top of page

Těhotenská kila nejdou dolů! Proč?

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Ne a ne zhubnout kila po porodu? Nezoufejte, trpělivost je důležitá

„Neboj, to zhubneš po porodu.“ „Díky kojení to půjde dolů, jen počkej.“ Možná to slýcháte dost často, a tak čekáte a čekáte a… nic se neděje. V tom lepším případě. Někdy se totiž stane, že poporodní váha jde naopak nahoru. Co s tím?


Ve většině případů platí, že hubnutí po porodu trvá stejně dlouho jako samotné těhotenství. Ano, může trvat zase celých devět měsíců, než budete zpátky ve formě. Možná se vám teď vybaví fotky celebrit, které odcházejí z porodnic štíhlejší než před porodem. To je sice možné, ale realita je v naprosté většině někde jinde. Jen malé procento žen má to štěstí, že se těhotenstvím jejich tělo nijak nezmění. Pro velkou část maminek platí, že se z nich prostě stanou „ženské“. Během těhotenství se totiž rozšiřuje pánev a boky a ne vždy se tyto partie vrátí do původního stavu. Víte, proč může vaše poporodní váha stagnovat?


Pokud již máte po šestinedělí (v případě císařského řezu nejméně tři měsíce po porodu), můžete přemýšlet o nějakém lehkém cvičení. Svému tělu tak pomůžete v lepší regeneraci. Cvičení však vždy konzultujte se svým lékařem, zvláště v případě, že jste měla těžký porod nebo císařský řez.


PŘÍLIŠ „DOBRÝCH“ VĚCÍ

Zdravá a vyvážená strava je v období kojení velmi důležitá, ale mějte na paměti také to, že i zdravé varianty potravin mají kalorie. Spousta maminek má totiž pocit, že právě kvůli kojení potřebuje hodně energie. Což je sice pravda, ale není nutné to s energetickým příjmem přehánět. Příkladem mohou být potraviny plné zdravých a srdci prospěšných tuků – ořechy, semínka, celozrnné pečivo, hnědá rýže apod. –, které dodávají maminkám potřebnou energii. Ale i pro kojící maminky platí pravidlo, že pokud je příjem větší než výdej, kila půjdou nahoru.


NEDOSTATEK SPÁNKU

Jistě není překvapením, že doba spánku s novorozencem se v prvních měsících smrskne na minimum. Kvůli tomu stoupá hladina hormonu kortizolu, což způsobuje neefektivní spalování tuků. Nedostatek spánku ovlivňuje také hormony leptin a ghrelin, tedy hormony sytosti a hladu. Vysoká hladina leptinu signalizuje mozku, že jsme nasyceni, a můžeme se tak věnovat jiným záležitostem. Jeho množství však klesá ve chvíli, kdy máme nedostatek spánku. Dítě pravděpodobně nepřesvědčíte, že by mělo začít spát kvůli vaší váze, ale dobrá zpráva je, že hormony můžete udržet na uzdě i jinak. Hladinu kortizolu snížíte vynecháním kofeinu, odbouráním stresu a nepřehnaným cvičením. Leptin zase zvednete pravidelnou půlhodinkou lehkého cvičení a konzumací omega-3 mastných kyselin.


Jednoduché cviky vám pomohou udržet hormony v rovnováze

ŠPATNÉ CVIČENÍ

Po porodu je určitě důležité cvičit, ale je potřeba začít zlehka. Příliš náročné a časté cvičení může vést k řadě komplikací včetně diastázy neboli rozestoupení břišních svalů. Nejlépe uděláte, pokud své cvičení po porodu zkonzultujete s odborníkem, tedy nejlépe s trenérem, který má zkušenosti se cvičením maminek po porodu.


Dostaňte se do kondice po porodu s námi! Lekce fitMAMI® jsou uzpůsobené přímo na míru maminkám, a navíc nemusíte řešit, kam dáte děti – jednoduše budou cvičit s vámi.


VAŠE OKOLÍ

Úspěch při hubnutí vyžaduje kromě jiného také podporu vašeho okolí. Některým maminkám je po porodu podstrojováno, jiným maminkám zase chybí podpora partnera a v prvních měsících jsou tak unavené, že se ke cvičení prostě „nedokopou“. Na druhé straně maminky, jimž se zhubnout podařilo, bývají konfrontovány se žárlivostí dalších žen, kterým se takový úspěch nepodařil… Je velmi důležité, aby žena byla obklopena pozitivní energií. Nebojte se ze své blízkosti eliminovat jedince, kteří vás svým přístupem akorát vysávají. Jedině tak můžete být zdravé, fit a v pohodě.


(NE)TRPĚLIVOST

Zastavte se, udělejte si chvilku sama na sebe, dýchejte a zaměřte se na to, co můžete udělat pro posun ke svému vysněnému cíli, tedy zhubnutí. Studie ukazují, že nejefektivnější jsou hubnoucí plány s cílem shodit zhruba 1 kg týdně. Nastavením realistických a dosažitelných cílů, jako je třeba 30minutová procházka každý den, odstranění mastných a tučných jídel z jídelníčku, správný pitný režim a radost ze života, můžete již brzy vidět pozitivní výsledky. Nic se nemá přehánět a vždy si pamatujte, že malými krůčky se dostanete na svou vysněnou váhu a udržíte si ji spíše než prostřednictvím megalomanských plánů. A vždy hlavně jednejte ve jménu zdraví, svého i vašeho miminka. To totiž potřebuje spokojenou mámu, a ne vydeptanou hromádku nervů, která se žene za štíhlou postavou.


Foto: DepositPhoto

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page