top of page

Je libo smoothie z placenty?


Placenta je sama o sobě plná blahodárných látek. Zda ji však vyzkoušíte na vlastní kůži, necháme na vás...

Téma alternativního přístupu a návratu k přírodě se dotýká i tak křehkého procesu, jako je porod. Někdy se to zdá až přehnané… Nebo ne? A co byste řekly třeba na koktejl z vlastní placenty?


Že se něco takového může dít ve Spojených státech amerických, to mě upřímně ani trošku nepřekvapilo. Avšak když jsem narazila na článek, v němž si vlastní placentu coby smoothie dopřávala jedna Češka, trochu mě to zarazilo. Co ji k tomu vedlo? Musela jsem tomu prostě přijít na kloub! Ale nejprve trocha teorie – co je to vlastně ta placenta? Orgán, který se vyvíjí na stěně dělohy v průběhu těhotenství. Poskytuje dítěti kyslík a výživu a zároveň eliminuje toxiny, které se ženě dostávají do těla. Po narození dítěte se placenta odděluje od stěny dělohy a zhruba po 15 až 30 minutách je vyloučena. A teď k mému pátrání...


TAK PRAVILA MEDICÍNA

Zjistila jsem, že v případě pojídání placenty zdaleka nejde jen o výdobytek hollywoodských elit. Ve skutečnosti totiž nejde vůbec o nic nového. Tradiční čínská medicína tento zvyk praktikuje už stovky let s tvrzením, že pojídání vlastní placenty má na ženu po porodu velmi pozitivní vliv. Vzhledem k tomu, že je placenta sama o sobě plná vitaminů a některých hormonů (např. lidského placentárního laktogenu, který pomáhá produkovat mléko), je placentofagie (akt konzumace placenty) velmi aktuálním tématem. Většina savců v přírodě po porodu svou placentu požírá, zdravotničtí odborníci z lidské říše však s tímto trendem příliš nesouhlasí. Kde je tedy vlastně pravda?


ZÁSOBÁRNA VITAMINŮ

Zastánci pojídání placenty tvrdí, že jde doslova o elixír zdraví. Placenta je nabitá vitaminy, minerálními látkami a hormony, které mají velmi pozitivní vliv na zdraví ženy. Jde například o železo, vitaminy B6 a E, hormony oxytocin, který usnadňuje kojení, snižuje poporodní krvácení a stimuluje zavinování dělohy, dále CRH, jenž snižuje stres, a nakonec prolaktin zvyšující produkci mateřského mléka. V neposlední řadě placenta obsahuje také bílkovinu cytokin, která působí jako podpora při regeneraci poškozených buněk a tkání. Užívání placenty je tak podle zastánců užitečné při odstraňování následků porodu. Dodává prý energii, která je potřebná v péči o miminko, a podporuje proces rychlejší regenerace, hojení a odcházení očistků z dělohy.