top of page

Když maminka musí na služební cestu...


První odloučení od miminka nebývají jednoduchá. Pečlivá příprava vám to však pomůže zvládnout

Vaše miminko už vás nepotřebuje každé tři hodiny a z vás se stala pracující maminka. A začíná se pěkně „zostra“ – šéf si vás žádá na služební cestě… Je to i váš případ? A víte, jak se na to co nejlépe připravit?


Při sebemenší zmínce, že byste měla své miminko byť jen na jeden den opustit, se nejspíš orosíte a už vymýšlíte výmluvy, jak se z toho vyvléci. Nevzdávejte se však předčasně! I když to nebude jednoduché, s našimi tipy hravě zvládnete nejen první služební cestu, ale i další okamžiky nuceného odloučení. A navíc uvidíte, že vašemu miminku to nikterak neublíží.


POUČTE SVÉ POSILY

Miminko na pár dní „padne“ jen do rukou tatínka, prarodičů nebo chůvy a vy do péče o něj nebudete moci nijak zasáhnout. Je přirozené, že se dostaví pocity úzkosti a obavy, ale nenechte se jimi ovládnout. Děti totiž fungují jako barometrsnadno z vás vycítí úzkost, která se následně přenese i na ně. Určitě bude lepší, když přinejmenším poprvé pohlídá někdo, na koho je vaše miminko už zvyklé, třeba z chvil, kdy jste si odskočila na cvičení apod. Dotyčný by také měl mít s hlídáním už nějaké zkušenosti a měl by se dokázat přizpůsobit režimu dítěte, ne naopak.


Na všechny dny, kdy budete od miminka pryč, připravte podrobný plán. Nákupy, oblečení, jídlo, které je potřeba připravit… Prostě sepište celodenní režim miminka a nechte partnera, maminku nebo chůvu, aby se s ním dopředu seznámili.


PROVĚŘTE ZÁSOBY

Služební cesta ještě nemusí nutně znamenat ukončení kojení. Ano, bude to o něco těžší v případě, že je vaše miminko ještě plně kojené, protože pak je výpočet potřebné mléčné zásoby složitější (ale ne nemožný!). Dávka mléka většinou odpovídá 900–1000 ml mléka za 24 hodin. V případě, že je miminko už dokrmováno, situace bude pro všechny snazší. Pracujete-li i při rodičovské dovolené, pak si dělejte železné zásoby mateřského ml