Czech English French German Russian

Bára Špotáková a její: „Děkuji, maminko!“

Autor  fitMAMI 10. 08. 2016 Zajímavosti

Za každým sportovcem a sportovkyní stojí jejich úžasná maminka – to je základní myšlenka olympijské kampaně „Děkuji, maminko!“, kterou určitě z médií znáte. Je nám proto velkou ctí představit vám sportovkyni Báru Špotákovou a její maminku Ludmilu, která ji od začátku sportování podporuje. 

 

 

Klíčová role maminek

 

"Moje maminka pro mě byla vždy velkou inspirací," začíná vyprávění o své sportovní kariéře sympatická Bára. "Bez její opory a důvěry bych se nikdy nedostala tam, kde jsem teď. Maminka mi velice pomohla, když jsme se v roce 1995, v mých čtrnácti letech, přestěhovaly z Jablonce nad Nisou do Prahy a vše pro mne bylo nové. První roky bez prostředků a v novém prostředí náš vztah utužily asi nejvíce. Musely jsme se spolehnout jedna na druhou a být si navzájem oporou. Když něco takového pak překonáte, jste právě o to silnější než vaše soupeřky na stadiónu."

 

Bára Špotáková s maminkou II

 

Velmi těžké začátky v Praze

 

První léta v Praze byla opravdu velmi náročná pro obě. Bydlely v podnájmu v malé garsonce, a jelikož peněz bylo málo, chodila paní Ludmila, učitelka tělocviku a ruštiny, několik let ještě po práci uklízet kanceláře. Často jí v tom pomáhala i Bára, po škole a po trénincích. Ale nejtěžší dvě překážky teprve přišly na jaře 2000 a trvaly až do podzimu roku 2003. Bára už v té době byla nadějnou juniorskou reprezentantkou ve víceboji, ale přišlo vleklé zranění – nejdříve únavová zlomenina nártu a poté i stále větší bolesti holenní kosti levé nohy... Nakonec už nemohla ani došlápnout na patu, natož trénovat. A lékaři byli bezradní.

 

Chybělo tak strašně málo a její hvězdná sportovní kariéra ani vůbec nemusela začít. Kromě těchto zranění si musela Bára sáhnout na dno svých fyzických a psychických sil i v průběhu svého téměř ročního studijního pobytu na univerzitě v Minnesotě, koncem srpna roku 2001. Pořád ji trápilo již zmíněné zranění, nedařilo se jí a v hluboké a nekonečné minnesotské zimě, šest tisíc kilometrů daleko od Prahy, se jí stýskalo po domově.

 

Naštěstí jí maminka, která mimochodem pochází z deseti dětí, byla stále největší oporou. Dodávala jí naději, sílu a odvahu. Pořád a pořád. Aby se nevzdávala a bojovala dál. Časem konečně našla i lékaře, který jí po více než třech letech trápení ohromně pomohl a opět mohla trénovat.

 

Parádní sportovní kariéra

 

Bářina hvězda začala stoupat. Začalo se jí dařit i v soukromí a na podzim roku 2005 poznala svou životní lásku, Lukáše Novotného, který je profesionálním hasičem a též velkým fanouškem sportu - a od začátku jejich vztahu Báru ve všem podporuje.

 

Prvního velkého úspěchu dosáhla v roce 2008 na LOH v Pekingu, kdy hodila evropský rekord 71,42 m. Krátce na to vytvořila ve Stuttgartu dodnes platný nový světový rekord 72,28 m, který věnovala své mamce k jejím narozeninám. Druhého olympijského triumfu své dcery v Londýně, v roce 2012, už byla svědkem právě i její maminka. „Jsem velmi vděčná, že jsem díky kampani „Děkuji, maminko!“, mohla být čtyři dny na hrách v Londýně a být u toho, když Barča výkonem 69,55 m vybojovala svou druhou zlatou medaili. Byl to pro mě největší sportovní zážitek v životě. Když vyhrála, přiběhla za mnou na tribunu a objala mě – to bylo nejkrásnější.“

 

Po druhém olympijském triumfu se Bára, která je členkou Dukly Praha a která jako jediná oštěpařka v historii her obhájila olympijskou zlatou medaili, rozhodla dát přednost mateřství před závoděním a v květnu 2013 se stala maminkou malého Janka. V dalším roce se však úspěšně vrátila k vrcholové atletice a v srpnu roku 2014 v Curychu se poprvé ve své kariéře se stala i mistryní Evropy.

 

I když už Bára vyhrála ve sportu všechno, co mohla, a je výjimečná, sláva jí rozhodně nestoupla do hlavy. Je to skromná, příjemná a chytrá mladá žena, která je přívětivá k lidem – i proto patří již léta mezi nejoblíbenější sportovkyně u nás.

 

Bara Spotakova II

 

 

Čtvrté olympijské hry v Rio de Janeiro   

 

V současnosti je už Bára na svojí čtvrté a zřejmě poslední olympiádě. Co to pro ní znamená? „Myslím si, že už jen to, že jsem na čtvrtých hrách, je úspěch. Mám to štěstí, že tam opět jedu jako jedna z favoritek. Jsem za to ráda a věřím, že to ještě může dobře dopadnout. Rozhodně jedu do Ria pro kvalitní výsledek, abych tam byla spokojená se svým výkonem. Pro mě je proto nejdůležitější, abych splnila svá očekávání. Vždy jsem to tak měla nastavené a nebude tomu jinak ani v Riu. Tyto hry si užiji jen tehdy, když budu spokojena s mým výsledkem. Je skvělé, že podobně, jak tomu bylo na hrách v Pekingu i v Londýně, i v Riu bude se mnou můj životní partner Lukáš a vím, že se ani v Riu nemám čeho bát.“

 

Maminka je stále velkou oporou Báry. Nejvíc jí pomáhá s hlídáním tříletého Janka. Poletí znovu fandit své dceři na olympiádu i paní Ludmila? „Dostala jsem nabídku, že v rámci kampaně „Děkuji, maminko!“ mohu opět přiletět fandit Barče i do Ria. Ale jsem taková, že mi stačilo zažít její olympijský triumf jednou, v Londýně. Budu pro ni teď mnohem užitečnější, když jí budu doma hlídat Janka a společně s ním jí budeme fandit u televize."

 

Ke kampani „Děkuji, maminko!“ je i nové video s Bárou, zde je odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=rvM4jw2i9dU

Přejeme Báře hodně štěstí v Riu!  

celý tým fitMAMI i všechny sportovní fitMAMInky v Česku   

 

Autorka článku: Eva Kubáňová 

Foto: Archiv P&G a Eva Kubáňová 

                          

                                                

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060