top of page

Jak se vypořádat s obezitou u dětí

Aktualizováno: 28. 4. 2023

Nadváha či dokonce obezita je u nás narůstajícím problémem. A co hůř, objevuje se už i v raném věku. Existují ale způsoby, jak jí předcházet. Klíčem je zdravý životní styl a společné úsilí.


Prevence je lepší než léčba


Prvním krokem k předcházení obezity u dětí je samozřejmě prevence. S tou je potřeba začít od útlého dětství a naučit své potomky správným návykům.


1. Zdravý a vyvážený jídelníček: Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a bílkoviny může snížit riziko obezity u dětí. Důležité je také omezit příjem cukru, soli a nasycených tuků. Sladkostem, rychlému občerstvení a nezdravým svačinkám se ideálně vyvarujte.


Pokud vaše děti nepatří mezi ty, které by samy od sebe sáhly po jablku nebo mrkvi, zkuste je na ně nalákat zábavným způsobem: Vytvořte jim na talíři třeba ovocný obrázek. Kdo by odolal veselému borůvkovému mužíčkovi nebo jahodovému srdíčku?


2. Pravidelná fyzická aktivita: Vyrazte s dětmi ven na procházku, prohánějte se spolu na hřišti nebo zorganizujte rodinný výlet na kole. Aktivita na čerstvém vzduchu je prospěšná nejen pro děti, ale i pro vás. Můžete i navštěvovat společná cvičení, především s těmi nejmenšími. Já dodnes s láskou vzpomínám, jak jsem se svými dětmi běhala v tělocvičně. Důležité je samozřejmě jít příkladem a zapojit se také. Můj malý syn potom všem radostně vyprávěl, že já tam vždycky cvičím spolu s nimi.


Vědecké studie potvrzují, že pravidelná fyzická aktivita má přímý vliv na snižování rizika obezity u dětí. Doporučuje se alespoň 60 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity denně.


3. Důležitost spánku: Ujistěte se, že vaše děti dostatečně spí. Výzkumy ukázaly, že nedostatek spánku je spojen s vyšším rizikem obezity. Je důležité zajistit, aby děti dostávaly doporučených 9-11 hodin odpočinku denně.


Rodina sportuje spolu s dětmi
Ideální je, když spolu sportuje celá rodina.

Co dělat, když už je dítě obézní?


Pokud se obezita u dítěte již projevila, není důvod k panice. S optimistickým přístupem a společným úsilím můžete situaci zlepšit. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:


1. Konzultujte s lékařem: Prvním krokem je navštívit lékaře, který vám poradí, jaké jsou nejlepší metody pro vaše dítě a jak postupovat.


2. Změna životního stylu: Společně se zaměřte na zdravější stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Snažte se vytvořit prostředí, ve kterém se dítě bude cítit podporováno a motivováno k úsilí. Společné úsilí celé rodiny při změně životního stylu může mít významný vliv na úspěšnost hubnutí a zlepšení zdraví dětí.


3. Nastavení reálných cílů: Nastavte společně s dítětem reálné a dosažitelné cíle. Místo rychlého hubnutí se zaměřte na zlepšení zdraví a postupné snižování hmotnosti.


4. Psychologická podpora: Podpora ze strany rodičů a rodiny hraje důležitou roli v procesu hubnutí dětí. Vytvoření podpůrného prostředí, ve kterém se dítě cítí milováno a povzbuzováno, může mít pozitivní vliv na jeho úspěch v boji proti obezitě.


5. Učte se říkat "ne": Naučte své děti, jak říct "ne" nezdravým potravinám a nápojům. Je důležité, aby si uvědomovaly, že zdravá strava je klíčem k jejich zdraví.


6. Buďte trpěliví: Změna životního stylu a zlepšení zdraví je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Buďte trpěliví a podporujte své dítě v jeho úsilí, i když nevidíte okamžité výsledky.


Dítě má radost z jízdy na kole.
Důležité je dítě podporovat a zachovat pozitivní přístup.

Méně známé zajímavosti


Děti, které pravidelně jedí společně s rodinou u stolu, mají nižší riziko obezity. Rodinné stolování podporuje lepší stravovací návyky a posiluje rodinné vazby.

Věděli jste, že děti, které pomáhají s vařením, mají větší šanci preferovat zdravější jídla? Zapojte své děti do přípravy jídel a učte je, jak si připravit zdravé pokrmy.


A poslední tip: smějte se! Smích je skvělý způsob, jak uvolnit endorfiny a zlepšit náladu, což může pomoci s celkovým úsilím o zdravější životní styl. Smích navíc spaluje kalorie, takže když se smějete s dětmi, vlastně pracujete na prevenci obezity.


Dítě připravuje těsto se svou matkou.
Společné vaření je nejen zábava, ale také podporuje zdravý vztah k jídlu.

Recepty


Na závěr pro vás máme pár nápadů na zdravé pochoutky.

U nás doma zapojujeme ovesné vločky na všechny možné způsoby. Děti si je rády samy promíchají s jogurtem či tvarohem. Do toho přihodíme třeba borůvky či maliny, drobné plody jsou koneckonců ze všeho ovoce nejzdravější. Variant je ovšem více, můžete třeba i upéct korpus z ovesných vloček oslazený banánem, další suroviny navrstvit na něj a hned máte zdravý a chutný ovocný dort!

Osvědčenou možností je také mrkvový dort či koláč, se kterým zaručeně uspějete jako po chuťové, tak po zdravotní stránce.

Zároveň bych moc doporučila zařadit do jídelníčku luštěniny, které jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, ale i vitamínů a minerálních prvků. A ačkoli můj syn nikdy neholdoval zdravé stravě, hrachovou kaši spořádal s chutí vždycky. Používala jsem ji tedy v mixované podobě jako schovku pro všechny druhy zeleniny, včetně brokolice, aniž by si něčeho všiml. Pokud ale vaše děti luštěniny jako takové odmítají, jistě se nechají zlákat třeba na zdravé fazolové brownies. Protože jaké dítě by nemilovalo čokoládu?


Zdroje:


Wang, Y., & Lim, H. (2012). The global childhood obesity epidemic and the association between socio-economic status and childhood obesity. International Review of Psychiatry,
Janssen, I., & Leblanc, A. G. (2010). Systematic review of the health benefits of physical activity and fitness in school-aged children and youth. International Journal of Behavioral


Nutrition and Physical Activity, 7(1), 40. Dostupné: https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/1479-5868-7-40


Cappuccio, F. P., Taggart, F. M., Kandala, N. B., Currie, A., Peile, E., Stranges, S., & Miller, M. A. (2008). Meta-analysis of short sleep duration and obesity in children and adults. Sleep, 31(5), 619-626. Dostupné: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18517032/


Epstein, L. H., Paluch, R. A., Roemmich, J. N., & Beecher, M. D. (2007). Family-based obesity treatment, then and now: twenty-five years of pediatric obesity treatment. Health psychology, 26(4), 381. Dostupné: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17605557/


Boutelle, K. N., Cafri, G., & Crow, S. J. (2012). Parent predictors of child weight change in family-based behavioral obesity treatment. Obesity, 20(7), 1539-1543. Dostupné: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22421896/


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page