top of page

Ženský svět jako kolečko hormonů

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Ženské hormony dokážou s naší psychikou pěkně zamávat

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, ženské hormony ovlivňují naši krásu, náladu, hubnutí i sexuální apetit. Některé ženy zvládají jejich kolísání hladce, jiné jako by každý měsíc ztrácely nad svým životem kontrolu. Co za tím vším vězí?


Pamatujete si ještě na svou pubertu? Možná vás také „zdobilo“ několik pupínků, a i když to bylo otravné, považovala jste to víceméně za normální. S postupujícím věkem se totiž ve většině případů pleť krásně vyhladí. A kdo za nepříjemné pubertální akné vlastně může? Skupina mužských hormonů, které i nám ženám zajišťují normální chod mnoha orgánů a tkání. Právě tyto hormony mají za následek zesílenou funkci mazových žláz a následně i vznik otravných pupínků. Ovšem pozor, zhruba 15 % žen se s pupínky potýká i kolem třicítky! Produkci kožního mazu totiž ovlivňují také hormony hypofýzy, štítné žlázy a glukokortikoidy. K dalším „viníkům“ patří ženské pohlavní hormony, respektive stoupající a klesající hladina estrogenu a progesteronu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, proto se zhoršuje kvalita pleti, vlasů i nehtů. A právě v tuto dobu se doporučuje návštěva kosmetického salonu nebo absolvování nějaké zkrášlující procedury. I kvůli hezkému vzhledu je tedy důležité o svůj hormonální systém dobře pečovat.


PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM (PMS)

Charakteristickým znakem ženského reprodukčního období není jen těhotenství, ale zvláště PMS, tedy období těsně před menstruací. Z medicínského hlediska se za příznaky PMS považují bolest prsů, křeče a průjem. Ženy však mají tuto část měsíce spojenou spíše s výkyvy nálad, depresemi, úzkostmi, pocity melancholie a nelásky k sobě samé. Fyziologii těla sice úplně nezměníme, ale můžeme změnit alespoň styl našeho života, což může vést ke zmírnění některých potíží. Odborníci radí snížit během PMS příjem soli, aby se zabránilo zbytečnému zadržování vody. Naopak zvyšte příjem vitaminu B6 a do jídelníčku přidejte fazole, luštěniny a obiloviny, dále také drůbež, mořské plody nebo ořechy bohaté na zinek a hořčík.


Během PMS byste se měly vyhýbat cukru a vydržet pokud možno i bez kofeinu.