top of page

Jak na přirozený porod


Nejistota a obavy z porodu jsou přirozené, ale vy to zvládnete!

Chcete, aby váš porod proběhl bez komplikací a co možná nejpřirozeněji? Pak se na něj začněte připravovat už během devítiměsíčního čekání.


Přirozeného porodu bez vnějších zásahů lékařů je podle magazínu Healthy People 2020 schopno celých 85 % žen. Přesto stále stoupá procento provedených císařských řezů. Máme pro vás několik tipů, které znásobí vaše šance, že v rámci možností porodíte rychle, bez potíží a bez větších lékařských zásahů.


PEČLIVÝ VÝBĚR MÍSTA

Chcete rodit co nejpřirozeněji to půjde? S tímto záměrem už vybírejte i zařízení, v němž budete chtít přivést dítě na svět. Některé porodnice ještě nejsou úplně nakloněné přáním rodiček, ale stále více jich naštěstí už s maminkami alespoň mluví otevřeně. Je velmi těžké stát si za svým, když zrovna trpíte porodními bolestmi. Vyřešit to můžete i tak, že pověříte tvrdými lokty svého manžela nebo si najmete dulu.


PŘEDPORODNÍ KURZ UKLIDNÍ

Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou předporodní kurzy zbytečné, ale opak je pravdou. Kromě jiného vám takový kurz může zvednout sebevědomí a zbavit příliš velkého strachu z blížícího se porodu. Nemusíte ale chodit jen na kurzy do porodnice. Pokud vás zajímají různé techniky porodu, poohlédněte se po takovém kurzu, kde vás naučí třeba to, jak zvládat porodní bolesti pomocí dýchání, relaxace nebo kde vás naučí techniku hypnoporodu.


Od nepříjemných porodních bolestí vám rozhodně ulehčí voda. Sprcha, koupel nebo jen teplé obklady vše alespoň na chvíli zmírní. Je-li to možné, snažte se během porodu trávit ve vodě co nejvíce času.