Czech English French German Russian

Plyšový méďa - kámoš celých generací

Autor  fitMAMI 03. 05. 2016 Zajímavosti

Plyšový medvídek patří mezi hračky, které se staly pro mnohé z nás symbolem šťastného dětství. Jak by ne, když v našich vzpomínkách hrají roli měkkého a hebkého zvířecího kamaráda, který s námi byl vždy, když jsme chtěli.

Stejnou radost chceme dopřát i svým dětem a tak se z darování plyšových medvídků stala tradice pokračující generaci za generací. Kde tato tradice vznikla, jak se vyvíjela a jak je na tom méďa s oblibou dnes, po více než stovce let? V době plné technologických vychytávek?

Historie plyšových medvídků

Začněme u jména, totiž toho mezinárodně užívaného – Teddy bear. Jeho původ je velmi zajímavý, nepochází totiž od nikoho jiného, než od 26. prezidenta USA Theodorea Roosevelta, kterému lidé běžně přezdívali právě Teddy. V roce 1902 prezidenta pozval guvernér státu Mississippi na lov a během něj se odehrála zvláštní příhoda. Skupinka lovců přivázala ke stromu medvídě, které bylo vyčerpané po dlouhém útěku před loveckými psy. Lovci přivolali Roosevelta, aby to byl právě on, kdo medvídě zastřelí. Prezident však odmítl s tím, že „lovit“ medvídě připoutané u vrby je nesportovní. Tato historka se velmi rychle rozkřikla a netrvalo dlouho, než se stala tématem pro Clifforda Berrymana, autora oblíbených karikatur pro noviny The Wahington Post.

Příběh získal na popularitě a karikatury přibývaly, postupně v nich bylo medvídě zobrazováno jako více a více roztomilá postavička. Jak už to tak bývá, fantazie jedněch často inspiruje tvořivost jiných. Berrymanovy malůvky se staly inspirací pro Morrise Michtoma, který podle nich vyrobil prvního, malého látkového medvěda. Poslal svůj „prototyp“ Rooseveltovi, který souhlasil s tím, aby Michtom pro svého medvěda použil jméno Teddy. To Michtoma velmi potěšilo a hned medvěda vystavil ve výloze svého obchodu, s označením „Teddy´s bear“.

841916 main small

Zákazníci si jej okamžitě zamilovali a jejich zájem tak dal vzniknout nejdůležitější hračkářské firmě své doby, Ideal Novelty and Toy Co. Zhruba ve stejné době – říká se, že zcela náhodou – začala první medvídky produkovat německá firma Richarda Steiffa. Ať už je to jakkoliv, plyšový medvídek je dnes známý po celém světě právě pod názvem Teddy bear, pocházejícím od prezidenta Roosevelta.

Téměř ihned poté, co se začal Teddy bear prodávat v USA, zařadilo jej do svého sortimentu také tradiční britské hračkářství Hamleys, které v té době stálo na londýnské Regent street již více než 20 let. Medvěd Hamley a medvědice Hattie si získali takovou popularitu, že se později méďa stal maskotem značky a dnes jej běžně potkáváme v nadživotní velikosti, jak zve zákazníky do obchodů Hamleys. Jednoho takového už můžeme potkávat i před Hamleys v pražské ulici Na příkopě 

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060