top of page

10 vět, které těhotným ženám nikdy neříkat


Období těhotenství je samo o sobě nápor na psychiku těhotné ženy. Její okolí by proto mělo mít pochopení

Těhotná žena se chtě nechtě stává středem zájmu svého okolí. Najednou mají i cizí lidé potřebu nastávající mamince něco sdělit, ačkoli se je o to většinou nikdo neprosil... Které věty by měly před těhotnými ženami zůstat tabu a jak na ně reagovat?


Ano, těhotenství je období plné nálad a hormonálních skoků, proto jsou těhotné ženy náchylnější na to, co lidé kolem nich říkají. Ale zároveň jako by lidé v přítomnosti těhotných doslova ztráceli zábrany a z pusy vypouštěli hned první věc, která je napadne. Tito jedinci si bohužel často neuvědomují, jak urážlivě mohou jejich slova znít. A které výroky patří k těm nejhorším?


„MŮŽU SI SÁHNOUT?“

Těhotenské bříško se během devíti měsíců stává takřka veřejným majetkem. Na jednu stranu jiný stav spojuje, takže se i ve společnosti neznámých lidí budete cítit dobře. Každý se na vás bude usmívat a bude se s vámi dávat do řeči. Na stranu druhou ale všichni tito cizí lidé začnou na vaše bříško sahat, a to často i bez dovolení. Výše zmíněnou otázku pak často doprovodí ještě výroky typu „Už kope?“ nebo „Kde kope?“.


JAK REAGOVAT: Existují ženy, kterým to nevadí, rozdílná jsou i prožívání jednotlivých těhotenství u stejné ženy. Pokud vám ale je tento přístup opravdu nepříjemný, nestyďte se to dát slušným, ale dostatečně asertivním způsobem najevo.


„TVŮJ ŽIVOT SKONČIL. UŽ SI NEBUDEŠ UŽÍVAT/SPÁT/CESTOVAT.“

Nejednou v těhotenství uslyšíte, ať spíte do sytosti, ať si užíváte a další podobné rady, protože po narození potomka už se přece nehnete z domu. A to alespoň 10 let! Nic se nebojte, i rodiče mají život. Dokonce plnohodnotný!