top of page

Syndrom polycystických ovarií

Aktualizováno: 1. 7. 2023

Potíže s menstruací, nadměrné ochlupení či akné. I to jsou projevy diagnóza známé jako syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tato nemoc postihuje 5 až 10 % žen v produktivním věku, přičemž mnohé z nich ani neví, že ji mají. Často se o ní dozví teprve ve chvíli, kdy se dostaví potíže s otěhotněním.


Jak PCOS vzniká a jak se diagnostikuje?

Jedná se v podstatě o hormonální nerovnováhu. Ženské vaječníky produkují ve zdravém těle především ženské pohlavní hormony, tedy estrogen a progesteron. Mužské hormony, androgeny, se zde vytvářejí jen v malém množství. Činnost samotných vaječníků řídí další dva (folikulostimulační (FSH) a luteinizační (LH)) hormony, které stimulují dozrávání folikulu i uvolnění zralého vajíčka, tedy ovulaci. U žen postižených PCOS se poměr luteinizačního hormonu (LH) a folikulostimulačního hormonu (FSH) může měnit a hypofýza pak vylučuje více LH a méně FSH. Vytváří se tak nadbytek mužských pohlavních hormonů, což vede mimo jiné i k poruchám menstruačního cyklu.


Na diagnózu PCOS může upozornit i běžné ultrazvukové gynekologické vyšetření, při kterém lékař pozoruje zvětšené vaječníky s početnými malými ovariálními folikuly nebo cystami. Cysty obsahují tekutinu a vajíčko, které kvůli hormonální nerovnováze nemůže dozrát, a tedy ani být oplodněno. Následné vyšetření krve obvykle potvrdí nadbytek androgenů. Také proto se k projevům této diagnózy přidávají i příznaky pozorovatelné zvenčí – zvýšené tělesné ochlupení, akné a nadváha. Na druhé straně platí, že ne každá žena s PCOS má všechny popsané příznaky, mnohem častěji se PCOS projevuje pouze některými z nich. Vzhledem k tomu, že podobné potíže mohou být způsobeny i jiným onemocněním, je důležité přesné stanovení diagnózy.


Žena s bolestí břicha
Bolest břicha můžu značit problém s PCOS

Plodnost v ohrožení

Nízká hladina ženských hormonů zpomaluje, až zastavuje ovulaci a vysoká hladina mužských hormonů narušuje menstruační cyklus. „Chybějící ovulace brání spontánnímu početí, a to je důvod, pro který mnoho pacientek s PCOS vyhledává specialisty na asistovanou reprodukci,“ říká MUDr. Hana Višňová z kliniky IVF CUBE. Alespoň některé příznaky PCOS má přibližně 25 % jejích pacientek. Podíl žen s PCOS mezi neplodnými páry je podle lékařky pochopitelně vyšší než v běžné populaci. „Jde o různorodou skupinu žen, u některých více dominují hormonální odchylky, u jiných kosmetické problémy, obezita nebo problémy s otěhotněním. Ne vždy se tyto příznaky projevují ve stejné intenzitě. Dalším problémem může být i zhoršená kvalita vajíček, která ale s PCOS může a nemusí souviset,“ dodává lékařka.Životní styl je důležitý

Příčiny vzniku PCOS nejsou úplně jednoznačné. Odborníci se shodují, že jde o komplexní hormonálně-metabolickou poruchu, která mívá silnou genetickou predispozici. U žen s PCOS bývá často diagnostikovaná například inzulinová rezistence. V některých případech proto stačí pomocí léků normalizovat odchylky v metabolismu glukózy, což následně zlepší i funkci vaječníků. Další možností, jak zmírnit příznaky PCOS je optimalizovat tělesnou váhu, respektive celý životní styl. „U mnohých pacientek může redukce váhy zlepšit funkci vaječníků tak významně, že otěhotní bez dalších intervencí,“ vysvětluje MUDr. Višňová a pokračuje: „Pokud tato opatření nevedou k úpravě menstruačního cyklu a pravidelné ovulaci, je možné činnost vaječníků podpořit mírnou stimulací.“


Těhotná žena cvičí
Cvičení pomáhá i k otěhotnění

Jak na těhotenství

Otěhotnění je komplexní záležitostí, jejíž příčiny může být někde těžké odhalit. Své o tom ví autorka článku Jak otěhotnět s PCOS? Neplodnost jako cesta k lepšímu vztahu i vlastnímu já. Popisuje svoji dlouhou cestu za vytouženým miminkem, její diagnóza přitom zněla právě PCOS. Vendi upozorňuje, že osvědčené rady typu „Tohle zaručeně bude fungovat,“ nemůžeme nikdy brát absolutně – každému se totiž může osvědčit něco jiného. Následovat má podle ní žena především svůj vnitřní hlas.


Svoji cestu následně shrnuje do dvou bodů:

  1. Za žádnou cenu na sebe netlačte. Možná cítíte, že teď mít dítě musíte kvůli věku. Kvůli partnerovi. Ať už jsou motivy jakékoliv, jsou evidentně externí a nejsou zdravé. Zkuste si dát čas a prozkoumat vlastní motivaci, nebo ještě jinak… Jak to máte vy a jen vy?

  2. Spousta z nás má v sobě programy, které nám brání otěhotnět. Takové programy je těžké objevit, avšak podvědomě řídí naše chování. Čím víc si dovolíte na sobě pracovat a rozumět si, tím lépe se vám bude stanovovat, jaká je právě vaše cesta.

IVF terapie má svá specifika

Jestliže pokusy o přirozené početí nejsou úspěšné, je možné přistoupit ke stimulaci a umělému oplodnění. Je nejefektivnější, ale je třeba při něm počítat se specifickými omezeními. Pro ženu s diagnózou PCOS totiž přináší IVF terapie vysoké riziko hyperstimulačního syndromu. „V takových případech je velmi důležité správně zvolit způsob stimulace. Většinou musíme upustit od možnosti čerstvého embryotransferu, embrya jsou nejprve zamražena tzv. vitrifikací (postup „freez all“). Přenos embrya plánujeme v následujícím menstruačním cyklu, až se pacientka zotaví,“ přibližuje postup IVF terapie MUDr. Višňová. Neplodné páry mohou využít i další, doplňkové metody, které dokážou úspěšnost terapie zvýšit. V zásadě však platí, že úspěšnost terapie u pacientek s PCOS v průměru odpovídá výsledkům dosahovaným v dané věkové skupině žen, kumulativní úspěšnost je vyšší vzhledem k většímu počtu embryí.


Komplikace hrozí i těhotným

Diagnóza PCOS může mít kromě plodnosti vliv také na samotné těhotenství. Během něj se může projevit zátěž spojená s metabolickou složkou tohoto onemocnění. „Nadváha a porucha metabolismu cukru zvyšují riziko vzniku těhotenských komplikací typu cukrovky, hypertenze a dalších,“ upozorňuje lékařka a dodává, že i v této fázi je zvlášť důležité dodržování režimových opatření a zdravého životního stylu.


Na závěr doporučení

A jaká jsou tedy doporučení pro pacientky s touto diagnózou? Opět se dostáváme ke zdravému životnímu stylu. Důležitý je samozřejmě pohyb, ideálně pravidelný. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit větší množství ovoce a zeleniny. Celozrnné produkty a další potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou také dobrou volbou. Vhodné jsou i ryby, kvašené potraviny či zastudena lisovaný olivový olej. A samozřejmě se snažte co nejvíc omezit jednoduché cukry a rychlá občerstvení.0 komentářů

Comments


bottom of page