top of page

Těhotenská kila nejdou dolů! Proč?

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Ne a ne zhubnout kila po porodu? Nezoufejte, trpělivost je důležitá

„Neboj, to zhubneš po porodu.“ „Díky kojení to půjde dolů, jen počkej.“ Možná to slýcháte dost často, a tak čekáte a čekáte a… nic se neděje. V tom lepším případě. Někdy se totiž stane, že poporodní váha jde naopak nahoru. Co s tím?


Ve většině případů platí, že hubnutí po porodu trvá stejně dlouho jako samotné těhotenství. Ano, může trvat zase celých devět měsíců, než budete zpátky ve formě. Možná se vám teď vybaví fotky celebrit, které odcházejí z porodnic štíhlejší než před porodem. To je sice možné, ale realita je v naprosté většině někde jinde. Jen malé procento žen má to štěstí, že se těhotenstvím jejich tělo nijak nezmění. Pro velkou část maminek platí, že se z nich prostě stanou „ženské“. Během těhotenství se totiž rozšiřuje pánev a boky a ne vždy se tyto partie vrátí do původního stavu. Víte, proč může vaše poporodní váha stagnovat?


Pokud již máte po šestinedělí (v případě císařského řezu nejméně tři měsíce po porodu), můžete přemýšlet o nějakém lehkém cvičení. Svému tělu tak pomůžete v lepší regeneraci. Cvičení však vždy konzultujte se svým lékařem, zvláště v případě, že jste měla těžký porod nebo císařský řez.


PŘÍLIŠ „DOBRÝCH“ VĚCÍ

Zdravá a vyvážená strava je v období kojení velmi důležitá, ale mějte na paměti také to, že i zdravé varianty potravin mají kalorie. Spousta maminek má totiž pocit, že právě kvůli kojení potřebuje hodně energie. Což je sice pravda, ale není nutné to s energetickým příjmem přehánět. Příkladem mohou být potraviny plné zdravých a srdci prospěšných tuků – ořechy, semínka, celozrnné pečivo, hnědá rýže apod. –, které dodávají maminkám potřebnou energii. Ale i pro kojící maminky platí pravidlo, že pokud je příjem větší než výdej, kila půjdou nahoru.


NEDOSTATEK SPÁNKU

Jistě není překvapením, že doba spánku s novorozencem se v prvních měsících smrskne na minimum. Kvůli tomu stoupá hladina hormonu kortizol