
Tiply byste si, které místo je v domácnosti pro spánek kojenců nejnebezpečnější? Poslední výzkumy ukázaly, že jde o pohovku. Zvyšuje totiž riziko SIDS nebo Syndromu náhlého úmrtí kojence.
A proč je právě pohovka tolik riskantní? Je pravděpodobné, že s miminkem na úzké pohovce usne i dospělá osoba (může tak dojít k zalehnutí kojence) a ve většině případů dítě neleží na zádech, ale na boku (pro malé miminko je tak snadné přetočit se na bříško obličejem dolů). Vědci proto varují, že zdřímnutí si s miminkem na gauči může být nebezpečné. Jak tedy co nejlépe zabezpečit kojenecký spánek?
Dítě ukládejte ke spánku vždy na záda. Je-li už dítko dostatečně staré a přetočí se na bříško samo, pak mu ve spánku v takové poloze nebraňte.
Dítě by mělo spát na pevném a rovném povrchu v postýlce nebo v kočárku, který splňuje současné bezpečnostní normy. Rozhodně nenechávejte miminko spát na gauči nebo vodní posteli.
Postýlka by měla být prázdná. Všechny hračky, dečky, měkké předměty, polštáře a přikrývky z postýlky odstraňte. Pokud chcete miminko přikrýt, používejte spací pytel nebo ukládejte miminko nožičkami k okraji postýlky, aby se nemohlo do peřiny zachumlat.
Malé miminko patří k matce, proto je pro spánek kojence nejbezpečnějším místem postýlka nebo kočárek ve stejné místnosti, ve které spí rodiče.
Spánek na boku je pro miminko vhodný až v období, kdy se dokáže přetočit zpět na záda.
V místnosti, kde miminko spí, by podle odborníků měla teplota dosahovat 18–20 °C.
ČÍM JEŠTĚ PŘEDEJÍT VZNIKU SIDS?
Kojte tak dlouho, jak jen to bude možné.
Nabídněte miminku dudlík, zvláště při usínání. Některá miminka ho však prostě odmítají, proto mu ho určitě nenuťte násilím.
Udržujte v pokoji příjemnou teplotu, tak aby nedošlo k přehřátí miminka. Na spánek odborníci doporučují 18–20 °C.
Větrejte, ale zároveň dávejte pozor na průvan.
V blízkosti miminka nekuřte.
Foto: DepositPhoto