top of page

Sebeláska: slovo, které je pro mnoho maminek tabu

Sebeláska a sebehodnota jsou pojmy, které se v dnešní době hojně skloňují. Staráme se o ostatní, zatímco zapomínáme myslet samy na sebe. Často k tomu mají sklon právě maminky, které by se pro své potomky rozdaly.Víte, co je sebeláska?
Co je to sebeláska?


Proč je toto téma tak podstatné

Sebeláska je schopnost milovat a přijímat se takové, jaké jsme. V mateřství je to svým způsobem nutností. Abychom dokázaly s láskou pečovat o své ratolesti, musíme nejprve milovat sebe sama. Jedině tak si nás budou vážit ostatní, a to se týká i dětí. Nejlepší je, že když se budete mít ráda, naučíte sebelásce i své potomky.

Známá poučka říká, že nejprve musíme nasadit kyslíkovou masku sobě, teprve potom dětem. Zní to sice na jednu stranu sobecky, z praktického hlediska se ale jedná o nezbytnost, která platí i v běžném životě. Nejdřív ze všeho se musíme postarat samy o sebe, abychom zvládly pečovat o ostatní, zvlášť dlouhodobě. Toho jsou si koneckonců velmi dobře vědomi i pracovníci pomáhajících profesí, mezi které se jako dula řadím.


Jak na to

Spousta lidí rozumí důležitosti sebehodnoty, ale realizace už pro ně není tak snadná. Zvlášť když mají malé děti. Zde je pár tipů, jak sebelásku posílit.


1. Udělejte něco pro sebe sebe

Vyjeďte si s kamarádkou na wellness víkend nebo si alespoň zajděte společně v klidu na skleničku vína. Nemusíte se cítit provinile, když si sama něco užijete – relax je zkrátka někdy potřeba. Pokud nemáte možnost dopřát si pár dní nebo třeba ani večer bez dětí, udělejte si pohodu aspoň doma. Napusťte si horkou vanu, zapalte si svíčku a pusťte si oblíbenou hudbu. Muzika, kterou jste poslouchala v raném mládí, na vás může mít zvlášť uklidňující vliv. Mozek se rád vrací k tomu, co znal a v čem cítí jistotu – vyvolává to v nás pocit bezpečí.Kamarádky na společné kávě
Čas pro sebe strávený s kamarádkami.


2. Vědomá pozornost a hraní

Poslední dobou se velmi často mluví o přítomném okamžiku a vnímání „tady a teď“. I to je skvělá pomoc pro uvědomění si vlastní hodnoty. Zkuste se chvíli neztrácet v každodenních povinnostech a užívat si akorát to, co právě prožíváte a co děláte. Uvidíte, že si vaše mysl úžasně odpočine, když nebude muset brouzdat do minulosti ani do budoucnosti.

U této techniky je navíc velká výhoda, že ji velmi dobře můžete provádět společně s dětmi. Právě ony to nejspíš zvlášť ocení. Popusťte uzdu fantazii a hrajte si tak, jako byste si hrála, kdyby vás nikdo neviděl. Chcete se společně převtělit v divoká zvířata, honit se a vřískat jako opice? Nikdo vám nebrání. Vzala jste děti skákat na trampolíny a je vám líto jen sedět v koutě a čekat, až si dohrají? Tak se k nim přidejte. Neposlouchejte vnitřní hlas, který vám říká, že jste dospělá a tohle dospělí nedělají. V naší kultuře se sice hraní občas považuje za výsadu dětí, je to však velká škoda.


3. Naučte se říkat „ne“.

Když máte pocit, že je toho na vás příliš, nebojte se to říct. Nemusíte zvládat všechno a být dokonalá, důležité je, abyste tu pro sebe (a případně své děti) byla nadále řadu let a zvládala fungovat. Nebojte se říct si o pomoc, pokud ji potřebujete.

Upřímná buďte i ke svým dětem. Pokud jste jim slíbila, že půjdete do zoo, ale nakonec vás silně bolí hlava, vysvětlete jim to. Možná budou chvíli trochu rozmrzelé, odnesou si z toho ale to hlavní – i na mámě záleží. Kromě toho, že si vás budou víc vážit a brát na vás ohledy do budoucna, je to také pro ně dobrý nácvik. Naučí se, že musí myslet i na ostatní a občas se přizpůsobit.

