top of page

Hodiny po porodu: Co se děje s vaším tělem?


Připravte se na to, že hodiny a dny po porodu jsou psychicky i fyzické náročné

Když jsem čekala první dítě, nemyslela jsem na nic jiného než na to, co bude před porodem a hlavně při něm. S druhým dítětem jsem se ale chtěla zaměřit na něco jiného – na chvíle po porodu, na to, co se následně děje s ženským tělem.


Bohužel svoje předsevzetí jsem naplnit nemohla, protože můj druhý porod byl ukončen císařským řezem v celkové narkóze. Těch pár hodin po porodu jsem tedy nakonec strávila spánkem a přemýšlením na oddělení JIP. A jediné, na co jsem tam dokázala myslet, bylo, jak moje miminko vypadá a jestli je úplně v pořádku… Až doma, pár dní po porodu, jsem si vzpomněla, že původně mě vlastně zajímalo, co že se děje s naším tělem těsně po narození miminka. Rozhodila jsem proto sítě, zeptala se všech svých kamarádek a dala dohromady několik věcí, které mohou potkat i vás.


BOLESTI PO PORODU

Pokud čekáte, že bolesti ustanou hned po porodu, pak vás nejspíš budeme muset zklamat. Ještě nějakou dobu po samotném porodu vaše děloha aktivně pracuje. Stahuje se do původní velikosti, a to může být nepříjemné stejně jako porod, navíc se bolesti zhoršují při kojení miminka. Ale nebojte, to nejhorší přejde nejdéle po 4 až 6 týdnech.


VELKÁ ÚNAVA

To vás po několikahodinových porodních bolestech asi nepřekvapí, ale velká únava přichází i tehdy, kdy je váš porod rychlý nebo provedený jako plánovaný císařský řez. Budete v těle cítit svaly, o jejichž existenci jste dosud ani nevěděla.


Vzpomínám si na bolest svalů na břiše. Měla jsem pocit, jako bych nerodila, ale dělala stovky sedů-lehů.