top of page

Čtení dětem: Proč je tolik důležité?

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Společné čtení s dětmi posiluje vzájemné pouto

Vzpomínáte, jak jste jako děti usínali v posteli a máma nebo táta vám již poněkolikáté četli vaši oblíbenou pohádku? Dovolte to zažít i svým ratolestem. Víte, proč je čtení dětem a s dětmi důležité a jak správně na to?


V posledních letech nemáme na čtení příběhů vlastním potomkům dost času, což vůbec není dobrá zpráva. Doba je rychlá a děti již v útlém věku umí ovládat počítače a tablety, kde si zvládnou samy pustit pohádku. My rodiče pak máme vytouženou chvíli klidu nebo konečně čas udělat spoustu dalších domácích povinností. Ano, i to je určitě důležité a my v redakci se nestavíme proti sledování pohádek na monitoru. Přesto radíme – odpočívejte občas s dětmi a to tak, že si společně přečtete něco zajímavého. Známe totiž několik pádných důvodů, proč se do čtení knížek zejména s dětmi od 2 do 5 let vrhnout opravdu po hlavě...


10 BENEFITŮ ČTENÍ DĚTEM

  1. POSILUJE VZÁJEMNÉ VAZBY. Jak dítě roste, začíná objevovat samo sebe, hraje si, prozkoumává okolí a svět a prostě se ani na chvilku nezastaví. Přitulení se k vaší ratolesti s knihou ho alespoň na moment zpomalí a vy se tak s ním budete moci nenápadně pomazlit. Nevnímejte tedy čtení knih jako povinnost, ale jako možnost užít si vzájemnou blízkost.

  2. PODPORUJE SCHOPNOST UČIT SE. Jednou z hlavních výhod čtení knih dětem je prohlubování schopnosti správně se učit. Studie prokazují, že lepších výsledků obecně dosahují studenti, kterým rodiče v předškolním věku pravidelně četli knihy.

  3. UČÍ MLUVIT. Během batolecího a předškolního období se vaše dítě učí správným jazykovým a artikulačním dovednostem. Tím, že dítě poslouchá vaše čtení, bere za vlastní zvuky, které tvoří náš jazyk. I dětské brebentění nad knížkou a vymýšlení si zvuků a vět přispívá ke zlepšování gramotnosti.

  4. UČÍ ZÁKLADŮM ČTENÍ KNIH. Děti se rodí naprosto nepopsané, takže nevědí to, co nám dospělým přijde naprosto běžné. Čtením tedy zjišťují i pro nás tak elementární skutečnosti, že text se čte zleva doprava nebo že slova jsou oddělená od obrázků.

  5. ZLE