top of page

Mám kontrakce. Rodím?!


Každá kontrakce automaticky neznamená, že už rodíte

Obecně stahy dělohy signalizují začínající porod. Může se však jednat také o planý poplach, tzv. poslíčky, nebo varovný signál, že se s miminkem něco děje. Seznamte se s různými druhy kontrakcí, ať víte, co se ve vaší děloze děje.


Jak přesně kontrakce vypadají, to se s jistotou říct nedá. Každá žena je cítí a vnímá jinak, důležitou roli hraje i psychický stav rodičky. S určitostí však můžeme tvrdit, že lékaři popisují kontrakce jako výrazné bolesti nebo silné křeče. Nebojte, ty pravé bolesti nastávajícího porodu pozná opravdu každá žena. Rozhodně ale není na škodu zjistit, jaké další druhy kontrakcí vás mohou během devítiměsíčního čekání potkat


Víte vlastně, jak se správně měří interval mezi kontrakcemi? Od začátku jedné kontrakce do začátku té další.


ČASNÉ KONTRAKCE

Stahy se někdy objevují již v průběhu prvního trimestru. Může to klidně znamenat pouze to, že se tělo přizpůsobuje novému stavu a že se natahují vazy kolem dělohy. Slabé kontrakce se mohou objevit také v případě, že trpíte zácpou, plynatostí nebo jste dehydratovaná. Pokud se však objeví kontrakce doprovázené silnou bolestí břicha, krvácením či špiněním, je namístě kontaktovat lékaře. Může se totiž jednat o počínající potrat nebo mimoděložní těhotenství.


EXTRÉMNĚ CITLIVÁ DĚLOHA

V prvním těhotenství stačilo, aby se moje holčička lehce otočila, a moje břicho nebolestivě ztvrdlo. Na předporodním monitorování to pak vypadalo, že tři týdny v kuse rodím. Každou návštěvu mě sestry přesvědčovaly, že ještě téhož dne určitě porodím. Poprvé mě to vyděsilo, ale můj lékař mi vysvětlil, že jde o extrémně citlivou dělohu, která stahem zareaguje na sebemenší pohyb dítěte. Ano, nebylo to příjemné, ale rozhodně to nebolelo ani nesignalizovalo blížící se porod. Když jsem to posléze porovnala s opravdovými kontrakcemi při porodu, byly ty falešné vlastně jen takovým jemným zalehtáním.