top of page

Jídlem proti ranním nevolnostem? Ano!

Aktualizováno: 30. 12. 2021


I když zrovna nemáte pomyšlení na jídlo, něco malého k snědku vám paradoxně může pomoci

Většina žen se během těhotenství setká s takzvanými ranními nevolnostmi. Nikdo vám bohužel dopředu neřekne, zda potrápí i vás, ale každopádně je dobré vědět, co je způsobuje a jak proti nim bojovat.


Odborníci v současnosti používají termín „nevolnost a zvracení v těhotenství“, protože pojem ranní nevolnost je zavádějící. Nevolnosti v očekávání se totiž neprojevují pouze ráno, ale trápí ženu zpravidla celý den.


CO JE NA VINĚ?

Ještě žádný odborník nedokázal přesně předpovědět, jestli a v jaké míře zrovna vás nevolnosti a zvracení v těhotenství potrápí. Sice se tvrdí, že horší to mají ženy, které čekají vícerčata, nebo ty, jež nosí pod srdcem holčičku, ale pravda bude nejspíše někde jinde. Příčin vedoucích k nevolnostem existuje totiž hned několik:

  • Hormon hCG (Humánní choriový gonadotropin): Hormon, který prudce stoupá právě v prvních týdnech těhotenství. Je prvním ukazatelem ženina těhotenství, právě ten vám na těhotenském testu ukáže dvě čárky.

  • Estrogen: Další ženský hormon, jehož množství se během těhotenství podstatně zvyšuje.

  • Vyšší citlivost: Tělo se nám v těhotenství doslova mění před očima a nejen vizuálně. Těhotné ženy mají například mnohem citlivější čich.

  • Stres: Obavy z porodu, následné péče o malého tvorečka, nové podoby soužití s partnerem… To a mnoho dalších otázek způsobuje nastávajícím maminkám stres, který může být podstatnou příčinou nevolností a zvracení.


Víte, že 75 % žen trpí nevolnostmi v průběhu prvního trimestru? 50 % žen bojuje s nevolnostmi i zvracením, 25 % žen trpí pouze nevolností a 25 % žen má to štěstí, že je netrápí vůbec nic. První obtíže se začínají projevovat kolem 6.