Czech English French German Russian

DOPORUČUJEME - Kniha Mateřství a seberealizace

Autor  fitMAMI 25. 11. 2015 Zajímavosti
Koncem listopadu vyšla na českém trhu nádherná kniha na téma Mateřství a seberealizace. Kniha inspirativním a motivujícím způsobem shrnuje životní příběhy deseti českých žen, maminek a podnikatelek, které se v otázkách „na kůži“ doslova niterně svlékají. Jeden z příběhů je i ten "náš" tedy příběh fitMAMI a příběh jeho zakladatelky Pavly. 

Je nám velkou ctí, že vám můžeme přinést rozhovor s autorkou knihy Lucií Nobis.

Lucko, jak tě napadlo spojit tato dvě na první pohled ne zcela související témata tedy "mateřství" a "seberealizace"?

"Tato dvě témata spolu právě hluboce souvisí. V dnešní svobodné době se může žena realizovat téměř v jakékoliv oblasti a jak dlouho jí je příjemné. Velký předěl však nastává ve chvíli, kdy se rozhodne stát se maminkou. Ne každá žena touží plně přenechat své mateřské povinnosti na svém protějšku a ne každý muž je toho schopen. Proto, ne vždy vědoma si všech důsledků svého významného kroku pro svůj další osobní i profesní život, odchází na mateřskou a posléze rodičovskou „dovolenou“. Časem pak zjišťuje, že touží po něčem více, než jen po opečovávání rodiny a domácnosti. Z mé zkušenosti vycházejí dvě hlavní skupinky matek: ty, které se s novou situací nesžily a každý den je pro ně bojem o (především psychické) přežití a ty, které ve svém mateřství našly nový impulz a směr a vydaly se cestou seberealizace, často v úplně neznámé oblasti. Těch, jež jsou přirozeně tzv. matkami rodu, je nepatrné množství."

A jaký vliv má podle tebe seberealizace na život těchto maminek?

"Pokud se žena cítí realizována, v jakékoliv oblasti od tvoření, pečení koláčů, přes cvičení, psaní článků po doprovázení žen k porodu, cítí se mnohem naplněnější. Realizuje si své touhy, plní si svůj sen. Cítí se svobodnější, soběstačná, sebevědomější a tedy i šťastná. Já sama vím, že pokud kráčím cestou realizace svého snu, jsem zároveň i spokojenější partnerkou a trpělivější maminkou. Všechno se vším souvisí. Seberealizace ženy podle mě působí synergicky na celou společnost."

Ke spolupráci na knize jsi oslovila především podnikatelky a menší živnostnice a ne ženy v zaměstnání, proč?

"Žena v zaměstnání kráčí cestou, kterou ji někdo nalajnoval. Pracuje obětavě celé dny a často je nucena přistoupit na spoustu kompromisů nebo přímo podmínek druhé strany. V podstatě hraje hru někoho jiného. Dnešní systém příliš neumožňuje ženám pracovat na částečný úvazek za výhodných podmínek, aby se mohly i náležitě věnovat rodině. Já sama vím, že kdybych se vrátila do zaměstnání, kde jsem pracovala před mateřskou, odjížděla bych z domu ranním vlakem v sedm a večerním v sedm bych se vracela. Děti by mě neviděly. Kdo by je učil psát, kdo by jim byl vzorem a potřebnou duševní oporou? Často také, dle toho, co jsem vysledovala, se ženám matkám velmi změnilo vnímání hodnot. Už nedokáží jít hlava nehlava za tím, co jim řekne šéf. Jednoduše to pro ně už není důležité."

"Ženy, které se vydaly profesně cestou seberealizace, do své práce vnáší vášeň, obživa je pro ně koníčkem, své práci hluboce věří, mají svou misi. Kolem takových žen vnímám záři a světlo. S nasazením si razí svou vlastní cestu, pravidla přizpůsobují svým prioritám a potřebám. Děti a rodina jsou na prvním místě, nemusí se v případě nemoci dítěte zpovídat zaměstnavateli, nemusí být nervózní, že je někdo vyhodí. Často totiž v pozici klientek či zákaznic stojí jiné maminky, které mají pochopení. Nikoliv nadřízený orientovaný pouze na výsledek… Ženy, maminky, podnikatelky jsou velmi inspirativní."

Ženy jakých profesí se objevují ve tvé knize?

"Pokud si žena sama volí oblast své realizace a kráčí cestou svého srdce, jedná se nejčastěji o typicky ženské profese, kde žena zúročí své přirozené schopnosti a dovednosti, jako je tvořivost, trpělivost, soucit, empatie a synergické působení na celek. Žena není svou podstatou až tolik soutěživá, spíše jí jde o dobro věci. V mé knize jsou ženy výtvarnice, trenérky, dula, terapeutka, majitelka bio kavárny, sociální podnikatelka a v neposlední řadě také velká podporovatelka všech ženských vášní. Jsou to ženy sobě J Jednou z maminek, která pozitivně ovlivňuje život mnohým dalším maminkám je právě Pavla Maříková, zakladatelka konceptu fitMAMI, které je v knize věnována hned první kapitola."

Jaké životní kapitoly těchto žen přibližuješ čtenářkám?

"Snažím se přiblížit právě ty životní momenty, které známe my všechny jako ty náročné, doprovázené silnými emocemi, jedním dechem však zaostřuji pohled na cestu z těchto situací ven. Z každé situace totiž máme něco pochopit a na svém postoji snad i něco změnit. Smysl toho všeho se dříve nebo později ukáže."

Kniha je tvou prvotinou, co je jejím cílem?

"Mým přáním je, aby každá čtenářka objevila v příbězích záblesky odrazu svého vlastního života a snad i inspiraci a sílu ke svým dalším krokům. Kniha je pohlazením ženské duše toužící po pochopení a podpoře."

Kde mohou čtenářky knihu koupit?

"Od 20.listopadu je kniha k dostání přes distribuční síť Kosmas, kde najdete i krátkou ukázku ke stažení. Zároveň se mi podařilo zprovoznit i stejnojmenné stránky na facebooku, kde se můžou čtenářky otevřeně vyjádřit ke knize a dát mi zpětnou vazbu."

Projekt se však nesoustředí jen na knihu samotnou, co dále chystáš?

"V souvislosti s knihou vzniká i web www.materstviaseberealizace.cz . Během roku a půl práce jsem došla k poznání, že nebylo v mých silách uchopit veškerá důležitá poselství, která by stálo za to předat dále. Stále se setkávám s novými ženami, jejichž životní cesty mohou být pro nás ostatní zdrojem inspirace. Proto s těmito ženami dělám i nadále rozhovory a postupně je budu ukládat na vznikající web. Aby jejich poznání prosvětlilo naše dny…"

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060