top of page

7 tipů, jak nejlépe využít volno před porodem

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Během několikatýdenního volna před porodem nezapomínejte hodně odpočívat

Až nastoupíte na mateřskou a před vámi budou leckdy i dva volné měsíce, nejspíše si budete říkat, co s takovým množstvím volného času proboha dělat... Věřte ale, že těch šest až osm týdnů bude právě tak akorát na to, abyste zařídila ještě několik důležitých věcí. Které to jsou?


VZDĚLÁVEJTE SE

Zajděte na předporodní kurz, nejlépe s partnerem, ale i když půjdete sama, svět se nezboří. Na takových kurzech se naučíte spoustu důležitých věcíjak při porodu dýchat nebo jak vlastně zjistit, jestli už fakt rodíte, dozvíte se o technikách kojení, o tom, jak se starat o úplně čerstvé miminko nebo co se děje s vaším tělem po porodu... Je toho mnoho a leccos se vám bude hodit. Jestli předporodní kurzy neplánujete, čtěte a hledejte (ověřené!) informace. Vědění vás uklidní.


NAJDĚTE PEDIATRA

Myšlenky na to, že zdraví svého děťátka máte už pár dní po porodu svěřit někomu cizímu, vás pravděpodobně budou pronásledovat déle než jen první dva měsíce mateřské dovolené. Nemá cenu čekat na poslední chvíli, nervy máte jen jedny, a pokud si navíc ve svém okolí můžete z lékařů vybírat, jednejte! Zeptejte se známých, kamarádek, sousedky, kterého lékaře navštěvují se svými dětmi ony. Sama pak za vítězným adeptem zajděte a promluvte si s ním o tom, jak to vlastně chodí, jestli miminko v prvních týdnech přijde vyšetřit k vám domů, jaký postoj má k očkování... V budoucnu pro vás bude důležité s pediatrem vycházet, takže vybírejte opravdu pečlivě.


S lékařem domluvte i výběr zdravotní pojišťovny, k níž miminko přihlásíte.


PŘIPRAVTE ŽELEZNÉ ZÁSOBY