Czech English French German Russian

Hračkářství v proměnách času

Autor  fitMAMI 03. 05. 2016 Zajímavosti

Přestože se podoba hraček v dějinách mění, jejich poslání je od pravěku dodnes stejné: potěšit a zabavit děti, vnést jim do života radost a smích, rozvíjet je. V průběhu historie se vyvíjí nejen samotné hračky, ale také jejich výroba a obchody, kde se prodávají.

 

Dobrá hračka odjakživa podněcovala fantazii i myšlení dětí, a připravovala je na dospělost. V pravěku si už hrály s vyřezávanými figurkami a zvířátky. Nejvíce hraček se pak „narodilo“ v Orientu. Děti tahaly vozíčky, koníky na holi, pouštěly papírové draky, hrály si s maskami nebo roztáčely káču. Později, ve starém Řecku si kluci hráli s vozíky a figurkami koníků, mezi kterými nechyběl ani Trojský kůň, holčičky zase dostávaly nádherně propracované panenky ze dřeva, textilu, ale i ze slonoviny a drahých kovů.

Od kdy se vyrábějí hračky „ve velkém“?

První specializované dílny na výrobu hraček vznikaly od 16. a 17. století. V té době přicházeli do módy cínoví vojáčci. V roce 1877 se na trhu objevil slavný výrobce medvídků STEIFF, a následovaly desítky dalších. V roce 1958 se výrobci hraček poprvé setkali na světové výstavě v Bruselu. Od poloviny minulého století tak zažívá hračkářský průmysl skutečný boom. V roce 1959 se v New Yorku „narodila“ slavná plastová Barbie.

historical hamleys child

 

 

V 21. století vítězí interaktivita

V současnosti se vyrábí víc než milion druhů hraček a jejich prodejem se zabývá hezká řádka obchodníků. Od klasických hračkářství, kde je zboží vystavené v regálech a nakupuje se jako v samoobsluze, až po e-shopy. „Zákazníci však postupně zjišťují, že není nad možnost vyzkoušet si hračky před jejich koupí a moct se osobně poradit s někým, kdo danému produktu rozumí. I když se jedná o trend posledních let, v oblasti prodeje hraček už takový způsob prezentace existuje dlouho. V roce 1760 otevřel pan William Hamley v Londýně své první vysněné hračkářství a právě zde došlo k revoluci – děti dostaly možnost opravdu si zde hrát,“ říká Pavel Čmelík z Hamleys Praha.
A Hamleys si za oficiálního dodavatele hraček vybrala britská královská rodina. Nejdéle vládnoucí panovnice Alžběta II. si jako princezna nejradši hrála s panenkami, malým čajovým servisem a oblíbenými koníky právě z Hamleys.

Pražské Hamleys je dnes největším obchodem s hračkami ve střední Evropě. Navíc rozšířilo možnosti dětské zábavy prostřednictvím atrakcí, jako je benátský kolotoč, obří skluzavka, vesmírná raketa, interaktivní fotostěna, závodní autíčka, ale také vodní a optické hry, které učí děti základní fyzikální vlastnosti vody a světla. 
O živou atmosféru v Hamleys se starají školení demonstrátoři hraček, lidé s hereckým talentem, kteří vtáhnou do hry děti i dospělé a dávají tak Hamleys nezaměnitelný charakter místa, kde hračky ožívají. Jsou zde k mání nejen originální hračky značky Hamleys a hity světových výrobců, ale také unikátní sběratelské série slavných světových designérů. 

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060