top of page

Vše, co ještě nevíte o sexu po porodu


Mluvte s partnerem o svých pocitech a bolestech, protože sex po porodu vyžaduje něhu a porozumění

S miminkem v náručí si na sex možná nějakou dobu ani nevzpomenete, ale to se brzy změní. Pak vás naopak začne zajímat, jak že to s tím sexem po porodu vlastně je. Víte, co od intimních chvil s partnerem (ne)můžete čekat?


Většinu žen trápí v souvislosti s mateřstvím a sexem dvě otázky – jak se jim po porodu změní pochva a jaký bude mít příchod dítěte vliv na jejich sexuální život s partnerem. Nejprve je důležité si uvědomit, že po příchodu miminka na svět se vagína roztáhne, je oteklá a mnohdy i poraněná. Není to ale napořád. Po několika dnech či týdnech otok ustupuje, vrací se běžný svalový tonus a vagína se zmenšuje. Do normálního stavu se pochva vrací asi tři týdny po porodu, ale celková obnova je hodně závislá na hormonálním stavu ženy. Odborníci každopádně doporučují, aby ženy začaly se sexem až po uplynutí šestinedělí, tedy po absolvování první poporodní gynekologické prohlídky.


ZAČÍNÁ TO V HLAVĚ

Kromě přemýšlení o tom, zda první sex po porodu bude nebo nebude bolet, se vám hlavou nejspíš honí ještě další myšlenky. Kdy a kde se vlastně milovat, když musíte neustále pečovat o miminko, které máte pravděpodobně hned vedle postele? Navíc si připadáte tlustá a oteklá, takže nízké sebevědomí posune vaše chutě ještě více pod bod mrazu… Na tohle všechno však zkuste zapomenout. Uvědomte si rovněž, že sexuální život partnerů netvoří jen samotná soulož, ale patří do něj i autoerotika a další praktiky. Proto se s partnerem co nejvíce dotýkejte, hlaďte, líbejte a projevujte si svou lásku také verbálně.


Po porodu vsaďte i na aromaterapii. Levandulový olej, tea tree nebo cypřiš urychlí hojení hráze. Šalvěj, růže či jasmín stabilizují hormony. Na jizvy se hodí měsíčková mast nebo šípkový olej.


I MUŽI MOHOU MÍT PROBLÉM

Ihned po porodu nejspíš také budete mít pocit, že už TO rozhodně nikdy nebudete dělat. A to hned z několika důvodů – protože to bude bolet, protože „ji“ máte povolenou, necítíte se přitažlivá, jste vyčerpaná nebo protože byste mohla z