To se vlastně týká i třeba výběru aktivit. Se spoustou kamarádek jsem se shodla, že je nejlépe dětem otevřeně ukázat, jaké máme zájmy a co s nimi chceme podnikat. Mé děti tak vědí, že na stolní hry se můžou těšit spíš u babičky, zatímco já je raději vezmu na dobrodružnou výpravu do lesa nebo na cvičení do tělocvičny. Totéž se týká třeba i výběru pohádek. Dodnes si vzpomínám, s jakým zájmem se mnou dvouletý syn diskutoval o tom, co si přečteme, aby se nám příběh líbil oběma. „A Krtka máš ráda, mami?“


4. Nepopírejte své pocity

Od útlého věku nás rodiče učí přivyknout na fyzickou bolest. Ta psychická se občas opomíjí a „zahazuje“. Dnešní knihy o rodičovství sice často obsahují návody, jak nepopírat pocity svých dětí, spousta z nás ale vyrostla s tím, že své emoce nemáme dávat příliš najevo.

Takových vět určitě znáte spoustu: „Hodné holčičky se nevztekají. Kluci nepláčou. Podívej se, jak jsi ošklivá, když takhle kňouráš…“

Popíráním vlastních pocitů se jich ale nezbavíme, jen je umlčíme. Přijetí a léčení psychických zranění je největším vyjádřením sebelásky.Smutná žena na gauči.
Emoce je potřeba vypustit ven.


5. Umlčte svůj vnitřní hlas, který vás kritizuje

Tento bod je obzvlášť důležitý pro svobodné rodiče, kteří nemohou všechny záležitosti probírat s partnerem. Když nemluvíme s dalším člověkem, může se nám o to nutkavěji ozývat v hlavě náš vlastní hlas, někdy se mu říká vnitřní kritik. Může být velice užitečný, protože nás upozorňuje na možná úskalí a vlastně nám radí, jak se zlepšit. Někdy ale může být příliš hlasitý a v důsledky vede spíš k tomu, že nám sráží sebevědomí. Kdo by totiž vydržel poslouchat pořád dokola jen samou kritiku?

Rodičovství nás staví před spoustu výzev. Sami sebe máme potom tendenci hodnotit a přemýšlet, jestli jsme obstáli. Vnitřního kritika je nejlépe přehlušit, ideálně oceněním. Najděte si každý den alespoň jednu věc, která se vám podařila, a v duchu se za ni poplácejte po zádech. Někdo radí i napsat si pozitivní věci na papírek a vyvěsit třeba na ledničku, abychom je měly častěji na očích. Fantazii se meze nekladou, hlavně aby vám v tom bylo dobře. Jak řekla návrhářka Diane Von Furstenberg: „Život pro vás bude jednodušší, když se stanete svou nejlepší kamarádkou.“


6. Dopřejte si pohyb

A na závěr to nejdůležitější: pohyb. Tento tip si neodpustím ani tentokrát, a to z vícero důvodů. Všechny víme, jak je cvičení prospěšné pro naše psychické i fyzické zdraví. Pročistíme si u něj hlavu, přijdeme na jiné myšlenky… Po fyzické stránce budeme odolnější, po té psychické si budeme více věřit. Sebeláska je úzce spojená i s přijetím svého vlastního těla – jde o to milovat samu sebe se vším všudy. Osobně vím, že své tělo daleko lépe přijímám od doby, kdy pravidelně cvičím. Ani ne kvůli nějakým viditelným výsledkům: Když se mu věnuji, mám z něj zkrátka daleko příjemnější pocit a lépe se v něm cítím.

Ideálně bych vám doporučila dopřát si alespoň občas pohyb v přírodě a spojit ho i s nějakým dobrodružstvím. Posouvání svých limitů je dalším osvědčeným způsobem, jak si sám sebe více vážit. Pobyt v přírodních scenériích navíc prokazatelně snižuje stres. Je daleko snadnější milovat sebe sama v harmonickém rytmu přírody.Šťastný běh.
Pohyb nám vyplaví endorfiny a my jsme pak veselejší.
Zdroje:

Self Love for Single Moms. YourDreamblog [online]. 2019 [cit. 2023-05-03]. Dostupné z: https://yourdream.liveyourdream.org/2019/03/self-love-for-single-moms/

LINDHOLM, Marika. The Challenge and Necessity of Self-Love for Single Parents. Medium [online]. 2017 [cit. 2023-05-03]. Dostupné z: https://medium.com/thrive-global/the-challenge-and-necessity-of-self-love-for-single-parents-f43dafc1f850

BATTLES, Magdalena. 50 Single Mom Quotes On Staying Strong And Loving. LifeHack [online]. 2021 [cit. 2023-05-03]. Dostupné z: https://www.lifehack.org/903509/single-mom-quotes


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page