Většina žen se během těhotenství setká s takzvanými ranními nevolnostmi. Nikdo vám bohužel dopředu neřekne, zda potrápí i vás, ale každopádně je dobré vědět, co je způsobuje a jak proti nim bojovat.
Odborníci v současnosti používají termín „nevolnost a zvracení v těhotenství“, protože pojem ranní nevolnost je zavádějící. Nevolnosti v očekávání se totiž neprojevují pouze ráno, ale trápí ženu zpravidla celý den.
CO JE NA VINĚ?
Ještě žádný odborník nedokázal přesně předpovědět, jestli a v jaké míře zrovna vás nevolnosti a zvracení v těhotenství potrápí. Sice se tvrdí, že horší to mají ženy, které čekají vícerčata, nebo ty, jež nosí pod srdcem holčičku, ale pravda bude nejspíše někde jinde. Příčin vedoucích k nevolnostem existuje totiž hned několik:
Hormon hCG (Humánní choriový gonadotropin): Hormon, který prudce stoupá právě v prvních týdnech těhotenství. Je prvním ukazatelem ženina těhotenství, právě ten vám na těhotenském testu ukáže dvě čárky.
Estrogen: Další ženský hormon, jehož množství se během těhotenství podstatně zvyšuje.
Vyšší citlivost: Tělo se nám v těhotenství doslova mění před očima a nejen vizuálně. Těhotné ženy mají například mnohem citlivější čich.
Stres: Obavy z porodu, následné péče o malého tvorečka, nové podoby soužití s partnerem… To a mnoho dalších otázek způsobuje nastávajícím maminkám stres, který může být podstatnou příčinou nevolností a zvracení.
Víte, že 75 % žen trpí nevolnostmi v průběhu prvního trimestru? 50 % žen bojuje s nevolnostmi i zvracením, 25 % žen trpí pouze nevolností a 25 % žen má to štěstí, že je netrápí vůbec nic. První obtíže se začínají projevovat kolem 6.–7. týdne těhotenství a ustávají zpravidla ve 12. týdnu.
POMŮŽE JÍDLO
Právě se vám při té představě obrátil žaludek naruby? Věřte, že v mnoha případech uleví právě jídlo. Není totiž výjimkou, že nastávající maminky se bojí cokoli sníst, a pak je jim špatně z prostého hladu. Proto pro vás máme pár tipů, které doporučujeme dodržovat v případě, že vám nevolnosti nebo zvracení znepříjemňují období očekávání potomka:
Mějte u postele připravené sušenky, krekry, toasty nebo cereálie a snězte je hned po probuzení (tedy ještě ve chvíli, kdy je vám dobře). Příjem sacharidů (i když malý) nevolnost zmírní.
Jezte malé porce průběžně po celý den.
Poraďte se s lékařem a zvažte těhotenské vitaminy bez přítomnosti železa (ale pozor, jestliže jste anemická, je potřeba železo brát pravidelně).
Mějte v oblibě zázvor – lízátka, čaj, bonbony nebo i ve formě kapslí. Nepřekračujte však dávku 1000 mg denně. Ve velkém množství totiž zázvor může způsobit potrat.
U mnoha žen byl oblíbeným bojovníkem proti nevolnosti malinový čaj. V současné době se spekuluje o jeho bezpečnosti, proto se před jeho užíváním raději poraďte s lékařem.
Lékař by vám také mohl doporučit vitamin B6 nebo v případě závažných nevolností předepsat léky.
ČÍM JEŠTĚ PROSPĚT SVÉMU ŽALUDKU?
sycené nápoje (např. Coca-cola, jen pozor na obsažený kofein!)
tvrdé „cucací“ bonbony
bylinkové čaje (kromě výše zmíněných také příchutě citron, máta peprná, broskev nebo heřmánek)
citron
preclíky
proteinové tyčinky
jogurt
Foto: DepositPhoto
Comments