top of page

6 věcí, které je dobré vědět o umělém mléku


Na umělé mléko pořiďte lahvičku s vhodnou, dobře tvarovanou savičkou

Když nechcete nebo nemůžete svoje miminko kojit, podáváte mu umělé mléko. Možná kvůli tomu máte všelijaké pochybnosti, ale vězte, že umělé mléko není vůbec žádná tragédie! Naopak nejspíš zjistíte, že i tato alternativa má svoje výhody...


UŽ ŽÁDNÁ OMEZENÍ

V těhotenství jste nepila ani nejedla věci, které mohly negativně ovlivnit zdraví plodu. Coby kojící maminka se musíte držet zkrátka i nadále, protože cokoli přijmete v potravě, to se odrazí na kvalitě a složení mateřského mléka. Od alkoholu a kávy, po nichž je miminko neklidné a má narušený spánkový režim, po čerstvé bílé pečivo, luštěniny, potenciální alergeny nebo pikantní jídla, které mohou děťátku způsobit trávicí potíže, nadýmání nebo vyrážky. Pokud ale krmíte miminko umělým mlékem, už si nemusíte dělat starosti, jestli si můžete dát ještě jedno kafe nebo to pikantní kuře na kari, na které máte takovou chuť.


NIC NENÍ ZADARMO

Na trhu existuje spousta druhů umělých mlék a možná budete mít štěstí, že zkusíte jeden druh, který vašemu miminku zachutná a nebude ho z něj bolet bříško. A nebojte, nemusíte sahat hned po tom nejdražším, všechna umělá mléka procházejí přísnými normami. Může se však stát, že vaše dítě bude alergické na mléčnou bílkovinu nebo se bude potýkat s jinými problémy, například ho potrápí reflux. I na to je trh s umělou výživou připravený – existují hypoalergenní nebo hypoantigenní umělá mléka označená na obalech jako „HA“. Nevýhodami takových typů jsou podstatně vyšší cena a často také horší dostupnost, zejména v menších městech.


ZA TATÍNKA, ZA BABIČKU

Velkou výhodu krmení z lahvičky představuje fakt, že miminko může tímto způsobem nakrmit naprosto každý. Pokud pracujete nebo prostě nestíháte, namíchat mlíčko a podat ho v lahvi zvládne manžel, babička nebo kdokoli, kdo je zrovna po ruce. Chce to jen správný grif a během krmení občas nechat miminko odříhnout.