top of page

Je mu rok! Co od dítěte (ne)čekat?


První narozeniny jistě patří k výjimečným událostem v životě celé rodiny

Během prvních 12 měsíců „ujde“ vaše miminko dlouhou vývojovou cestu. Po roce se totiž ze zcela závislého kojence stane samostatně chodící a myslící batole. Projděte si spolu s námi tuto náročnou a jedinečnou cestu!


Právě v prvních měsících života dítěte rodiče uvidí všechny ty významné první okamžiky – první úsměv, první slovo, první otočení, první kroky, první pád… O těchto vývojových milnících si jako rodiče čteme v chytrých knihách a často býváme zklamaní, protože naše dítě prostě „nejede“ podle tabulek. Co na to odborníci? Říkají, že je důležité zabývat se vývojovými stádii miminka, abychom mohli kontrolovat, jestli putuje po normální vývojové linii. Zároveň ale dodávají, že i milníky mají obrovskou škálu a že každé dítě je prostě jiné. Co všechno může hrát ve vývoji důležitou roli?


GENY I PROSTŘEDÍ

Dobu, kdy dítě dosáhne určitého vývojového stupně, určuje spousta faktorů, například genetika nebo prostředí, v němž vyrůstá. Těžší dítě tak pravděpodobně bude lézt později než hubeňour od sousedů, dítě, které vyrůstá v bilingvní rodině, nejspíše začne mluvit později, než je průměr atd. Kromě toho může vývoj dítěte probíhat nerovnoměrně, protože ne do každé aktivity dítě vloží stejné množství energie. To znamená, že dítě třeba brzy mluví, ale zase nemusí být tak fyzicky aktivní a zdatné. Co tedy můžete v prvním roce očekávat?


Spíše než na porovnávání vlastního dítěte s ostatními se zaměřte na fakt, že dítě postupuje od jedné fáze ke druhé. A přitom vůbec nezáleží, jak rychlý ten postup je.


1.–3. MĚSÍC

KOMUNIKACE: Už od narození miminko pozná váš hlas. Právě ten ho provázel celých devět měsíců a je to jediná věc, kterou na světě zná opravdu důvěrně. Když mluvíte, můžete si všimnout, že se soustředí na vaši tvář a postupem času se otáčí za vaším hlasem. Až kolem 2. měsíce se miminka poprvé cíleně usmějí. Dřívější úsměvy jsou sice roztomilé, ale jde spíše o náhodné reflexivní p