuje především svaly v oblasti břicha, proto se jednotlivé cviky musí pečlivě vybírat
8. jízda na kole
– vhodnější než jízda v terénu, kde hrozí riziko pádu, je jízda na rotopedu nebo spinning s nízkou intenzitou (bez vysedávání, „kopců“ apod.)
9. low aerobic
– mezi skupinové cvičení, kterému se můžete věnovat i v těhotenství patří p-class, bodystyling apod. Vyvarujte se všech poskoků. Cvičitelka musí vědět, že jste těhotná a vybrat pro vás vhodné cviky. Hlídejte si tepovou frekvenci!
10. step aerobic– zde je nutné si dávat dobrý pozor, abyste nezakopla, cvičit na nízkém stepu a nepřehánět to s otočkama. Vhodnější je posilovací forma step-body .