top of page

Dula, nebo porodní asistentka: V čem vám která pomůže?

Mnoho žen vyhledává v těhotenství služby porodní asistentky nebo duly. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? A podle čeho si vybrat tu správnou pro sebe?


V čem se liší


Hlavní rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou spočívá v jejich vzdělání. Od toho se následně odvíjí i služby, které vám daná osoba může poskytnout. Porodní asistence je samostatný obor na vysoké škole. Naproti tomu dule stačí pro její činnost kurz – organizací, které výcviky pro duly pořádají, je u nás hned několik.


Porodní asistentka


Porodní asistentka je tedy vyškolená zdravotnice. Je připravená o ženu plně pečovat v průběhu celého těhotenství, při porodu i během šestinedělí, pokud vše probíhá bez komplikací. Odborně se postará i o zdraví novorozence a provede mu nezbytná vyšetření.

Pokud rodíte v porodnici, na porodní asistentku s velkou pravděpodobností narazíte. Možná Vám bude už v těhotenství provádět monitoring miminka. V některých zařízeních porodní asistentky samy vedou nerizikové porody a s lékařem se třeba ani nesetkáte. S porodní asistentkou, která je zaměstnankyní nemocnice, se většinou žena nedomlouvá předem – směny se střídají a záleží zkrátka na tom, kdy bude žena rodit a na kterou asistentku natrefí.


Porodní asistentka ale může být i soukromá. Těhotná žena si její služby sama vyhledá, asistentka si následně hlídá termín porodu a kolem něj je připravená kdykoli vyjet. Tato pohotovost se obvykle začíná držet dva týdny před termínem. Výhodou takového vztahu s porodní asistentkou je to, že ji žena dopředu zná a může si ji vybrat podle sympatií i svých preferencí. Během těhotenství s ní může probírat případné potíže a nesetkají se poprvé až při porodu.