Czech English French German Russian

JAK CVIČIT S BŘÍŠKEM

Autor  Pavla Maříková 07. 12. 2012 Zajímavosti
Pokud nemá nastávající maminka v těhotenství potíže, nemělo by jí nic bránit v tom, aby zůstala po celou dobu až do porodu aktivní. Cílem cvičení v těhotenství není zvyšování kondice a už vůbec ne hubnutí, jde spíše o udržení optimální kondice, a to jak fyzické, tak i psychické.

Je prokázáno, že ženy, které se v těhotenství věnovaly nějakému sportu, zvládaly lépe nejen porod a zátěž s ním spojenou, ale lépe prožívaly i šestinedělí a rychleji se dostaly zpátky do původní formy. Navíc neměly problémy s velkým nárůstem váhy a následným hubnutím.

V těhotenství byste nikdy neměla začínat s novým sportem nebo zvyšovat zátěž. Užívejte si, že se neženete za žádným výsledkem, ale cvičte si skutečně jen pro radost. Poslouchejte, co vám říká vaše tělo a když jste unavená, přestaňte nebo si dejte krátkou pauzu. V těhotenství je více než kdy jindy důležité, abyste si sledovala tepovou frekvenci. Nikdy by neměla překročit hodnotu 140 – 150 tepů za minutu. Toto opatření je kvůli tomu, aby nedošlo k přehřátí organismu a zvýšení tepovky i u miminka. Pořiďte si speciální sporttesster nebo se řiďte pravidlem, že byste stále měla být schopna souvislé řeči. Dávejte si také pozor na přehřátí organismu – hodně pijte, cvičte ve větrané místnosti a přiměřeně se oblékejte. Tělesná teplota nesmí stoupnout přes 38´.

Vhodné aktivity v těhotenství:

1. plavání

– vybírejte si pouze bazény s dokonalou čistotou a dávejte si pozor, abyste po plavání neprochladla

2. cvičení pro těhotné

– speciální lekce určené právě pro toto období se skládají z posilovacích a protahovacích cviků, na konci hodiny se rozebírají jedenotlivé otázky kolem těhotenství, porodu a šestinedělí

3. chůze

– pravidelné procházky ve svižném tempu vám zlepší náladu a pomohou vám při problémech s otoky kotníků

4. břišní tanec

– i v tomto případě existují speciální lekce pro těhotné, houpavý pohyb v bocích udělá dobře vám i miminku

5. cvičení na velkých míčích

– gymnastický balón utlumí narázy a pomůže vám uvolnit bolavá záda, navíc na něm můžete posílit celé tělo

6. gravidjóga

– obsahuje upravené pozice z jógy, je dynamická, ale neunavíte se při ní

7. pilates

– zvolte pouze lekci určenou pro nastávající maminky, kdy má lektorka zkušenosti s cvičením pro těhotné, pilates zapojuje především svaly v oblasti břicha, proto se jednotlivé cviky musí pečlivě vybírat

8. jízda na kole

– vhodnější než jízda v terénu, kde hrozí riziko pádu, je jízda na rotopedu nebo spinning s nízkou intenzitou (bez vysedávání, „kopců“ apod.)

9. low aerobic

– mezi skupinové cvičení, kterému se můžete věnovat i v těhotenství patří p-class, bodystyling apod. Vyvarujte se všech poskoků. Cvičitelka musí vědět, že jste těhotná a vybrat pro vás vhodné cviky. Hlídejte si tepovou frekvenci!

10. step aerobic

– zde je nutné si dávat dobrý pozor, abyste nezakopla, cvičit na nízkém stepu a nepřehánět to s otočkama. Vhodnější je posilovací forma step-body .

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060