top of page

Cvičení v těhotenství: Jak při něm funguje vaše tělo?


Pokud vám to lékař dovolí a vy se cítíte dobře, není třeba se cvičení v těhotenství vzdávat

Jako každá nastávající maminka jistě děláte vše proto, aby se vaše miminko narodilo zdravé a v pořádku. Ke zdravému těhotenství rozhodně patří i cvičení, jen je potřeba ho jinému stavu patřičně uzpůsobit.


Většina žen, které sportovaly již před otěhotněním, se nechce vzdát fyzické aktivity ani během své gravidity. Další část těhotných se zase obává, zda se jim po porodu podaří zbavit se přebytečných kil. Prakticky u všech nastávajících maminek se ale zároveň objevují otazníky kolem zdravého vývoje dítěte. Nemůže mu nesprávně zvolená zátěž či nevhodné cviky ublížit? Přinášíme vám proto pár pravidel, čeho byste se měla jako těhotná vyvarovat a na co se naopak zaměřit. Nejprve se však podívejme na to, k jakým změnám v těle vlastně během těhotenství dochází


Každé těhotenství probíhá jinak, proto je vždy nutné sportovní aktivitu zkonzultovat s lékařem, který nejlépe posoudí vhodnost pokračování v tréninku.


JAK FUNGUJE VAŠE TĚLO

Těhotenství klade od samého počátku zvýšené nároky na ženský organismus. Není snad jediný orgán nebo systém, který by se na zabezpečení mateřství nepodílel. Nechme teď stranou změny, které probíhají v děloze a oblasti celé pánve, a zaměřme se na pohybový aparát a tělní systémy:


OBĚHOVÁ SOUSTAVA

V těhotenství se obecně zvyšuje tlak i srdeční frekvence a při cvičení se tyto změny samozřejmě ještě stupňují. Při sledování některých těhotných žen během cvičení byla zjištěna tachykardie (zvýšený tep) plodu. Někteří odborníci tvrdí, že je to důsledek zmenšeného průtoku krve dělohou, jiní to přisuzují zvýšení teploty srdce cvičící matky. Spolehlivé důkazy však neexistují, a proto se tento jev nepovažuje za znak vyčerpání plodu. Přesto je ale během jakékoli fyzické ná