Czech English French German Russian

Podnikání ve sportu

Chystáte se podnikat v oblasti sportu nebo se stát cvičitelkou (instruktorkou, lektorkou apod.) a pracovat jako OSVČ? Pak vás bude určitě zajímat, jak je to se ŽL a vůbec živnostenským zákonem.

Pro trénování, lektorování popř. výuku jakékoliv sportovní aktivity je třeba mít podle českého živnostenského zákona živnostenský list na tzv. živnost vázanou. Tento ŽL má přesný název „Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti sportu“. Někdy se můžete setkat ještě i přímo s upřesněním v jaké oblasti sportu – např. výuka jízdy na in-line, aerobik apod.

Vzhledem k tomu, že jde o živnost vázanou, je třeba splnit některé podmínky, a to:

- mít vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oblasti sportu či tělovýchovy

nebo

- mít rekvalifikaci tzn. absolvovat rekvalifikační kurz standardně v rozsahu minimálně 150 hod., který je akreditovaný MŠMT

nebo

- složit zkoušku z profesní kvalifikace – jde o novinku, která ověří celoživotně získané znalosti a dovednosti. Mohlo by se zdát, že jde v podstatě o nejjednodušší variantu. Zkouška z profesní kvalifikace je však relativně náročná a má svá jasně daná specifika. Bez dlouholetých zkušeností z oboru a dostatečných znalostí je jen velmi obtížné splnitelná.

Více o zkoušce z profesní kvalifikace najdete na stránkách České komory fitness profesionálů.

POZOR! Školení fitMAMI BASIC není akreditované (a nezískáte na něj tedy vázanou živnost, pokud jiné vzdělání viz výše nemáte), protože nesplňuje požadavek 150 hod.

Program fitMAMI je jako jediný v oboru „cvičení s kočárky“ členem již zmíněné České komory fitness profesionálů, kde si můžete své vzdělání ověřovat - včetně kurzu fitMAMI Basic. Pokud se stanete premium členem registru fitness profesionálů, můžete si své kurzy nechat ověřit přímo školicím centrem a každý klient pak může vidět, že máte příslušné vzdělání v oboru cvičení s kočárky. Pro úplné vzdělání a tedy i možnost získat živnostenský list na vázanou živnost však doporučujeme akreditované kurzy FISAF

 

Ceska komora fitness

 

Často se ptáte

Jak je to s volnou živností?

I když jde o v praxi často volenou „cestu“ žádná volná živnost neobsahuje také možnost činnost lektorování nebo trénování jakékoliv sportovní aktivity. Živnost č. 72 zahrnuje mimoškolní výchovu a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti a živnost č. 74 zase provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovních činností. V případě využití odborného garanta tedy tzv. ručitele je nutné, abyste i vy splňovali odbornou způsobilost podle přílohy č.5.

Dobrou zprávou pro ty, kteří plánují vykonávat činnost sportovního instruktora i v některé ze zemí EU je fakt, že existuje zákon o uznávání odborné kvalifikace. Díky němu by vám měla být uznána kvalifikace ve všech zemích EU. To platí samozřejmě i naopak, tedy pokud získáte vzdělání v některé ze zemí EU, měla by vám být žádost v ČR uznána. I zde však mohou existovat výjimky v pravidlech jednotlivých zemí.

Zpracováno s využitím materiálů z www.fitnessbusiness.cz a www.ceskakomorafitness.cz 

Chcete získávat aktuální novinky e-mailem?
Pokud ano, zadejte svůj e-mail
Fitmami logo

Co je Fitmami?

FITMAMI® je prvním sportovním programem v ČR, který se zaměřuje nejenom na cvičení s kočárky pro maminky s dětmi a miminky, ale i na outdoorové cvičení pro těhotné ženy. Na čerstvém vzduchu a ve společnosti dalších aktivních maminek. Procvičíte si nejen celé tělo, ale užijete si také spoustu zábavy - to vše ve společnosti vašich dětí.

Pavla Maříková, zakladatelka programu Fitmami

Kontakty

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. +420 724 033 060