top of page

Kde je moje břicho?!


Obrňte se trpělivostí, břicho po porodu potřebuje svůj čas

V těhotenství se mění celé ženské tělo a samostatnou kapitolou je břicho, které dostává zabrat nejvíce. Víte, kdy se vrátí do původního stavu a jak se s jeho změnami vyrovnat? Zjistili jsme to za vás.


Po prvním porodu mě velikost mého břicha opravdu vyděsila – vypadala jsem v podstatě stejně jako den předtím. Jediný rozdíl byl v tom, že břicho nebylo na omak tak tvrdé a kůže tolik napnutá. Dlouho ani nemizela tmavá čára od pupíku dolů, tzv. linea negra. Měla jsem velké štěstí, že moje břicho nepoznamenaly strie, ale zase se musím vypořádat s jizvami po dvou císařských řezech. I proto jsem se rozhodla zjistit o břiše po porodu více informací. A tady jsou…


CHCE TO ČAS

Je třeba mít na paměti, že vaše břicho se musí zotavovat po devítiměsíčním těhotenství, což vyžaduje opravdu dostatek času. Co všechno vlastně způsobuje „jiné“ břicho?

  1. DĚLOHA. Představte si, že je vaše břicho jako balon, který se devět měsíců pomalu nafukuje tím, jak roste vaše dítě. Bohužel po porodu nepraskne jako balonek z pouti, ale jen pomalu upouští vzduch. Od okamžiku, kdy se vaše dítě narodí, hormony začínají pracovat na tom, aby stáhly vaši dělohu do původní velikosti. To trvá až 8 týdnů.

  2. VODA. Bříško i jiné partie jsou zvětšené také kvůli přítomnosti nadměrného množství vody v těle. Jakmile porodíte, tělo začíná vodu vylučovat všemi možnými způsoby – močí, poševním sekretem i pocením.

  3. TUK. Uložený tuk v břišních partiích začnete spalovat při péči o novorozence raz dva. Lepšího výsledku dosáhnete, když budete kojit a cvičit. I přesto však potrvá několik týdnů, než se objeví první viditelné výsledky.

  4. STRIE A LINEA NEGRA. Tady už tak pozitivní zprávy nemáme – strie nikdy úplně nezmizí. Ale není to tak tragické, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obvykle během následujících 12 měsíců vyblednou a stanou se téměř neviditelné. Během roku zmizí také tmavá čára na břiše. Mně zmizela až po druhém porodu, ale zato vybledla již během druhého měsíce.