top of page

Těhotenství a intimní potíže

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Intimní potíže dovedou pěkně potrápit, a to i v těhotenství

Období očekávání potomka je plné radostných, ale někdy bohužel i nemilých překvapení. Mezi takové určitě patří potíže s intimními partiemi. Co je v rámci těhotenství normální a kdy už je nutné kontaktovat lékaře?


Jiný stav dělá s ženskými těly doslova divy, zvláště na těch velmi intimních místech. Není proto překvapivé, že většina žen volí v těhotenství pohodlné „babičkovské“ kalhotky namísto sexy krajkového prádla. Intimní potíže jsou u každé ženy individuální – některé trápí zvýšený poševní výtok celých devět měsíců, další naopak nemají problém vůbec žádný. Jakmile se ale nějaké potíže objeví, vždy o nich raději informujte svého lékaře, aby mohl vyloučit případnou infekci.


KVASINKOVÁ INFEKCE

Ať už jste těhotná, nebo ne, nejspíše se u vás objeví následující příznaky – svědění, zarudnutí a bolest ve vaginální oblasti spolu s nezapáchajícím mléčným výtokem. Některé ženy si stěžují také na bolest při pohlavním styku nebo pálení při močení.


RIZIKO: Zpravidla za to mohou velké hormonální změny, a proto kvasinkovou infekcí trpí téměř většina těhotných žen. Nejedná se o nijak závažný stav.


JAK SE S NÍ VYPOŘÁDAT: Řekněte o potížích svému lékaři. Jsou u nás dostupná homeopatika či vaginální globule, které lze užívat po celou dobu těhotenství. Pomoci upravit poševní mikroflóru mohou také probiotika a úprava stravy – vynechte zejména bílé pečivo a sladké. Pokud problémy neustupují, je potřeba vyloučit bakteriální nebo pohlavně přenosné choroby.