top of page

6 věcí, které je dobré vědět o umělém mléku


Na umělé mléko pořiďte lahvičku s vhodnou, dobře tvarovanou savičkou

Když nechcete nebo nemůžete svoje miminko kojit, podáváte mu umělé mléko. Možná kvůli tomu máte všelijaké pochybnosti, ale vězte, že umělé mléko není vůbec žádná tragédie! Naopak nejspíš zjistíte, že i tato alternativa má svoje výhody...


UŽ ŽÁDNÁ OMEZENÍ

V těhotenství jste nepila ani nejedla věci, které mohly negativně ovlivnit zdraví plodu. Coby kojící maminka se musíte držet zkrátka i nadále, protože cokoli přijmete v potravě, to se odrazí na kvalitě a složení mateřského mléka. Od alkoholu a kávy, po nichž je miminko neklidné a má narušený spánkový režim, po čerstvé bílé pečivo, luštěniny, potenciální alergeny nebo pikantní jídla, které mohou děťátku způsobit trávicí potíže, nadýmání nebo vyrážky. Pokud ale krmíte miminko umělým mlékem, už si nemusíte dělat starosti, jestli si můžete dát ještě jedno kafe nebo to pikantní kuře na kari, na které máte takovou chuť.


NIC NENÍ ZADARMO

Na trhu existuje spousta druhů umělých mlék a možná budete mít štěstí, že zkusíte jeden druh, který vašemu miminku zachutná a nebude ho z něj bolet bříško. A nebojte, nemusíte sahat hned po tom nejdražším, všechna umělá mléka procházejí přísnými normami. Může se však stát, že vaše dítě bude alergické na mléčnou bílkovinu nebo se bude potýkat s jinými problémy, například ho potrápí reflux. I na to je trh s umělou výživou připravený – existují hypoalergenní nebo hypoantigenní umělá mléka označená na obalech jako „HA“. Nevýhodami takových typů jsou podstatně vyšší cena a často také horší dostupnost, zejména v menších městech.


ZA TATÍNKA, ZA BABIČKU

Velkou výhodu krmení z lahvičky představuje fakt, že miminko může tímto způsobem nakrmit naprosto každý. Pokud pracujete nebo prostě nestíháte, namíchat mlíčko a podat ho v lahvi zvládne manžel, babička nebo kdokoli, kdo je zrovna po ruce. Chce to jen správný grif a během krmení občas nechat miminko odříhnout.


I vaši blízcí tak budou mít příležitost prožít onen kouzelný moment, kdy se miminko v náruči spokojeně uvolní, zatímco pije z lahvičky.


POMALEJŠÍ REŽIM

Zatímco kojené děti mají hlad po dvou až třech hodinách a samotné kojení může trvat třeba i půl nebo tři čtvrtě hodiny, umělým mlékem budete své dítě krmit méně často, zhruba po čtyřech hodinách. Umělé mléko je totiž obecně hůře stravitelné, proto je stanovené určité dávkování. Ale nemusíte mít obavy, že kvůli nižší frekvenci krmení vaše miminko nebude zdravé, bude pomaleji růst nebo přibývat na váze. Živiny a vitaminy jsou v umělém mléku dávkovány podle potřeb dítěte, proto také existují různé „stupně“ umělé výživy, které střídáte podle věku miminka.


HYGIENICKÁ PŘÍPRAVA

Výbavu potřebnou ke krmení umělým mlékem budete muset po každém použití pečlivě umýt a sterilizovat buď ve vodě, nebo sterilizátoru. Navíc lahvičky a savičky musíte často měnit. I ty kvalitnější silikonové savičky se opotřebují a měknou. V plastových lahvičkách, které jsou po čištění poškrábané od kartáče, se zase snadněji množí bakterie, jež by mohly potrápit trávicí soustavu vašeho dítěte. A obezřetná musíte být i při přípravě mléka – umyjte si ruce, používejte kojeneckou nebo čerstvě převařenou vodu a nespotřebované mléko Ihned zlikvidujte, neukládejte jej pro pozdější použití.


MIMO DOMOV

Výjimku z přípravy umělého mléka těsně před podáváním můžete udělat tehdy, když uložíte mlíčko hned do chladničky. Před podáním ho sice budete muset ohřát, ale na nějaké to noční krmení se to může hodit. A pokud potřebujete někam odjet a vzít mlíčko s sebou, skladujte ho v termoobalech. Můžete pak krmit úplně kdekoli a navíc nemusíte řešit kojení na veřejnosti, které některým maminkám není zrovna dvakrát příjemné. Ostatně i krmení z lahvičky může být nakonec stejně intimní zážitek jako kojení. Důležitá je totiž vaše bezprostřední blízkost miminku, protože i prostřednictvím lahvičky tvoříte se svým dítětem pouto.


Foto: DepositPhoto

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page