top of page

Preventivní prohlídky: Víte, která vás kdy čeká?

Aktualizováno: 30. 12. 2021


Nebojte se chodit za svým lékařem na preventivní prohlídky. Může vám to zachránit život

Je samozřejmě skvělé, pokud se cítíte dobře, fit a zdravá. Přesto neignorujte preventivní prohlídky. Jsou zdarma a mohou včas poukázat na problém, který se před vámi možná zatím skrývá…


K doktorovi chodíme všichni neradi, a proto asi necháváme prevenci často stranou a v nabitých diářích pro ni nenacházíme místo. Odsouváme kontroly, říkáme si, že se nic neděje, že je nám fajn… Řada problémů je však skrytá velmi hluboko a odhalí se právě až během preventivního vyšetření. Ne, rozhodně vás nechceme nijak strašit. Nicméně pravdou je, že patříme k národům s vysokým výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku i mnoha druhů rakoviny. Hodně samozřejmě záleží na tom, jaký životní styl vyznáváte. Ovšem i když jste vzorní a cvičíte, jíte zdravě, hodně spíte, je tu ještě rodinná anamnéza. A ruku na srdce, ani ta nebude úplně čistá. Tak raději vezměte rozum do hrsti a objednejte se na preventivní vyšetření. Kdy na které vyrazit?


HURÁ K PRAKTIKOVI

Znám lidi, kteří se při zmínce o praktickém lékaři jen ušklíbnou, že u něj byli naposledy v osmnácti. To je v pořádku pouze tehdy, když je oněm dotyčným něco kolem dvaceti. Ale počínaje 18. rokem života je třeba chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři právě v intervalu dvou let. Zdravotní pojišťovny pak uvádějí přesný interval 730 dní nebo doporučují objednat se na novou prohlídku 23 měsíců od uplynutí té předchozí.


RODINNÁ ZÁTĚŽ

Jsou to důležité, byť rutinně vypadající prohlídky, jejichž součástí je rozhovor o vaší rodinné anamnéze. To mimo jiné znamená, že se lékař poptá, jak jsou na tom se zdravím vaši blízcí. Jestli v rodině nepropukly nějaké závažnější nemoci, jejichž markery by bylo třeba sledovat i u vás. Pak se zaměří na váš aktuální životní styl a zdravotní stav.


<